• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • Yarina Yarina Vaistai →   Pagrindinis →  

  1. KAS YRA YARINA IR KAM JIS VARTOJAMAS

  · Vienoje tabletėje yra dviejų skirtingų moters lytinių hormonų, vadinamų drospirenonas (hormonas, veikiantis kaip progesteronas) ir etinilestradiolis (hormonas, veikiantis kaip estrogenas). · Kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra dviejų hormonų yra vadinamos „sudėtinėmis“ tabletėmis. Kadangi visose pakuotės tabletėse yra toks pat tų pačių hormonų kiekis, todėl tai vienos fazės sudėtinis geriamasis kontraceptikas. · Yarina yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas ir vartojamas norint apsisaugoti nuo nėštumo.

  2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT YARINA

  Prieš pradedant vartoti Yarina, Jūsų gydytojas paklaus kai kurių klausimų ir surinks išsamią Jūsų ir Jūsų šeimos anamnezę, taip pat pamatuos kraujospūdį ir priklausomai nuo Jūsų sveikatos būklės gali atlikti kitus tyrimus.

  Jeigu buvusi kraujotakos liga dėl kraujo krešulio (trombozė, plaučių embolija, širdies infarktas arba insultas) Jums arba palyginti jauniems Jūsų tėvams, broliams arba seserims, gydytojas gali tirti Jus, kad įsitikintų, ar Jums tam nėra padidėjusios rizikos.

  Jei moteris vartoja Yarina, rekomenduojama ją reguliariai tirti. Kaip dažnai ir kokius tyrimus reikia atlikti, priklauso nuo Jūsų sveikatos būklės.

  Prieš pradedant vartoti Yarina, turite būti tikra, kad nesate pastojusi.

  Yarina vartoti negalima:

  Jeigu Jums yra ar buvo kraujotakos sutrikimas dėl kraujo krešulio atsiradimo (trombozės) vienoje iš venų (giliųjų venų trombozė ar plaučių embolija). Žiūrėti taip pat skyrių „Yarina ir trombozė”). Jeigu Jums yra ar buvo arterijos užsikimšimo (dėl kraujo krešulio) liga, pavyzdžiui, insultas ar širdies priepuolis. Žiūrėkite tai pat skyrių „Yarina ir trombozė“. Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) požymiai, rodantys galimą širdies priepuolį (krūtinės angina, sukelianti stiprų krūtinės skausmą) arba insultą (trumpalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis praėjęs insultas). Taip pat žiūrėti skyrių „Yarina ir trombozė“. Jeigu Jūs sergate sunkiomis ligomis, kurios gali padidinti trombozės išsivystymo riziką arterijose, arba Jūs sergate viena iš šių ligų: diabetas (cukraligė) su kraujagyslių pažeidimu labai aukštas kraujospūdis labai didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje Jei nerimaujate dėl kraujo krešėjimo, ypač jei tai nepaveldėta, pavyzdžiui, yra viena iš būklių: ABC atsparumas, antitrombino III stoka, baltymo C ar baltymo S stoka, hiperhomocisteinemija ar antifosfolipidiniai antikūnai. Jeigu Jūs sergate (sirgote) tam tikros formos migrena (su taip vadinamais židininiais neurologiniais simptomais). Jeigu Jūs sergate (sirgote) pankreatitu (kasos uždegimu), susijusiu su padidėjusiu tam tikrų riebalinių medžiagų (trigliceridų) kiekiu kraujyje. Jeigu Jums yra (buvo) sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas ir iki šiol kepenų funkcijos rodikliai nesunormalėję (kraujo tyrimų rodikliai, rodantys kepenų veiklą). Jeigu blogai dirba Jūsų inkstai (sutrikusi inkstų veikla) arba jei Jūsų inkstai staiga nustoja veikti (ūmus inkstų funkcijos nepakankamumas). Jeigu Jums yra ar buvo (gerybinis ar piktybinis) kepenų navikas. Jeigu Jūs sergate vėžiu arba Jums įtariamas vėžys, kuris auga veikiant lytiniams hormonams (pvz., krūtų arba lyties organų). Jeigu Jums yra (dar) nenustatytos priežasties kraujavimas iš makšties. Jeigu ilgą laiką nebuvo kraujavimo (pvz., 6 mėnesius) ir priežastis (dar) nenustatyta. Jeigu Jums yra padidėjęs jautrumas (alergija) vienai iš veikliųjų medžiagų, etinilestradioliui ar drospirenonui, ar bet kuriai kitai Yarina sudedamajai daliai. Padidėjęs jautrumas gali būti atpažįstamas pagal niežėjimą, išbėrimą ar patinimą.

  Specialių atsargumo priemonių reikia: jeigu rūkote, jeigu sergate diabetu (cukralige), jeigu turite viršsvorį, jeigu jūsų kraujospūdis padidėjęs, jeigu sergate širdies vožtuvų liga arba sutrikęs jūsų širdies ritmas, jeigu sergate venų uždegimu (paviršiniu flebitu), jeigu yra išsiplėtusių venų mazgų, jeigu kam nors iš artimiausių giminių yra buvusi trombozė, širdies infarktas arba insultas, jeigu sergate migrena. Jei pradėjus vartoti tabletes, migrenos priepuoliai tampa dažnesni ar sunkesni nei anksčiau, tai gali būti insulto požymis. Vis stipresni ir stipresni migrenos priepuoliai gali būti priežastis nedelsiant nutraukti Yarina vartojimą, jeigu sergate epilepsija, padidėjęs kalio kiekis kraujyje (pvz., nuo inkstų ligos) ir dar vartojate diuretikus, galinčius didinti kalio kiekį kraujyje (klauskite gydytojo), jeigu jums arba kam nors iš artimiausių giminių yra didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje, jeigu kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu, jeigu sergate kepenų arba tulžies pūslės liga, jeigu sergate Crohno liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga), jeigu sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV, imuninės sistemos liga), jeigu sergate hemoliziniu-ureminiu sindromu (HUS, kraujo liga, sukelianti inkstų pažeidimą), jeigu sergate pjautuvine mažakraujyste (paveldima eritrocitų liga), jeigu yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus (pvz., pablogėjusi klausa, porfirija (kraujo raudonojo pigmento gamybos sutrikimas, kurio metu, be kitų dalykų, oda gali tapti jautri šviesai), nėščiųjų pūslelinė (odos išbėrimas pūslelėmis nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, kurios metu atsiranda staigus kūno judėjimas), jeigu yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės, vadinamos „nėščiųjų dėmėmis). Jei taip, venkite tiesioginių saulės arba ultravioletinių spindulių. sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioedemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, sunkumas praryti ar diegligė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

  Kai kuriais atvejais Jūs gal ir galėsite vartoti kontracepcines tabletes, bet gali prireikti gydytojui reguliariai tikrinti Jūsų sveikatą. Tai yra atvejis, jei kuri nors iš minėtų būklių yra Jums, įtariama ar jei kuri nors iš būklių atsirado nėštumo metu ar anksčiau vartojant kontracepcines tabletes.

  Taigi prieš pradėdama vartoti Yarina pasakykite gydytojui, jei yra (buvo) kuri nors iš minėtų būklių. Jei vartojant Yarina kuri nors iš minėtų būklių pasireiškia pirmą kartą, kreipkitės į gydytoją.

  YARINA IR TROMBOZĖ

  Trombozė yra kraujo krešulio, galinčio užkimšti kraujagyslę, susidarymas.

  Venų trombozė Trombo susidarymas venoje vadinamas venų tromboze.

  Kartais įvyksta giliųjų kojos venų trombozė (giliųjų venų trombozė). Jei venoje susidaręs krešulys atitrūksta, jis gali patekti į plaučius ir užkimšti plaučių arterijas ir sukelti vadinamąją plaučių emboliją.

  Giliųjų venų trombozė pasitaiko retai. Ji gali įvykti tiek vartojant kontracepcines tabletes, tiek jų nevartojant.

  Kontraceptines tabletes vartojančioms pavojus būna didesnis negu nevartojančioms. Tačiau šis venų trombozės pavojus yra mažesnis negu nėštumo laikotarpiu, kai skaičiuojama 60 atvejų iš 100 000 nėštumo atvejų.

  Kontracepcines tabletes vartojančioms moterims trombozės pavojus yra didžiausias pirmais sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimo metais. Tyrimai įrodė, kad venų trombozės paplitimas tarp vartojančių sudėtinius geriamus kontraceptikus, į kurių sudėtį įeina mažas estrogenų kiekis (mažiau kaip 50 mikrogramų etinilestradiolio, šiai grupei priklauso irYarina), yra nuo 20 iki 40 atvejų iš 100 000 moters-metų (1 moters metai yra kai 1 moteris vartoja sudėtinius geriamus kontraceptikus 1 metus). Šis skaičiavimas rodo, kad hormonas progestagenas taip pat turi įtakos. Ir kad hormonų sudėtis yra ne tokia pati kiekviename sudėtiniame geriamame kontraceptike.

  Nevartojančioms sudėtinių geriamųjų kontraceptikų moterims pasitaiko 5 – 10 venų trombozės atvejų iš 100 000 moters-metų.

  Po trombozės ne visuomet pasveikstama; 1 – 2 % atvejų trombozė būna mirtina.

  Pastebėjusi galimus trombozės požymius iškart nustokite vartoti kontraceptines tabletes ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją (žr. taip pat „Kada reikia kreiptis į gydytoją?”).

  Bendrai venų trombozės pavojų didina: · vyresnis amžius · jeigu kam nors iš artimiausių giminių jauname amžiuje yra buvusi trombozė ar plaučių embolija, · giliųjų venų trombozės (vienoje iš kojų venų giliųjų venų trombozė) rizika laikinai padidėja dėl planuojamos didelės operacijos, ilgos imobilizacijos (pvz., jeigu Jūsų koja yra sutvarstyta dėl venų varikozės), bet kokios kojų operacijos, didelės traumos. Jei Jūs vartojate Yarina šis pavojus gali būti net didesnis. Klauskite savo gydytojo kaip elgtis tokiu atveju. Gydytojas gali Jums patarti liautis vartoti Yarina prieš kelias savaites iki operacijos, imobilizacijos laikotarpiu, kai Jūs negalite vaikščioti. Jūsų gydytojas taip pat pasakys kada vėl bus galima vartoti Yarina. Paprastai pradedama praėjus dviem savaitėms, kai vėl galite įprastai vaikščioti, · nutukimas, · gal būt paviršinis venų uždegimas ir mazginis venų išsiplėtimas. Nėra vienodos nuomonės ar šios aplinkybės didina trombozės riziką.

  Arterijų trombozė Labai retai kraujo krešulių gali susidaryti arterijose, pavyzdžiui, širdies kraujagyslėse (sukelia širdies priepuolį) arba smegenų kraujagyslėse (sukelia insultą).

  Nepaprastai retai krešulių susidaro kepenų, virškinamojo trakto, inkstų ar akių arterijose.

  Kol kas neaišku, ar yra ryšys tarp šių būklių ir kontraceptinių tablečių vartojimo.

  Bendrai trombozės pavojų arterijose didina: · vyresnis amžius, · intensyvus rūkymas Svarbu, kad Jūs pasakytumėte gydytojui, jei rūkote. Rūkymas kartu su etinilestradiolio vartojimu (hormonas estrogenas yra ir Yarina sudėtyje) didina širdies ir kraujagyslių ligų pavojų. Jei vartojate Yarina ar kontracepcines tabletes, meskite rūkyti, ypač jei jums daugiau kaip 35 metai.

  · padidėjusi riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje, · padidėjęs kraujospūdis, · širdies ar kraujagyslių sutrikimai (pavyzdžiui, širdies vožtuvų liga ar širdies ritmo sutrikimai).

  SVARBI INFORMACIJA, SUSIJUSI SU TROMBOZĖS PAVOJUMI IR VENOSE, IR ARTERIJOSE

  Šios būklės taip pat susiję su kraujo krešulio susidarymo pavojumi: · diabetas (cukraligė) · SRV (sisteminė raudonoji vilkligė, imuninės sistemos liga) · HUS (hemolizinis-ureminis sindromas, kraujo liga, sukelianti inkstų nepakankamumą) · lėtinė uždegiminė žarnyno liga (Crohno liga ar opinis kolitas) · pjautuvinė mažakraujystė.

  Jeigu vartojant kontraceptines tabletes padažnėja migrenos priepuoliai ar jeigu priepuoliai tampa stipresni, tai gali būti insulto požymiai. Dažnesni ar stipresni migrenos priepuoliai gali būti priežastis nedelsiant nutraukti Yarina vartojimą.

  Jei Jums yra svarbus rizikos faktorius ar keletas rizikos faktorių, dėl kurių gali išsivystyti venų ar arterijų trombozė, tai taip pat gali būti priežastis dėl ko Jūs negalite vartoti Yarina. Jei taip atsitiktų, gydytojas Jums gali paskirti antitrombozinius vaistus (priklauso kumarinų derivatų grupei), todėl Jūs turite vartoti kitą kontraceptinį būdą, kad apsisaugoti nuo pastojimo. Šios grupės antitromboziniai vaistai gali sukelti negimusio kūdikio apsigimimą.

  Iškart nustokite vartoti Yarina ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei staiga pajutote bet kurį iš šių simptomų. Tai galimos trombozės simptomai (ligos požymiai): · neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas · staigus stiprus krūtinės skausmas, plintantis arba neplintantis į kairiąją ranką · staigus dusulys · staigus kosulys be aiškios priežasties · neįprastas, stiprus ar ilgai trunkantis galvos skausmas · dalinis arba visiškas apakimas, dvejinimasis akyse · sunkumas kalbant arba negalėjimas kalbėti · svaigulys · silpnumas arba alpimas · vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas arba keistas jausmas · judesių sutrikimas (pasikeitimai kūnui judant) · stiprus, nepakenčiamas pilvo skausmas.

  Jei kuri nors iš minėtų būklių atsiranda arba buvo praeityje, pasitarkite su gydytoju.

  Yarina ir vėžys Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas kontraceptines tabletes vartojančioms moterims negu tokio pat amžiaus jų nevartojančioms. Nustojus vartoti, per 10 metų šis padažnėjimas išnyksta. Nenustatyta, ar padažnėjimą sukelia kontracepcinių tablečių vartojimas. Galbūt jas vartojančios moterys dažniau tiriamos, todėl krūties vėžys anksčiau diagnozuojamas.

  Kontracepcines tabletes vartojančioms moterims retai pasitaiko gerybinių, o dar rečiau – piktybinių kepenų navikų. Šie navikai gali sukelti kraujavimą į vidaus organus. Jeigu jums staiga pradeda labai skaudėti pilvą, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.

  Ilgai kontraceptines tabletes vartojančioms moterims dažniau būna gimdos kaklelio vėžys. Tai gali būti susiję ne su šių tablečių vartojimu, o su lytinio gyvenimo būdu ar kitais veiksniais.

  Sumažėjęs patikimumas Jei Jūs pamiršote išgerti vieną tabletę, vėmėte, viduriavote ar vartojote (vartojate) be Yarina kitų vaistų, Yarina patikimumas gali būti sumažėjęs. Žiūrėti „Jei užmiršote išgerti tablečių“, „Ką daryti esant virškinimo trakto sutrikimui“ ir „Kitų vaistų vartojimas“.

  Nereguliarus kraujavimas Vartodama Yarina pirmus kelis mėnesius Jūs galite nereguliariai pakraujuoti iš makšties ar gali atsirasti tepių išskyrų (lašelių ar kraujo dėmių). Jei toks kraujavimas tęsiasi ilgiau nei keletą mėnesių, arba jis prasideda po kelių mėnesių, Jūsų gydytojas turi nustatyti kraujavimo priežastį.

  Ką daryti, jei nebūna kraujavimo tą savaitę, kai tablečių nevartojate Jei tabletes vartojote tinkamai, nevėmėte, gausiai neviduriavote, nevartojote kitų vaistų, labai mažai tikėtina, kad pastojote. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Po to toliau vartokite Yarina iš naujos pakuotės.

  Jei mėnesinių nebuvo du kartus iš eilės, galite būti nėščia. Nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Nepradėkite naujos pakuotės, kol gydytojas patikrins, ar nepastojote.

   

  Nėštumas ir žindymo laikotarpis Jei Jūs esate nėščia, Jums draudžiama vartoti Yarina. Jei įtariate, kad vartodama Yarina pastojote, nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Paprastai kūdikį žindančioms moterims nepatariama vartoti Yarina. Jei žindote kūdikį ir norite vartoti šias tabletes, pasitarkite su gydytoju.

  Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

  Vairavimas ir mechanizmų valdymas Informacijos apie Yarina poveikį vairuoti ir valdyti mechanizmus nėra.

  Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Yarina medžiagas Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdama vartoti šį vaistą.

  Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

  · Kai kurie vaistai gali silpninti Yarina veikimą ir taip pat gali sukelti nereguliarų kraujavimą. Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., barbitūratai, karbamazepinas, fenitoinas, primidonas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas), tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), antibiotikai nuo kai kurių kitų infekcinių ligų (pvz., grizeofulvinas, ampicilinas ir tetraciklinai,), vaistai nuo ŽIV infekcijos (pvz., ritonaviras, nevirapinas). Įmanoma kontraceptinių tablečių sąveika ir su kitais vaistais, pvz. tais, kurių sudėtyje yra ciklosporino, arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino.

  Jeigu Jūs vartojate arba neseniai vartojote bet kurį iš šių vaistų, dėl sumažėjusio Yarina efektyvumo, turite naudoti papildomas ne hormonines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus). Klauskite gydytojo arba vaistininko kaip ilgai jas vartoti.

  · Vaistažolių preparatai, kurių sudėtyje yra jonažolė (Hypericum perforatum) taip pat gali silpninti kontraceptinių tablečių veikimą. Dėl jonažolės vartojimo kartu su Yarina, Yarina susilpnėjęs veiksmingumas gali likti mažiausiai 2 savaites nutraukus jų vartojimą.

  · Vaistai, kurie gali įtakoti kalio kiekį kraujyje, tarp jų kai kurie diuretikai (kalį sulaikantys diuretikai), kai kurie skausmą malšinantys (NVNU) ir kai kurie kraujospūdį mažinantys vaistai. Prieš pradedant vartoti Yarina Jūsų gydytojas turi nustatyti kalio kiekį kraujyje.

  Laboratoriniai tyrimai Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate kontraceptines tabletes, nes geriami kontraceptikai gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.

  3. KAIP VARTOTI YARINA

  Sudėtinius geriamuosius kontraceptikus vartojant tinkamai, pastojimų dažnis yra maždaug 1 % per metus. Jis gali padidėti, jei tabletės praleidžiamos arba vartojamos netinkamai.

  Gerkite tabletes kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu skysčio. Gerkite tabletes su maistu ar be jo, bet kasdien maždaug tuo pačiu laiku.

  Yarina pakuotėje yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties tablete pažymėta, kurią savaitės dieną tabletę vartoti. Pavyzdžiui, jei pradedate vartoti trečiadienį, imkite tabletę pažymėtą „T“. Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite visas 21 tabletę.

  Kitas 7 dienas vaisto negerkite. Per tas 7 dienas (kitaip vadinama sustabdymo arba intervalo savaitė) turi prasidėti kraujavimas. Paprastai jis prasideda 2‑3 dieną po paskutinės Yarina tabletės.

  Pradėkite naują Yarina pakuotę aštuntąją dieną, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tuomet naują pakuotę visada pradėsite tą pačią savaitės dieną, o kraujavimas bus kiekvieną mėnesį maždaug tomis pačiomis dienomis.

  Jei Yarina vartosite šiuo būdu, Jūs būsite apsaugota nuo pastojimo ir tas 7 dienas, kai tablečių nevartosite.

  Pradedant pirmąją Yarina pakuotę

  · Jei pastarąjį mėnesį hormoninių kontraceptikų nevartojote Pradėkite vartoti Yarina pirmąją ciklo dieną, t. y. pirmąją mėnesinių dieną. Yarina tabletės pradeda veikti iš karto, todėl papildomų kontracepcijos priemonių nereikia. Galite pradėti vartoti tabletes 2‑5 mėnesinių ciklo dieną, tačiau tuomet pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas reikia papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

  · Keičiant kitas sudėtines kontraceptines tabletes, makšties žiedą ar transderminį (kontraceptinį) pleistrą Yarina galite pradėti vartoti kitą dieną po anksčiau gertų vaistų vartojimo pertraukos (arba po paskutinės anksčiau gertos neveiksmingos tabletės). Jeigu vartojote makšties žiedą ar transderminį pleistrą, Yarina geriausia pradėti vartoti šalinimo dieną, bet ne vėliau kai turėtų būti sekantis vartojimas.

  · Keičiant vien progestogeno tabletes (minitabletes) Galite liautis vartoti minitabletes bet kurią dieną ir Yarina pradėti gerti kitą dieną tuo pačiu laiku, bet pirmąsias 7 Yarina vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

  · Keičiant švirkščiamuosius vaistus, implantus arba progestageno turinčias vartojimo į gimdą sistemas (IUD) Yarina pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiami vaistai, kai šalinamas implantas ar IUD, tačiau pirmąsias 7 Yarina vartojimo dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

  · Pirmąjį trimestrą po persileidimo ir nėštumo nutraukimo Klauskite gydytojo patarimo.

  · Po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo antrąjį trimestrą Jei po gimdymo vėl norite vartoti Yarina ir norite žindyti kūdikį, perskaitykite skyrių „Žindymo laikotarpis“.

  Po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo antrąjį trimestrą, Yarina pradėkite vartoti po 21 ir iki 28 dienos. Jei Jūs pradėsite vėliau kaip 28 dieną, pirmąsias septynias dienas turite imtis papildomų (barjerinių) kontracepcijos priemonių.

  Jei po gimdymo arba persileidimo ir nėštumo nutraukimo prieš pradėdama vartoti Yarina turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nesate pastojusi arba galite palaukti iki sekančio kraujavimo..

  Jeigu pastebėjote, kad Yarina veikia per stipriai arba nepakankamai stipriai, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

  Pavartojus per didelę Yarina dozę Duomenų apie sunkų žalingą Yarina perdozavimo poveikį nėra. Vienu metu išgėrus keletą tablečių gali būti pykinimas, vėmimas. Jaunoms mergaitėms gali pakraujuoti iš makšties. Jei vaikas išgėrė Yarina tablečių, klauskite gydytojo arba vaistininko patarimo.

  Jei Jūs išgėrėte per daug Yarina tablečių nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

  Jei norite nutraukti Yarina vartojimą Galite liautis vartoti Yarina bet kada. Jei nenorite pastoti, apie kitus apsaugos nuo nėštumo būdus klauskite gydytojo.

  Jei nustojate vartoti dėl to, kad norite pastoti, paprastai rekomenduojama palaukti pirmo natūralaus ciklo. Tai padės Jums lengviau nustatyti, kada turi gimti kūdikis.

  Jei pamiršote išgerti vaisto, o atėjus laikui, kai tablečių nereikia vartoti (pirmajai pertraukai), neatsiranda mėnesinės, galite būti nėščia. Prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.

  KĄ DARYTI, JEI …

  … vemiate ar labai viduriuojate

  Jei išgėrusi vaisto vėmėte per pirmąsias 3–4 valandas arba labai viduriuojate, veikliosios Yarina tablečių medžiagos gali nevisiškai absorbuotis. Tai tas pats, lyg būtumėte pamiršusi išgėrti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo Jūs turite nedelsiant išgerti tabletę iš naujos pakuotės. Jei galima, išgerkite tabletę per 12 valandų Jums įprastu laiku. Jei tai negalima ir praėjo 12 valandų, darykite taip, kaip ir praleidusi Yarina tabletę.

  … norite atitolinti mėnesines

  Norėdama atitolinti mėnesines, baigusi tabletes iš vienos Yarina pakuotės nedarykite pertraukos, o iškart pradėkite naują pakuotę. Tarpą tarp mėnesinių galima ilginti tiek, kiek norite, bet ne ilgiau kol baigsis naujosios pakuotės tabletės. Vartojant antros pakuotės tabletes gali šiek tiek pateplioti (lašai arba kraujo dėmės) arba prasidėti kraujavimas. Naują pakuotę pradėkite po įprastinės septynių dienų pertraukos.

  … norite pakeisti kraujavimo pradžios laiką

  Vartojant tabletes pagal rekomendacijas mėnesinės (kraujavimas) būna maždaug tomis pačiomis savaitės dienomis. Norėdama pakeisti mėnesinių pradžios dieną, trumpinkite (tik neilginkite) artimiausią vaisto vartojimo pertrauką. Pavyzdžiui, jei mėnesinės paprastai prasideda penktadieniais, o jūs norite, kad prasidėtų antradieniais (t. y. trimis dienomis anksčiau), pradėkite naują pakuotę trimis dienomis anksčiau negu paprastai. Jei pertrauka labai trumpa (pvz., trys dienos ar mažiau), jos metu mėnesinių gali nebūti, o tik šiek tiek pakraujuoti, tepti arba atsirasti išskyrų vartojant naujos pakuotės tabletes.

  4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

  Yarina, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį,nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

  Tyrimų metu pastebėti tokie dažni (daugiau nei 1 iš 100, bet mažiau nei 1 iš 10 pacientų) pašaliniai reiškiniai kaip: mėnesinių sutrikimas, kraujavimas tarp mėnesinių, krūtų skausmas, galvos skausmas, prislėgta nuotaika, migrena, pykinimas, baltosios, makšties kandidamikozė. Nedažni šalutiniai reiškiniai (daugiau nei 1 iš 1000, bet mažiau nei 1 iš 100 pacientų): pakitęs lytinis potraukis, padidėjęs kraujospūdis, sumažėjęs kraujospūdis, bėrimas, spuogai, egzema, niežėjimas, makšties uždegimas, skysčių susilaikymas ir kūno svorio pokyčiai. Buvo stebėti šie reti (mažiau nei 1 iš 1000 pacientų) šalutiniai reiškiniai: astma, krūtų sekrecija, prikurtimas, tromboembolizacija. · Sunkios reakcijos, susijusios su kontraceptinių tablečių vartojimu, jau aprašytos skyriuje „2. Kas žinotina prieš vartojant Yarina“. Tai venų trombozė, arterijų trombozė, aukštas kraujospūdis, kepenų vėžys. · Naujai atsiradusios ar pasunkėjusios ligos, kurių ryšys su geriamųjų sudėtinių kontraceptikų vartojimu neaiškus: lėtinis žarnų uždegimas (Krono liga arba opinis kolitas), epilepsija, migrena, endometriozė (liga, kai gimdos vidinis sluoksnis – endometriumas – randamas kitose vietose, pvz., žarnose), gimdos miomos (gėrybiniai gimdos augliai, dar vadinami fibroidais), porfirija (raudono kraujo pigmento gamybos sutrikimas kraujyje, dėl ko, pvz., oda tampa jautri šviesai), SRV (sisteminė raudonoji vilkligė, imuninės sistemos liga), nėščiųjų pūslelinė (pūslelinis bėrimas nėštumo metu), HUS (hemolizinis-ureminis sindromas, kraujo liga, sukelianti inkstų nepakankamumą), cholestatinė gelta (tulžies takų nepraeinamumo sukelta gelta). · Moterims, kurios vartoja kontraceptines tabletes, krūties vėžys diagnozuojams truputį dažniau negu nevartojančioms. Kadangi krūties vėžys retai pasireiškia moterims virš 40 metų amžiaus, papildomų atvejų skaičius yra mažas palyginus su bendra vėžio rizika. Ryšys su sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimu nėra aiškus. Papildomos informacijos žiūrėti „Yarina vartoti draudžiama“ ir „Specialių atsargumo priemonių reikia:“, „2. Kas žinotina prieš pradedant vartoti Yarina“.

  Jeigu sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai moterims gali sukelti arba paaštrinti angioedemos simptomus (taip pat žiūrėkite “Prieš pradedant vartoti Yarina”).

  Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

  5. KAIP LAIKYTI YARINA

  Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

  Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.

  6. KITA INFORMACIJA

  Yarina sudėtis - Veikliosios medžiagos yra drospirenonas ir etinilestradiolis. Kiekvienoje tabletėje yra 3 miligramai drospirenono ir 30 mikrogramų etinilestradiolio. - Pagalbinės medžiagos yra laktozės monohidratas, kukurūzų krakmolas (kviečių krakmolas), modifikuotas (želatinintas) krakmolas, povidonas K25, magnio stearatas, hipromeliozė, makrogolis 6000, talkas, titano dioksidas (E171), geležies oksido geltonasis pigmentas (E172).

  Yarina išvaizda ir kiekis pakuotėje · Yarina yra taip vadinamos plėvele dengtos tabletės. Tabletės abipus išgaubtos, apvalios, 6 mm skersmens. Kiekvienos tabletės vienoje pusėje, taisyklingame šešiakampyje įspausta „DO“.

  · Yarina išleidžiamas supakuotas į lizdines plokšteles po 21 tabletę.  

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!