• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • Thiopental Sandoz Thiopental Sandoz Vaistai →   Pagrindinis →  

  Thiopental Sandoz 1 g milteliai injekciniam tirpalui Tiopentalio natrio druska

  Sudėtis Viename buteliuke yra 1000 mg tiopentalio natrio, skirto injekciniam tirpalui ruošti.

  Savybės Tiopentalis yra labai trumpai veikiantis barbitūratas, vartojamas intraveninei narkozei sukelti. Jautrumo skausmui vaistas nemažina, skausmo refleksų neslopina. Jo sukeliama analgezija labiau priklauso nuo narkotizuojamojo poveikio. Raumenys neatpalaiduojami tol, kol anestezija nestipri. Vaistas mažina intrakranialinį spaudimą. Koks molekulinis tiopentalio veikimo būdas, mažai žinoma. Anesteziją jis sukelia slopindamas neuronų jaudinimą. Pirmiausiai tiopentalis veikia gumburą: slopina kylančiąją tinklinę aktyvuojančiąją sistemą, todėl signalas nepatenka į žievę. Intrakranialinis spaudimas mažėja dėl anestezinio vaisto poveikio. Tiopentalis, didindamas smegenų kraujagyslių pasipriešinimą, mažina smegenų kraujotaką ir kraujo tūrį smegenyse.

  Farmakokinetika Suleidus terapinę tiopentalio dozę į veną, sąmonė prarandama ne vėliau, kaip po 30-40 sekundžių. Per tolesnes 40 sekundžių anestezija gali stiprėti. Anestezija trunka 5-10 min., po to prasideda postanestezinio miego laikotarpis, trunkantis 10-30 min. Tinkamiausia anestezija yra 5-8 min. Prie kraujo plazmos baltymų jungiasi 84 proc. tiopentalio. Pradžioje vaisas patenka į tuos organus, kurių kraujotaka intensyvi (pvz., smegenis, širdį, kepenis, plaučius), tačiau po to greitai nunešamas į raumenis. Per 15-30 min. po injekcijos koncentracija kraujyje ir raumenyse suvienodėja. Anestezijos trukmę daugiausiai lemia vaisto patekimo iš smegenų į raumenis greitis. Riebaliniai audiniai perfuzuojami mažai, todėl juose vaisto koncentracija tokia kaip plazmoje tampa po 1,5-2,5 val. Tiopentalis metabolizuojamas daugiausiai kepenyse, maža dozės dalis metabolizuojama inkstuose ir smegenyse. Per 1 val. metabolizuojama 10-15 proc. dozės. 3-5 proc. dozės desulfoninimo būdu verčiama anestetiku pentobarbitaliu. Tiopentalio eliminaciją lemia jo išplovimo iš riebalinio audinio greitis. Į veną sušvirkštos vienkartinės dozės pusinės eliminacijos trukmė yra 3-8 val. Dėl medikamento perskirstymo po kartotinių dozių injekcijų padidėja ir anestezijos trukmė, ir stiprumas.

  Indikacijos Tiopentalis vartojamas: - trumpalaikei anestezijai sukelti, - anestezijos pradžiai sukelti, - traukuliams (pvz., atsirandantiems anesteziją sukeliant inhaliuojamaisiais anestetikais arba jais sukeltai anestezijai praėjus) malšinti.

  Vartojimo būdas Tiopentalio tirpalas leidžiamas tik į veną. Tiopentalio miltelius reikia tirpinti injekcijų vandenyje. Rekomenduojama tirpalo koncentracija yra 2,5-5 proc., vandeninis 3,4 proc. tirpalas būna izotoninis. Kaip ruošti norimos koncentracijos tirpalą, nurodyta lentelėje.

  Koncentracija () Koncentracija (mg/ml) Tiopentalio kiekis (g) Injekcijų vandens kiekis (ml) 2,5 3 4 5 25 30 40 50 1 1 1 1 40 33 1/3 25 20

  Paruoštame tirpale konservantų nėra, todėl jį būtina švirkšti nedelsiant. Galima injekuoti skaidrų, ką tik paruoštą tirpalą. Jeigu jis drumstas arba flakono turinys nevisiškai ištirpęs, leisti negalima. Prieš tiopentalio injekciją visuomet, net ir prieš trumpą operaciją, būtina premedikacija anticholinerginiais preparatais, pvz., atropinu, (jei reikia, jo galima sušvirkšti į veną).

  Dozavimas Terapinė tiopentalio dozė labai skiriasi. Ją visuomet būtina nustatyti atsižvelgiant į sukeliamą poveikį. Toliau pateiktas dozavimas yra tik orientacinis. Paprastai dozė turi būti proporcinga kūno svoriui. Anestezijos pradžiai įprastinė dozė yra 2-5 mg/kg kūno svorio. Kad būtų galima nustatyti organizmo reakciją į vaistą, pradinę dozę (suaugusiam žmogui 25-75 mg) suleidus, pacientą būtina apie 60 sekundžių stebėti, po to injekuoti didesnę.

  Anestezija Anestezijos pradžiai sukelti. Įprastinė pradinė dozė yra 200-400 mg., pakartotinė3-5 mg/kg kūno svorio. Ji leidžiama į veną 10-15 sek. (tol, kol anestezijos laipsnis tampa reikiamas). Trumpalaikei anestezijai sukelti. Įprastinė dozė yra 400-800 mg. Daugiau nei 1000 mg leisti draudžiama, nes vaistas organizme gali kauptis.

  Vaikams Ne vyresniems kaip 5 metų vaikams rekomenduojama į veną injekuoti 2-7 mg/kg kūno svorio dozę.

  Traukuliams malšinti Rekomenduojama dozė yra 75-125 mg. Traukuliams, kuriuos sukelia lokalaus poveikio anestetikai, slopinti reikia į veną per 10 min. suleisti 125-250 mg dozę.

  Narkotikų pagalba atliekamai psichoanalizei ir sintezei Pradžioje reikia lėtai į veną leisti 100 mg/min., liepiant pacientui skaičiuoti nuo 100 atgal. Kai tik jis užmiega, injekciją reikia nutraukti. Ligonis turi būti iš dalies budrus, kad galėtų atsakyti į klausimus. Senyviems žmonėms ir pacientams, kuriems yra šokas, dehidracija, sunki anemija, heperkaliemija, toksemija, miksedema, medžiagų apykaitos sutrikimas, inkstų ar kepenų liga, dozę reikia mažinti. Žmonėms, kuriems yra sunkus priklausomumas nuo alkoholio ar vaistų, vien tiopentaliu sukelti anesteziją gali būti sunku, todėl gali reikėti kartu vartoti ir kitokių anestetikų. Nutukusiems žmonėms ir pacientams, kuriems buvo atlikta premedikacija arba per paskutines 36 val. buvo sukelta anestezija, reikiamai anestezijai sukelti gali užtekti mažesnės tiopentalio dozės.

  Kontraindikacijos - Padidėjęs organizmo jautrumas tiopentaliui arba kitokiems barbitūratams. - Ūminis apsinuodijimas alkoholiu, analgetikais, migdomaisiais arba psichotropiniais vaistais. - Sunkioji miastenija, kvėpavimo nepakankamumas arba vagotonija, astminė būklė, sunki dispnėja, sunki kardiomiopatija, širdies aritmija, sunkus šokas, ūminė hepatinė porfirija, sunkus kepenų arba inkstų nepakankamumas, sunkus medžiagų apykaitos sutrikimas. Be to, atsargiai šio preparato būtina leisti senyviems žmonėms ir ligoniams, kuriems yra širdies ir kraujagyslių liga, bronchinė astma, antinksčių funkcijos nepakankamumas, hipovolemija, sepsis ar raumenų distrofija.

  Nėštumo ir žindymo laikotarpis Per placentos barjerą tiopentalio prasiskverbia. Nėščių moterų gimdos tonuso jis neveikia. Vaisto injekavus į veną, didžiausia koncentracija virkštelės kraujotakoje atsiranda po 2-3 min. Tiopentalio vartojant akušerinės operacijos metu, naujagimiui galimas centrinės nervų sistemos slopinimas. Nėščioms moterims šio medikamento galima leisti tik būtiniausiu atveju ir tik mažiausią veiksmingą dozę. Bendra dozė negali būti didesnė nei 250 mg. Į motinos pieną tiopentalio patenka mažai, net ir suleidus didelę dozę.

  Nepageidaujamas poveikis Sukeliant anesteziją, ypač vaisto suleidus greitai, galimas kosulys, čiaudulys, žagsulys, gerklų ir bronchų spazmas. Anesteziją sukeliant greituoju būdu arba vaisto perdozavus, gali pasireikšti centrinis kvėpavimo slopinimas ir apnėja. Nuo injekcijos greičio priklauso ir širdies veiklos slopinimas. Gali padažnėti širdies ritmas, sumažėti širdies išstumiamo kraujo tūris bei kraujospūdis. Tuoj pat po injekcijos paprastai atsiranda refleksinis per didelis dirglumas, todėl operuojant kaklo sritį gali sustoti širdis. Vadinasi, prieš operaciją būtina vartoti atropino. Pavieniams ligoniams gali pasireikšti alerginė reakcija: anafilaksinis šokas, kvėpavimo ar kraujotakos slopinimas, širdies aritmija. Buvo imuninės hemolizinės anemijos, susijusios su inkstų funkcijos nepakankamumu bei stipininio nervo paralyžiumi, atvejų. Ligoniui prabundant ir anestezijai praėjus, gali atsirasti raumenų trūkčiojimas, drebulys, hipotermija, ilgalaikis mieguistumas, konfūzija bei amnezija. Po operacijos retai galimas vėmimas. Jeigu į veną leidžiamas didesnės koncentracijos tiopentalio tirpalas, gali pasireikšti tromboflebitas. Injekcijos vieta gali skaudėti net ir tuo atveju, jei įprastinės koncentracijos tirpalas į veną leidžiamas tinkamai.

  Sąveika su kitais vaistais Tiopentalis ir alkoholis, antihistamininiai ar kitokie centrinę nervų sistemą slopinantys preparatai stiprina vienas kito poveikį. Barbitūratai, indukuodami kepenų mikrosomų fermentus, silpnina jų metabolizuojamų vaistų, pvz., steroidinių hormonų, hormoninių kontraceptikų, kumarinų grupės antikoaguliantų, griseofulvino, fenilbutazono, fenazono, fenitoino ir kt., veiksmingumą. Fenotiazinai, pvz., chlorpromazinas, bei rezerpinas stiprina tiopentalio sukeliamą bradikardiją ir hipotenziją. Kraujospūdį mažinantį tiopentalio poveikį stiprina ir kitokie antihipertenziniai preparatai, pvz., diuretikai. Valprojinė rūgštis tiopentalio poveikį stiprina, o tranilciprominas ilgina. Tiopentalis stiprina toksinį metotreksato poveikį. Kraujotaką slopinantį tiopentalio poveikį stiprina kitokie medikamentai, sukeliantys pirminį ar antrinį slopinimą kraujotakai. Tiopentalio poveikį gali naikinti aminofilinas. Skysčio, kurį sumaišius su tiopentaliu atsiranda drumzlių, kartu su paruoštu tiopentalio tirpalu leisti negalima.

  Nesuderinamumas Tiopentalis chemiškai nesuderinamas su tirpalais, kurių pH mažas, ir su oksidatoriais. Nesuderinamumas pasireiškia ir su kai kuriais vaistais, pvz.: amikacinu, penicilinais, cefalosporinais, kodeinu, efedrinu, morfinu, fenotiazinais, suksametoniu bei tubokurarinu.

  Specialios atsargumo priemonės Tiopentalio tirpalą gali leisti tik medikas, turintis anestezijos įgūdžių. Arti reikia turėti dirbtinio kvėpavimo įrangą, kadangi suleidus tirpalą greitai arba didelę dozę galimas kvėpavimo slopinimas. Reikia imtis įprastinių priemonių (tinkama padėtis, intubacija), kad kvėpavimo takai būtų laisvi. Tiopentalio suleidus, psichomotorinė veikla trikdoma maždaug 24 valandas, todėl, ambulatorijoje gydomiems ligoniams, neturintiems palydovo, jo injekuoti negalima. Po vaisto injekcijos vairuoti ar valdyti mechanizmus negalima 24 valandas. Tiopentalio tirpalo per apsirikimą suleidus į arteriją, tuo pat pasireiškia jos spazmas, gali atsirasti trombozė ir gangrena. Tokiu atveju būtina tuoj pat imtis reikiamų gydymo priemonių: blokuoti žasto rezginį, sušvirkšti į arteriją prokaino ir antikoaguliantų. Jeigu tiopentalio tirpalo patenka šalia venos, audiniai pažeidžiami mažiau, todėl specifinis gydymas nereikalingas. Injekcijos vietoje atsiradusį skausmą ir sukietėjimą galima sumažinti uždėjus karštą kompresą ir injekavus į pažeistą vietą fiziologiniu tirpalu atskiesto prokaino ir (arba) hialuronidazės preparatų.

  Perdozavimas Ūminė intoksikacija pasireiškia kraujospūdžio kritimu, net šoku. Dėl širdies funkcijos slopinimo gali pasireikšti plaučių edema. Gali kristi kūno temperatūra, sustoti kvėpavimas.

  Perdozavimo gydymas Reikia normalizuoti kūno temperatūrą, jei sustoja kvėpavimasdaryti dirbtinį kvėpavimą. Tiopentalio išskyrimą iš organizmo galima pagreitinti stiprinant diurezę ir atliekant pilvaplėvės dializę arba hemodializę.

  Tinkamumo laikas Jeigu tiopenalio milteliai laikomi taip, kaip rekomenduojama, jų akyvumas nesumažėja iki datos, nurodytos ant pakuotės.

  Laikymo sąlygos Tiopentalio buteliukus reikia laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje, tamsioje vietoje.

  Pakuotė 1 g tiopentalio buteliukai tiekiami pakuotėse ligoninėms.

  Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!