• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • NuvaRing NuvaRing Vaistai →   Pagrindinis →  

  1. KAS YRA NUVARING IR KAM JIS NAUDOJAMAS

  NuvaRing yra kontraceptinis makšties žiedas, naudojamas apsisaugoti nuo nėštumo. Kiekviename žiede yra mažas kiekis dviejų moteriškų lytinių hormonų: etonogestrelio ir etinilestradiolio. Juos žiedas pamažu išskiria į kraujotaką. Dėl mažo išskiriamų hormonų kiekio NuvaRing laikomas mažų dozių hormoniniu kontraceptiku. NuvaRing išskiria du skirtingo tipo hormonus, todėl jis vadinamas sudėtiniu hormoniniu kontraceptiku.

  NuvaRing veikia taip pat kaip sudėtinės kontracepcinės tabletės (SKT), bet ne taip kaip tabletės, kurių reikia išgerti kiekvieną dieną, žiedas naudojamas 3 savaites iš eilės. Du NuvaRing išskiriami moteriškieji lytiniai hormonai neleidžia kiaušinėliui pasišalinti iš kiaušidės. Jei kiaušinėlis lieka kiaušidėje, moteris negali pastoti.

  2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ NAUDOJANT NUVARING

   

   

   

   

   

   

  2.1 Kada NuvaRing naudoti negalima Esant toliau išvardytoms būklėms, NuvaRing naudoti negalima. Jei yra bent viena iš jų, prieš pradedant naudoti NuvaRing, apie tai pasakykite gydytojui. Gydytojas gali patarti nėštumo saugotis visiškai kitokiu (nehormoniniu) kontracepcijos metodu.

  - Jeigu sergate (arba sirgote) tromboze. Trombozė – tai kraujo krešulių formavimasis kojų, plaučių (plaučių embolija) ar kitų organų kraujagyslėse. - Jeigu esate patyrusi širdies priepuolį ar insultą arba sutrikimų, kurie gali būti pirmieji širdies priepuolio (pvz., krūtinės angina, stiprus krūtinės skausmas) ar insulto (pvz.: praeinantis smegenų išemijos priepuolis (PSIP), lengvas insultas be liekamųjų reiškinių) simptomai. - Jeigu yra sutrikimų, turinčių įtakos kraujo krešėjimui (pvz., C baltymo stoka). - Jeigu yra (arba buvo) vadinamoji migrena su aura. - Jeigu sergate cukriniu diabetu, kuris sukėlė kraujagyslių pažeidimą. - Jeigu yra sunkių ar keletas trombozės rizikos veiksnių, tai taip pat gali būti priežastimi, dėl kurios NuvaRing naudoti negalima (žr. poskyrį 2.2.1 ,,NuvaRing ir trombozė“). - Jeigu sergate (arba sirgote) kasos uždegimu (pankreatitu), susijusius su riebiųjų medžiagų kocentracijos kraujyje padidėjimu. - Jeigu sergate (arba sirgote) sunkia kepenų liga ir kepenų funkcija dar nesinormalizavo. - Jeigu yra (arba buvo) diagnozuotas gerybinis ar piktybinis kepenų auglys. - Jeigu yra (arba buvo) diagnozuotas arba įtariamas lyties organų ar krūties vėžys. - Jeigu dėl nenustatytos priežasties kraujuojate iš makšties. - Jeigu yra alergija etinilestradioliui ar etonogestreliui arba bet kuriai pagalbinei NuvaRing medžiagai.

  Jei bent viena iš šių būklių pirmą kartą pasireiškia naudojant NuvaRing, iškart liaukitės jį naudoti ir kreipkitės į gydytoją. Tuo laikotarpiu reikalingos nehormoninės kontraceptinės priemonės.

  2.2 Specialių atsargumo priemonių naudojant NuvaRing reikia Jeigu yra bent viena iš išvardytų būklių, prieš pradėdama naudoti NuvaRing, apie tai pasakykite gydytojui. Jeigu bet kuri iš išvardytų būklių atsiranda ar pablogėja naudojant NuvaRing, kreipkitės į gydytoją. Gydytojas išaiškins galimą pavojų.

  - Kraujo giminaitės serga ar sirgo krūties vėžiu. - Sergate epilepsija (žr. poskyrį 2.2.3 ,,NuvaRing ir kitų vaistų vartojimas“). - Sergate kepenų (pvz., gelta) arba tulžies pūslės liga (pvz., tulžies pūslės akmenlige). - Sergate Krono liga ar opiniu kolitu (lėtiniu žarnų uždegimu). - Sergate sistemine raudonąja vilklige (SRV, liga, kuri pažeidžia natūralią organizmo apsaugos sistemą). - Sergate hemolitiniu ureminiu sindromu (HUS, liga, kuri sutrikdo kraujo krešumą ir sukelia inkstų nepakankamumą). - Sirgote liga, kuri pirmą kartą pasireiškė arba buvo pablogėjusi nėštumo metu ar anksčiau vartojant lytinių hormonų (pvz., prikurtimas, porfirija (kraujo liga), nėščiųjų pūslelinė (pūslinis odos išbėrimas nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, pasireiškianti staigiais kūno judesiais). - Jeigu yra ar buvo atsiradusi rudmė (dažniausiai ant veido išryškėjančios gelsvai rudos pigmentinės dėmės, vadinamosios nėščiųjų dėmės). Tokiu atveju moteris turi saugotis saulės ir dirbtinių ultravioletinių spindulių. - Jeigu yra sutrikimų, galinčių pasunkinti NuvaRing naudojimą (pvz., vidurių užkietėjimas, gimdos kaklelio iškritimas, skausmas lytinių santykių metu).

  2.2.1 NuvaRing ir trombozė Trombozė yra kraujo krešulių, kurie gali užkimšti kojų venas, plaučių (plaučių embolija) ar kitų organų kraujagysles, susiformavimas.

  Moterims, kurios vartoja sudėtinius hormoninius kontraceptikus, įskaitant NuvaRing, gresia didesnis venų trombozės pavojus nei jų nevartojančioms, bet pavojus ne toks didelis kaip nėštumo metu. Kokią trombozės riziką kelia NuvaRing, palyginti su sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis, kol kas neaišku.

  Venų trombozės rizika vartojant sudėtinius hormoninius kontraceptikus padidėja šiais atvejais: senstant; jeigu bent vienam iš kraujo giminaičių palyginti jauname amžiuje buvo susiformavę kraujo krešulių (trombozė) kojose, plaučiuose ar kituose organuose; jeigu turima antsvorio; jeigu bus daroma operacija, ilgą laiką nejudama dėl traumos ar ligos arba kojos yra sugipsuotos. Svarbu pasakyti gydytojui, kad naudojate NuvaRing, nes gali tekti kuriam laikui jo atsisakyti. Gydytojas gali nurodyti nutraukti hormoninių kontraceptikų vartojimą kelias savaites prieš numatytą operaciją arba imobilizacijos metu. Gydytojas pasakys, kada pradėjus vaikščioti vėl bus galima naudoti NuvaRing.

  Sudėtinių hormoninių kontraceptikų vartojimas susijęs ir su arterijų, pavyzdžiui, širdies kraujagyslių (širdies priepuolio) ar smegenų kraujagyslių (insulto) trombozės (arterijos užsikimšimo) rizikos padidėjimu.

  Arterijų trombozės rizika vartojant sudėtinius hormoninius kontraceptikus padidėja šiais atvejais: senstant; jeigu rūkoma. Vartojant į NuvaRing panašius hormoninius kontraceptikus, griežtai patariama mesti rūkyti, ypač jeigu esate vyresnė nei 35 metų; jeigu turite antsvorio; jeigu yra padidėjęs kraujospūdis. Jeigu naudojant NuvaRing padidėja kraujospūdis, gydytojas gali liepti nutraukti žiedo naudojimą; jeigu kraujo giminaičiai palyginti jauname amžiuje yra patyrę širdies priepuolį ar insultą; jeigu padidėjusi riebiųjų medžiagų (cholesterolio ar tirgliceridų) koncentracija kraujyje; jeigu sergama diabetu; jeigu sergama migrena; jeigu sutrikusi širdies funkcija (širdies vožtuvų sutrikimai, ritmo sutrikimai).

  Patyrus trombozę, ne visada visiškai pasveikstama. Labai retai trombozė sukelia sunkių nuolatinių negalavimų ar net mirtį.

  Nedelsdama ištraukite NuvaRing ir kreipkitės į gydytoją, jeigu atsirado šių galimos trombozės požymių: stiprus vienos kojos skausmas ir (ar) patinimas; stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairę ranką; staiga atsiradęs dusulys; staiga atsiradęs kosulys, prasidėjęs be aiškios priežasties; neįprastas, stiprus ar ilgalaikis galvos skausmas arba migrenos pablogėjimas; silpnas regėjimas ar aklumas, dvejinimasis akyse; sunkumas ar negalėjimas kalbėti; svaigulys ar apalpimas; silpnumas, keisti pojūčiai arba kurios nors kūno dalies tirpulys.

  2.2.2 NuvaRing ir vėžys Toliau pateikiami sudėtinių kontreaceptinių tablečių klinikinių tyrimų duomenys, kurie gali tikti ir NuvaRing. Duomenų apie į makštį naudojamus hormoninius kontraceptikus (pvz., NuvaRing) nėra.

  Nustatyta, kad sudėtines kontraceptines tabletes vartojančioms moterims krūties vėžys diagnozuojamas šiek tiek dažniau, bet nežinoma, ar tai lemia kontraceptiko vartojimas. Pavyzdžiui, gali būti, kad jų vartojančioms moterims augliai diagnozuojami dažniau dėl to, kad jas dažniau tiria gydytojas. Nutraukus sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimą, padidėjusi krūties vėžio rizika palaipsniui sumažėja. Svarbu reguliariai tikrintis krūtis, o apčiuopus kokį nors guzelį, kreiptis į gydytoją.

  Sudėtines kontraceptines tabletes vartojančioms moterims retais atvejais diagnozuojama gerybinių kepenų auglių, dar rečiau – piktybinių. Jeigu prasideda neįprastai stiprus pilvo skausmas, kreipkitės į gydytoją.

  Nustatyta, kad sudėtines kontraceptines tabletes vartojančios moterys endometriumo (gimdos gleivinės) ir kiaušidžių vėžiu suserga rečiau. Taip gali būti ir naudojant NuvaRing, bet nepatvirtinta.

  2.2.3 Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, ar vaistažolių preparatų, pasakykite NuvaRing skiriančiam gydytojui. Be to, kad naudojate NuvaRing, pasakykite bet kuriam gydytojui ar odontologui, ketinančiam skirti Jums vaistų, arba juos parduodančiam vaistininkui. Jie paaiškins, ar turite naudotis papildomomis kontraceptinėmis priemonėmis ir, jeigu jų reikia, kiek laiko.

  NuvaRing tinkamai veikti gali trukdyti kai kurie vaistai. Dėl jų poveikio gali sumažėti kontraceptinis veiksmingumas ar prasidėti nesavalaikis kraujavimas. Tokie yra vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbamazepinas), nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), ŽIV infekcijos (ritonaviras) ar kitų užkrečiamųjų ligų (grizeofulvinas) ir vaistažolių preparatai, kuriuose yra jonažolės. Jeigu rengiatės vartoti vaistažolių preparatų, kuriuose yra jonažolės, jau naudodama NuvaRing, pirmiausia turite pasitarti su gydytoju. NuvaRing gali sąveikauti ir su kitais vaistais, pvz., tais, kuriuose yra ciklosporino, ir antiepilepsiniu preparatu lamotriginu. Kartu su NuvaRing galima naudoti tamponus. Pirmiausia reikia įsikišti NuvaRing, o po to – tamponą. Tamponą reikia ištraukti atsargiai, kad įsitikinti, ar makšties žiedas atsitiktinai neiškrito. Jeigu NuvaRing iškrito, makšties žiedą paprasčiausiai nuplaukite vėsiu ar drungnu vandeniu ir nedelsdama vėl įsikiškite į makštį. Spermicidai ir vaistai nuo grybelių sukeliamų makšties ligų NuvaRing kontraceptinio veiksmingumo nemažina.

  2.2.4 NuvaRing ir nėštumas Nėščioms arba manančioms, kad yra pastojusios moterims NuvaRing naudoti negalima. Jeigu pastojote naudodama NuvaRing, turite ištraukti makšties žiedą ir kreiptis į gydytoją.

  2.2.5 NuvaRing ir žindymas Žindymo laikotarpiu NuvaRing naudoti nerekomenduojama. Jeigu norite žindymo metu naudoti NuvaRing, kreipkitės patarimo į gydytoją.

  2.26 NuvaRing ir vairavimas ir mechanizmų valdymas Duomenų, kad NuvaRing veiktų gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus, nėra.

  3. KAIP NAUDOTI NUVARING

  NuvaRing skirtas vartoti Jums. Kitoms moterims jį duoti draudžiama.

  3.1 Kada ir kaip naudoti NuvaRing NuvaRing įsikišti į makštį ir išsitraukti galite pati. Gydytojas paaiškins, kada pradėti naudoti NuvaRing pirmą kartą. Makšties žiedas į makštį turi būti įkišamas reikiamą mėnesinių ciklo dieną (žr. poskyrį 3.4 ,,Kada pradėti naudoti pirmą žiedą“) ir paliekamas joje 3 savaites. Reikėtų reguliariai pastikrinti, ar makšties žiedas vis dar tebėra makštyje. Po trijų savaičių ištraukite NuvaRing ir padarykite vienos savaitės pertrauką. Per pertrauką, kol žiedo nėra, dažniausiai prasidės mėnesinių kraujavimas.

  3.2 Kaip įsikišti ir ištraukti NuvaRing 1. Prieš įsikišant ir ištraukiant žiedą, nusiplaukite rankas. 2. Pasirinkite patogiausią padėtį makšties žiedui įsikišti: stovint aukščiau pastatyta viena koja, tupint ar atsigulus. 3. Iš paketėlio išimkite NuvaRing. 4. Paimkite makšties žiedą nykščiu ir rodomuoju pirštu, iš abiejų pusių suspauskite ir įkiškite į makštį (1‑4 paveikslai). Jeigu NuvaRing įkištas tinkamai, nieko nejusite. Jeigu jaučiatės nepatogiai, žiedą švelniai pastumkite šiek tiek gilyn į makštį. Tiksli žiedo padėtis makštyje nėra svarbi. 5. Po 3 savaičių ištraukite NuvaRing iš makšties. Tai galima padaryti užkabinus rodomuoju pirštu už priekinio makšties žiedo lanko ar suėmus lanką rodomuoju ir viduriniuoju pirštu (5 paveikslas) ir patraukiant į išorę. 6. Panaudotą žiedą išmekite su įprastinėmis buitinėmis atliekomis, geriausia įdėjus į paketėlį su daugkartiniu užsegimu. NuvaRing negalima išmesti į kanalizaciją.

  1 pav. NuvaRing išimti iš paketėlio 2 pav. Žiedą suspausti 3 pav. Pasirinkti padėtį, kurioje patogu žiedą įsikišti

  4 A pav. 4 B pav. 4 C pav. Viena ranka žiedas įkišamas į makštį (4 A pav.), jei reikia, kita ranka praskleidžiamos lytinės lūpos. Žiedas į makštį stumiamas tol, kol nelieka nemalonių pojūčių (4 B pav.). Makštyje žiedas laikomas 3 savaites (4 C pav.).

  5 pav.: NuvaRing galima ištraukti užkabinus rodomuoju pirštu arba suėmus rodomuoju ir viduriniu pirštais.

  3.3 Trys savaitės su makšties žiedu, viena savaitė be makšties žiedo 1. Nuo pirmosios įkišimo dienos makšties žiedas makštyje turi išbūti be pertraukos 3 savaites iš eilės. 2. Po trijų savaičių ištraukite makšties žiedą tą pačią savaitės dieną maždaug tuo pačiu paros laiku, kada įsikišote. Pavyzdžiui, jeigu įskišote NuvaRing trečiadienį apie 22 valandą, tai jį reikia ištraukti po trijų savaičių trečiadienį apie 22 valandą. 3. Ištraukus makšties žiedą, vieną savaitę makšties žiedo nenaudokite. Per šią savaitę turėtų prasidėti nutraukimo kraujavimas iš makšties. Paprastai kraujuoti pradedama po 2‑3 dienų po NuvaRing ištraukimo. 4. Naują žiedą įsikiškite lygiai po vienos savaitės (vėl tą pačią savaitės dieną ir maždaug tuo pačiu paros laiku), net jei kraujavimas iš makšties dar nesibaigė. Jeigu žiedas įkišamas trimis valandomis per vėlai, kontraceptinis veiksmingumas gali sumažėti. Tokiu atveju reikia elgtis taip, kaip nurodyta poskyryje 3.9 ,,Ką daryti, jeigu pamiršote įsikišti naują makšties žiedą po pertraukos be žiedo“.

  Jeigu naudojate NuvaRing taip, kaip nurodyta aukščiau, kraujavimas iš makšties prasidės kiekvieną mėnesį maždaug tą pačią dieną.

  3.4 Kada pradėti naudoti pirmą žiedą - Paskutinį mėnesį hormoninių kontraceptikų nevartojote Pirmą NuvaRing reikia įsikišti pirmą natūralaus mėnesinių ciklo dieną (t. y. pirmą mėnesinių dieną). NuvaRing pradeda veikti iš karto. Jokių papildomų kontraceptinių priemonių naudoti nereikia. NuvaRing galima įsikišti ir tarp 2-os bei 5-os mėnesinių ciklo dienos, bet tokiu atveju, jeigu per pirmąsias 7 NuvaRing naudojimo dienas lytiškai santykiausite, reikės papildomos kontracepcijos priemonės (pvz., prezervatyvo). Šio patarimo reikia laikytis tik naudojant pirmąjį makšties žiedą.

  - Paskutinį mėnesį vartojote sudėtinių kontraceptinių tablečių Pradėkite naudoti NuvaRing ne vėliau kaip kitą dieną po ankstesnių kontraceptinių tablečių gėrimo pertraukos. Jei paskutinėje kontraceptinių tablečių pakuotėje yra neveikliųjų tablečių, NuvaRing reikia įsikišti ne vėliau kaip kitą dieną po paskutinės neveikliosios tabletės išgėrimo. Jei abejojate, kurios tabletės yra neveikliosios, klauskite gydytojo ar vaistininko. Negalima daryti ilgesnės pertraukos be hormonų, nei rekomenduojama vartojant jūsų ankstesnes kontraceptines tabletes. Jeigu nuolat tinkamai gėrėte tabletes ir esate įsitikinusi, kad Jūs nenėščia, galite nutraukti sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimą bet kurią dieną ir nedelsdama pradėti naudoti NuvaRing.

  - Paskutinį mėnesį naudojote transderminį pleistrą Pradėkite naudoti NuvaRing ne vėliau kaip kitą dieną po įprastinės pertraukos be pleistro. Negalima daryti ilgesnės pertraukos be pleistro, nei rekomenduojama. Jeigu nuolat tinkamai naudojote pleistrą ir esate įsitikinusi, kad Jūs nenėščia, galite nutraukti pleistro naudojimą bet kurią dieną ir nedelsdama pradėti naudoti NuvaRing.

  - Paskutinį mėnesį vartojote tablečių, kuriose yra tik progestageno Šių tablečių vartojimą galite nutraukti bet kurią dieną ir kitą dieną tuo pačiu paros laiku pradėti naudoti NuvaRing. Vis dėlto pirmąsias 7 makšties žiedo naudojimo dienas reikia naudotis papildoma kontraceptine priemone (pvz., prezervatyvu).

  - Paskutinį mėnesį vartojote švirkščiamųjų kontraceptikų, implantą ar progestageną išskiriančią gimdos spiralę Pradėkite naudoti NuvaRing tą dieną, kai turėtumėte švirkšti kitą kontraceptiko dozę, arba implanto ar progestageną išskiriančios gimdos spiralės pašalinimo dieną. Vis dėlto pirmąsias 7 makšties žiedo naudojimo dienas reikalinga papildoma kontraceptinė priemonė (pvz., prezervatyvas).

  - Po gimdymo Jeigu neseniai gimdėte, gydytojas gali patarti palaukti pirmų normalių mėnesinių ir tik tada pradėti naudoti NuvaRing. Tam tikrais atvejais žiedą galima įsikišti ir anksčiau. Jums patars Jūsų gydytojas. Jeigu norite naudoti NuvaRing žindymo laikotarpiu, pirmiau pasitarkite su gydytoju.

  - Po persileidimo ar aborto Jums patars jūsų gydytojas.

  3.5 Perdozavimas Pranešimų apie NuvaRing esančių hormonų perdozavimo sukeliamą sunkų žalingą poveikį negauta. Jeigu atsitiktinai įsikišote daugiau nei vieną makšties žiedą, galite justi pykinimą, vemti ar kraujuoti iš makšties. Jeigu paaiškėjo, kad NuvaRing esantys hormonai paveikė vaiką, kreipkitės patarimo į gydytoją.

  3.6 Ką daryti, jeigu NuvaRing atsitiktinai iškrito iš makšties NuvaRing gali atsitiktinai iškristi iš makšties (pvz., jei jis buvo netinkamai įkištas, ištraukiant tamponą, lytinių santykių metu, vidurių užkietėjimo ar gimdos iškritimo atveju). Taigi rekomenduojama reguliariai pasitikrinti, ar žiedas vis dar tebėra makštyje.

  Jeigu žiedo makštyje nebuvo trumpiau nei 3 valandas, kontraceptinis poveikis išlieka. Iškritusį žiedą galima nuplauti vsiu ar drungnu vandeniu (negalima plauti karštu vandeniu) ir vėl įsikišti. Jeigu žiedo makštyje nebuvo ilgiau nei 3 valandas, jis gali nebeapsaugoti nuo nėštumo (žr. rekomendacijas poskyryje 3,7 ,,Ką daryti, jeigu NuvaRing laikinai nebuvo makštyje“).

  3.7 Ką daryti, jeigu NuvaRing laikinai nebuvo makštyje Būdamas makštyje NuvaRing pamažu išskiria hormonus, kurie apsaugo nuo nėštumo. Jeigu žiedo nebuvo makštyje ilgiau nei 3 valandas, jis gali nebeapsaugoti nuo nėštumo. Taigi žiedo makštyje gali nebūti tik trumpiau nei 3 valandas per bet kurį 24 val. laikotarpį.

  Jeigu žiedo makštyje nebuvo trumpiau nei 3 valandas, jis visiškai apsaugo nuo nėštumo Kai tik galėsite, vėl įsikiškite žiedą, bet ne vėliau kaip per 3 valandas. Jeigu žiedo makštyje nebuvo ar įtariate, kad nebuvo, ilgiau nei 3 valandas pirmą ar antrą naudojimo savaitę, jis gali nebeapsaugoti nuo nėštumo. Žiedą į makštį įsikiškite, kai tik prisiminsite, ir laikykite jį makštyje be pertraukų mažiausiai 7 dienas. Lytiškai santykiaujant per šias 7 dienas reikia naudoti prezervatyvą. Jeigu makšties žiedas naudojamas pirmą savaitę ir per šias 7 dienas lytiškai santykiavote, yra tikimybė, kad galite būti pastojusi. Tokiu atveju kreipkitės į gydytoją. Jeigu makštyje žiedo nebuvo ar įtariate, kad nebuvo, ilgiau nei 3 valandas trečią naudojimo savaitę, jis gali nebeapsaugoti nuo nėštumo. Turite išmesti žiedą ir pasirinkti vieną iš dviejų galimybių: 1. Nedelsdama įsikišti naują žiedą Pastaba. Įsikišus naują žiedą, prasidės kitas trijų savaičių žiedo naudojimo ciklas. Gali nebūti pirmesnio ciklo mėnesinių kraujavimo, tačiau gali šiek tiek nesavalaikiai kraujuoti ar atsirasti tepių išskyrų. 2. Žiedo neįsikišti. Sulaukti mėnesinių kraujavimo ir įsikišti naują žiedą ne vėliau kaip po 7-ių dienų (7 x 24 val.) nuo ankstesnio žiedo ištraukimo ar iškritimo. Pastaba. Šią galimybę rinkitės tik tuo atveju, jeigu naudojote žiedą be pertraukos 7-ias dienas.

  3.8 Ką daryti, jeigu žiedas sulūžo Labai retai žiedas gali sulūžti. Jeigu pastebėjote, kad NuvaRing sulūžo, išmeskite jį ir kiek galima greičiau pradėkite naudoti naują žiedą. Kitas 7 dienas naudokite papildomas kontraceptines priemones (pvz., prezervatyvą). Jeigu prieš pastebėdama, kad žiedas sulūžo, turėjote lytinių santykių, kreipkitės į gydytoją.

  3.9 Ką daryti, jeigu pamiršote įsikišti naują makšties žiedą po pertraukos be žiedo Jeigu pertrauka be žiedo buvo ilgesnė nei 7 dienos. Įsikiškite naują žiedą, kai tik prisiminsite. Kitas 7 dienas lytiškai santykiaudama naudokite papildomas kontraceptines priemones (pvz., prezervatyvą). Jeigu per pertrauką be žiedo lytiškai santykiavote, yra tikimybė, kad galite būti pastojusi. Tokiu atveju nedelsdama kreipkitės į gydytoją. Kuo ilgesnė pertrauka be žiedo, tuo didesnė tikimybė pastoti.

  3.10 Ką daryti, jeigu pamiršote ištraukti makšties žiedą Jeigu žiedas makštyje buvo ilgiau nei 3, bet ne ilgiau kaip 4 savaites, jis visiškai apsaugo nuo nėštumo. Padarykite įprastinę vienos savaitės pertrauką be žiedo, o po to įsikiškite naują žiedą.

  Jeigu žiedas makštyje buvo ilgiau nei 4 savaites, galite pastoti. Prieš įsikišant naują žiedą, kreipkitės į gydytoją.

  3.11 Ką daryti, jeigu nėra mėnesinių - Jeigu naudojote NuvaRing pagal rekomendacijas Jeigu nėra mėnesinių, bet naudojote NuvaRing pagal rekomendacijas ir nevartojote kartu kitų vaistų, tikimybė, kad pastojote, labai maža. NuvaRing toliau naudokite įprastai. Jeigu mėnesinių nėra du kartus iš eilės, visdėlto, galite būti nėščia. Apie tai nedelsdama pasakykite gydytojui. Nepradėkite naudoti naujo NuvaRing, kol gydytojas nustatys, kad nesate nėščia.

  - Jeigu nesilaikėte NuvaRing naudojimo rekomendacijų Jeigu neprasidėjo mėnesinių kraujavimas ir nesilaikėte naudojimo rekomendacijų, ir per pirmą pertrauką be žiedo mėnesinės neprasideda, galite būti nėščia. Prieš pradėdama naudoti naują NuvaRing, kreipkitės į gydytoją.

  3.12 Ką daryti, jeigu netikėtai prasidėjo kraujavimas Kai kurioms NuvaRing naudojančioms moterims tarp mėnesinių gali šiek tiek kraujuoti. Gali tekti naudoti higienos priemones. Bet kokiu atveju žiedą reikia palikti makštyje ir toliau naudoti įprastai. Jeigu nereguliarus kraujavimas tęsiasi, stiprėja ar kartojasi, pasakykite gydytojui.

  3.13 Ką daryti, jeigu norite pakeisti mėnesinių pradžios dieną Jeigu naudojate NuvaRing pagal rekomendacijas, mėnesinės (nutraukimo kraujavimas) prasidės per pertrauką be žiedo. Jeigu norite pakeisti šią dieną, sutrumpinkite pertrauką be žiedo (pertraukos ilginti negalima!). Pavyzdžiui, jeigu pertrauka be žiedo prasideda penktadienį, o norite, kad prasidėtų antradienį (trimis dienomis anksčiau), naują žiedą įsikiškite trimis dienomis anksčiau nei įprastai. Jeigu pertrauka be žiedo labai trumpa (pvz., 3 dienų ar trumpesnė), tai šio ciklo metu kraujavimo gali nebūti. Kito žiedo naudojimo metu gali atsirasti tepių išskyrų (kraujo lašelių arba dėmelių) ar nesavalaikis kraujavimas.

  Jeigu abejojate, kaip elgtis, kreipkitės patarimo į gydytoją.

  3.14 Ką daryti, jeigu norite, kad mėnesinės prasidėtų vėliau Mėnesines (nutraukimo kraujavimą) galima pavėlinti naują žiedą įsikišus iškart, kai ištraukiamas ankstesnis, nedarant pertraukos be žiedo. Naujas žiedas gali būti makštyje ne ilgiau kaip 3 savaites. Naudojant naują žiedą gali atsirasti tepių išskyrų iš makšties (kraujo lašelių arba dėmelių) ar nesavalaikis kraujavimas. Kai norėsite, kad prasidėtų mėnesinės, reikia tik ištraukti žiedą.

  Prieš nuspręsdama pavėlinti mėnesines, kreipkitės patarimo į gydytoją.

  3.15 Ką daryti, jeigu norite nutraukti NuvaRing naudojimą NuvaRing naudojimą galima nutraukti bet kuriuo metu. Jeigu nenorite pastoti, klauskite gydytojo, kokiais dar metodais apsisaugoti nuo nėštumo. Jeigu nutraukiate NuvaRing naudojimą, nes norite pastoti, prieš tai turėtumėte sulaukti natūralių mėnesinių. Tai padeda apskaičiuoti, kada gims naujagimis.

  4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

  NuvaRing, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

  Sunkios reakcijos, kurių kilo naudojant NuvaRing, ir su žiedo naudojimu susiję simptomai aprašyti 2 skyriaus poskyriuose 2.2.1,,NuvaRing ir trombozė“ ir 2.2.2 ,,NuvaRing ir vėžys“.

  NuvaRing naudojančioms moterims pasireiškė toks šalutinis poveikis: - Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškė dažniau nei 1 iš 100, bet rečiau nei 1 iš 10 moterų): galvos skausmas, diskomfortas makštyje (pvz., išskyros iš makšties, makšties infekcija), svorio padidėjimas, pykinimas, krūtų skausmas, nuotaikos pokyčiai (pvz., prislėgta nuotaika, emocijų kaita), skausmingos mėnesinės, spuogai, lytinio potrauko susilpnėjimas, pilvo skausmas, migrena, žiedo iškritimas, keblumai lytinių santykių metu, žiedo jutimas. - Nedažni šalutiniai poveikiai (pasireiškė dažniau nei 1 iš 1000, bet rečiau nei 1 iš 100 moterų): lyties organų niežulys, bėrimas, galvos svaigimas, nerimas, viduriavimas, vėmimas, šlapimo takų ar šlapimo pūslės infekcija, krūties auglio atsiradimas, su žiedu susijusios problemos vyrams (pvz., lytinių santykių metu), gimdos kaklelio uždegimas, nugaros skausmas, pilvo pūtimas, nuovargis. - Reti šalutiniai poveikiai (pasireiškė dažniau nei 1 iš 10 000 moterų): jautrumo padidėjimas, dilgėlinė, kraujo krešuliai.

  Jeigu pasireiškia stiprus šalutinis poveikis arba jeigu atsiranda šiame lapelyje nepaminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

  5. KAIP LAIKYTI NUVARING

  Laikyti ne aukštesnėje kaip 30°C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje.

  Praėjus 4 mėnesiams nuo įsigijimo vaistinėje (įsigijimo data nurodyta ant pakuotės ir paketėlio) arba ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus (žiūrint, kuris terminas pirmesnis), NuvaRing naudoti negalima.

  Jeigu žiedo spalva pakitusi arba pastebėjus matomų gedimo požymių, NuvaRing naudoti negalima.

  NuvaRing laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje!

  6. KITA INFORMACIJA

  6.1 NuvaRing sudėtis

  - Veikliosios medžiagos: 11,7 mg etonogestrelio ir 2,7 mg etinilestradiolio. - Pagalbinės medžiagos: etileno ir vinilacetato kopolimeras (netirpstantis organizme plastikas), magnio stearatas. 3 savaites iš makšties žiedo per parą išsiskiria po 120 mikrogramų etonogestrelio ir po 15 mikrogramų etinilestradiolio.

  6.2 NuvaRing išvaizda ir kiekis pakuotėje

  NuvaRing yra lankstus, skaidrus, beveik bespalvis 54 mm skersmens žiedas.

  Žiedas tiekiamas daugkartinio užsegimo aliuminio folijos paketėlyje. Paketėlis ir pakuotės lapelis supakuoti kartono dėžutėje. Dėžutėje yra 1 arba 3 makšties žiedai.

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!