KARŠČIAVIMAS KARŠČIAVIMAS

SIMPTOMAI

 

Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.

 

Prakaitavimas, paraudęs veidas.

 

Sunkesniais atvejais krečia drebulys.

 

Sukėlėjai

 

Karščiavimas — tai ne susirgimas, bet apsauginė organizmo reakcija: kai temperatūra yra +38,5° C, dauguma bakterijų ir virusų jau nebegali daugintis.

 

Biologinės priežastys

 

Karščiuoja ne tik žmonės, bet ir visi žinduoliai, paukščiai, ropliai ir žuvys. Taigi karščiavimas yra apsauginė organizmo reakcija, kurią ne visuomet būtina slopinti.

 

Psichologinės priežastys

 

Pakilusi kūno temperatūra turi daugialypį poveikį centrinei nervų sistemai, o drauge ir mūsų pojūčiams. Pvz., ji slopina apetitą — tam, kad organizmas neeikvotų energijos virškinti (todėl niekada neverskite karščiuojančio valgyti!). Be to, jaučiamas nuovargis, sumažėja gebėjimas susikaupti — taigi tokiu metu organizmą būtina tausoti.

 

Seniai išbandytos priemonės

 

Daug gerkite!

Karščiuojant labai padidėja skysčių poreikis. Gerkite daug ir nuolatos — geriausia arbatą ar negazuoto mineralinio vandens bei sulčių mišinį (santykis 4:1). Gėrimai turėtų būti kambario temperatūros.

 

Čiobrelio, liepžiedžių bei ramunėlių žiedų arbata

Ji padeda organizmui kovoti su infekcija. Čiobrelis naikina bakterijas, ramunėlė malšina uždegimą, liepžiedžiai skatina prakaituoti ir padeda pakilusiai kūno temperatūrai atlikti savo darbą.

Receptas: lygiomis dalimis sumaišyti nurodytas vaistažoles. 1 arbatinį šaukštelį šio mišinio užplikyti 1/4 l verdančio vandens, leisti 5 min. pritraukti, nukošti.

 

Jums reikia ramybės

Nuovargis — būdingas pakilusios kūno temperatūros požymis, jo nereikėtų ignoruoti. Taigi miegokite iki soties!

 

Kitos priemonės nuo karščiavimo

Jei kūno temperatūra artėja prie +40° C, paracetamo-lio tabletės "įtikins" centrinę nervų sistemą truputį sumažinti kūno temperatūrą. Acetilinė salicilo rūgštis (ASS; jos yra aspirino sudėtyje) mažina temperatūrą, tačiau gydytojai nepataria jos visada vartoti — ji neigiamai veikia gijimo procesą.

 

Šalti kompresai blauzdoms

Tai klasikinė priemonė aukštai temperatūrai įveikti. Didelį rankšluostį sudrėkinkite šaltu vandeniu, išgręžkite, gerai prispausdami, apsukite blauzdas (kelių uždengti negalima!), o ant viršaus dar užvyniokite sausą rankšluostį — nesušlaps patalynė. Laikykite ne ilgiau kaip 10 min.; po to galite kompresą uždėti dar kartą.

 

Iš senelės receptų knygos

 

Šeivamedžio arbata

Šeivamedis skatina prakaituoti ir stiprina apsaugines organizmo funkcijas.

Receptas: 1 valgomąjį šaukštą šeivamedžio žiedų užplikyti 1 puodeliu verdančio vandens, keletą minučių leisti pritraukti, nukošti. Gerti po 3 puodelius per.dieną.

Galite pasiruošti ir dar veiksmingesnės arbatos prakaitavimui.

Receptas: sumaišyti 20 g šeivamedžio, 20 g liepžiedžių, 10 g vingiorykštės žiedų. 1 arbatinį šauktelį šio mišinio užplikyti 1 puodeliu verdančio vandens, leisti 10 min. pritraukti, nukošti.

 

PROFILAKTIKA

 

Karščiavimas — tai pakilusi kūno temperatūra, stiprinanti imuninę sistemą ir stabdanti mikroorganizmų vystymąsi.

 

Sportuojant ar kaitinantis saunoje dirbtinai pakyla organizmo temperatūra — tai naudinga sveikatai.

 

Todėl patartina suprakaituoti — sportuojant ar saunoje; tada neteks prakaituoti, gulint ligos patale.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!