• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Mephaquin Mephaquin Vaistai →   Pagrindinis →  

    1. KAS YRA MEPHAQUIN IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

    Mephaquin gydoma maliarija (drugys), sukelta kitiems antimaliariniams medikamentams atsparių plazmodijų štamų. Be to, vaisto galima vartoti maliarijos profilaktikai bei skubiai juo gydyti maliarijos priepuolį, prasidėjusį kelionės po šalis, kuriose paplitę maliarijos sukėlėjai, metu. Mephaquin galima įsigyti tik pateikus gydytojo receptą. Kad medikamento poveikis maliarijos sukėlėjams neišnyktų (taip gali atsitikti ir su kitais vaistais), jo reikia vartoti tik specialiu atveju. Ar Mephaquin gydyti galima, nustato gydytojas. Maliarija yra infekcinė liga, paplitusi tropinėse ir subtropinėse Afrikos, Lotynų Amerikos ir Azijos srityse bei Ramiojo vandenyno įlankos šalyse. Bet kokios rūšies maliarija susergama įgėlus Anopheles uodui, kuris su seilėmis į kraują įleidžia maliarijos sukėlėjų (plazmodijų). Praėjus ne mažiau kaip savaitei nuo įgėlimo, atsiranda karščiavimas, drebulys, galvos ir galūnių skausmas, kartais ir vėmimas bei viduriavimas. Šiuos simptomus lengvai galima palaikyti gripo požymiu. Jeigu ligą sukelia pavojingas tropinės maliarijos sukėlėjas pjautuvinė plazmodija, tačiau iš karto jos gydyti nepradedama, labai greitai gali pasireikšti sunkus organų pažeidimas, ligonis gali netekti sąmonės ar net mirti. Jei sukėlėjai mažiau pavojingi ir nekelia pavojaus gyvybei, liga gali pasireikšti praėjus keliems mėnesiams ar net metams nuo grįžimo iš maliarijos sukėlėjais užkrėstos šalies.

    Atsargumo priemonės Geriausiai nuo maliarijos galima apsisaugoti saugantis nuo uodų įgėlimo. Anopheles uodai aktyviausi būna nuo sutemimo iki aušros, todėl minėtu laikotarpiu reikia laikytis tokių atsargumo priemonių:  dėvėti drabužius, dengiančius visą kūną;  drabužius ir neuždengtą odą papurkšti uodus atbaidančiais preparatais;  nuo uodų neapsaugotuose miegamuosiuose miegoti po tinkleliu. Uodus atbaidyti gali padėti ir tam tikrų rūšių aerozolis, smilkalai, elektrinės bei elektroninės priemonės.

    Būtina prisiminti, kad bet kokios rūšies maliarijos sukėlėjams naikinti ir kiekvienoje šalyje, kur tik maliarija paplitusi, aklai Mephaquin vartoti draudžiama. Kad neatsirastų varginančių komplikacijų, susijusių su netinkamo antimaliarinio preparato arba blogai nustatytos dozės vartojimu, be gydytojo ar vaistininko leidimo Mephaquin gydytis negalima (net ir pakartotinai vykstant į šalį, kurioje šios ligos sukėlėjai paplitę).

    2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT MEPHAQUIN

    Mephaquin vartoti negalima: jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) meflochinui arba bet kuriai pagalbinei Mephaquin medžiagai taip pat panašios cheminės sudėties preparatams, pvz., chininui, chinidinui; ligoniams, sergantiems arba sirgusiems liga, pasireiškiančia traukuliais, pvz., epilepsija, arba sergantiems nuotaikos sutrikimu (depresija, nerimas) maliarijos profilaktikai Mephaquin vartoti negalima.

    Mažiau nei 5 kg sveriančių vaikų Mephaquin gydyti negalima, nepaisant to, kad vaikams maliarijos profilaktika būtina. Kokios profilaktikos priemonės jiems tinka, reikia klausti gydytojo.

    Specialių atsargumo priemonių reikia: - jeigu yra nereguliarus širdies ritmas, kepenų arba inkstų liga, maliarijos profilaktikai Mephaquin galima vartoti tik gydytojo leidimu. Prieš medikamento vartojimą gydytojui arba vaistininkui reikia pasakyti, jeigu: sergama ir kitokia liga; yra alergija; vartojama kitų vaistų (įskaitant įsigytus be recepto).

    Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Kartu su chininu, chinidinu ar chlorochinu Mephaquin vartoti draudžiama. Kartu su Mephaquin bei praėjus nedaug laiko po jo vartojimo nutraukimo negalima vartoti halofantrino (t. y. kito vaisto nuo maliarijos), kadangi padidėja širdies priepuolių pavojus. Preparatų, kurie veikia širdies funkciją ar kraujotaką, mažina cukraus kiekį kraujyje arba skystina kraują (antikoaguliantų), kartu su Mephaquin reikia vartoti atsargiai. Atsarga būtina ir kartu su Mephaquin vartojant medikamentų nuo alergijos ar šienligės. Gydantis Mephaquin, negalima vartoti šiltinės vakcinos. Jei profilaktinio gydymo Mephaquin metu pasireiškia ažitacija, konfūzija ar kitoks psichikos sutrikimas, vaisto vartojimą reikia nutraukti ir kreiptis į gydytoją.

    Nėštumas ir žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

    Nėštumo metu maliarija labai pavojinga tiek gimdyvei, tiek vaisiui. Nėščioms moterims keliauti į šalis, kuriose maliarija paplitusi, nepatariama. Jei vykti būtina, reikia imtis visų apsaugos nuo maliarijos priemonių. Prieš kelionę reikia pasiklausti gydytojo, kokios apsaugos priemonės tinka. Nėštumo metu Mephaquin galima vartoti tik gydytojo leidimu. Vaisingoms moterims Mephaquin vartojimo metu ir tris mėnesius po jo būtina naudotis kontraceptinėmis priemonėmis. Šiek tiek veikliosios Mephaquin medžiagos patenka į motinos pieną, tačiau toks kiekis krūtimi maitinamo kūdikio nuo maliarijos neapsaugo.

    Svarbi informacija apie kai kurias Mephaquin pagalbines medžiagas Sudėtyje yra laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.

    Vairavimas ir mechanizmų valdymas Gydantis Mephaquin, reikia atsargiau vairuoti, pilotuoti, valdyti mechanizmus ir nardyti, kadangi vaisto vartojimo laikotarpiu ir tris savaites po jo galimas galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimas.

    3. KAIP VARTOTI MEPHAQUIN

    Mephaquin visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Mephaquin vartojamas maliarijos profilaktikai, maliarijai gydyti bei skubiai gydyti tuo atveju, jeigu mediko pagalba yra neprieinama. Vaisto reikia gerti tiksliai taip, kaip nurodyta gydytojo. Pačiam ligoniui dozės keisti negalima. Jei atrodo, kad medikamento poveikis per stiprus arba per silpnas, reikia kreiptis į gydytoją arba vaistininką. Veiklioji Mephaquin medžiaga meflochinas yra kartokas ir šiek tiek degina, todėl tabletes reikia nuryti nesukramtytas, užgeriant mažiausiai stikline vandens ar nealkoholinio gėrimo, geriausiai po valgio, kad skrandis nebūtų tuščias. Tabletę galima sutrinti ar ištirpinti truputyje vandens arba pieno, vadinasi, medikamentu galima gydyti kūdikius ir tuos suaugusius žmones, kuriems tabletę nuryti sunku. Jei Mephaquin išgėrus pradedama vemti 30 minučių laikotarpiu, reikia dar kartą gerti visą dozę, jei 30 - 60 minučių laikotarpiu  pusę dozės.

    Maliarijos gydymas Jei maliarija susergama kelionės po šalis, kuriose ji paplitusi, metu arba iš kelionės sugrįžus, gydytojo skyrimu Mephaquin reikia vartoti taip, kaip nurodyta toliau. Daugiau negu 45 kg sveriantiems vaikams ir suaugusiems žmonėms pradžioje reikia iš karto išgerti 3 tabletes, praėjus 6 - 8 valandoms  2 tabletes. Daugiau negu 60 kg sveriantiems žmonėms dar vieną tabletę reikia gerti praėjus 6 - 8 valandoms nuo antrosios dozės vartojimo. Mažiau kaip 45 kg sveriantiems vaikams ir suaugusiems žmonėms bendra medikamento dozė yra atitinkamai mažesnė. Net ir mažesnę, apskaičiuotą atsižvelgiant į kūno svorį, dozę, reikia gerti per 2-3 kartus, 6-8 valandų intervalais. Rekomenduojamas Mephaquin dozavimas maliarijai gydyti nurodytas lentelėje.

    Kūno svoris (kg) Bendra dozė Dozės gėrimo būdas* 5-10 0,5-1 tabletė

    10-20 1-2 tabletės

    20-30 2-3 tabletės 2 tabletės iš karto arba 2 iš karto ir dar viena po 6-8 val. 30-45 3-4 tabletės 2 tabletės iš karto ir dar viena po 6-8 val. arba 2 tabletės iš karto ir dar 2 po 6-8 val. 45-60 5 tabletės 3 tabletės iš karto ir dar 2 po 6-8 val. Daugiau negu 60 6 tabletės 3 tabletės iš karto, po 6-8 val. 2 tabletės ir dar po 6-8 val. 1 tabletė

    * Tabletės geriamos 6-8 valandų intervalais Jei vartojant Mephaquin, būklė per 48-72 valandas nepalengvėja, gydytojas turi skirti kitokį vaistą nuo maliarijos.

    Maliarijos profilaktika Maliarijos profilaktikai Mephaquin geriama 1 kartą per savaitę. Paprastai jo reikia pradėti vartoti likus savaitei iki išvykimo į regioną, kuriame maliarijos sukėlėjai paplitę. Jeigu tai neįmanoma, pradžioje gydytojo nurodymu reikia gerti didesnę, t. y. įsotinimo, dozę, kitą dozę reikia gerti pirmą atvykimo į maliarijos sukėlėjais užkrėstą regioną dieną, o toliau gydytojo nurodytą dozę vartoti 1 kartą per savaitę, tą pačią savaitės dieną. Kad galimybė susirgti maliarija sumažėtų, Mephaquin 1 kartą per savaitę reikia gerti dar 4 savaites po išvykimo iš šalies, kurioje paplitę maliarijos sukėlėjai. Daugiau kaip 45 kg sveriantiems vaikams ir suaugusiems žmonėms reikia gerti po 1 tabletę per savaitę. Mažiau negu 45 kg sveriantiems žmonėms dozė nustatoma atsižvelgiant į kūno svorį. Maliarijos profilaktikai rekomenduojama Mephaquin dozė, vartojama 1 kartą per savaitę, nurodyta lentelėje.

    Kūno svoris (kg) Savaitės dozė 5-10 Vienas aštuntadalis tabletės 10-20 Vienas ketvirtadalis tabletės 20-30 Pusė tabletės 30-45 Trys ketvirtadaliai tabletės Daugiau nei 45 Viena tabletė

    Mažiau nei 5 kg sveriantiems vaikams maliarijos profilaktikai Mephaquin vartoti nerekomenduojama . Dozių skaičius, intervalai tarp dozių vartojimo ir profilaktinio gydymo trukmė vaikams yra tokia pat kaip suaugusiems žmonėms. Įprastiniu laiku Mephaquin išgerti pamiršus, tabletę reikia gerti tuoj pat, kai tik prisimenama, o toliau vaisto vartoti įprastine tvarka. Jeigu maliarija vis dėlto susergama, nors profilaktikai Mephaquin buvo vartota tinkamai, ligai gydyti gydytojas skiria kitokį medikamentą.

    Skubus gydymas Mephaquin gydytojo skyrimu galima vartoti ne tik maliarijos profilaktikai, bet ir tuo atveju, jei būtina gydyti skubiai, pvz., jeigu maliarija susergama jos profilaktikai vartojant kitokį preparatą arba nevartojant jokio vaisto. Jei praėjus ne mažiau kaip savaitei nuo uodo įgėlimo (arba įtarimo, kad jis įgėlė) atsiranda ūminės maliarijos simptomų: karščiavimas, drebulys, galvos ir galūnių skausmas, tačiau gydytojo pagalba per 24 valandas nepasiekiama, reikia elgtis taip, kaip nurodyta toliau. Daugiau negu 45 kg sveriantiems žmonėms reikia iš karto išgerti 3 Mephaquin tabletes ir 2 tabletes po 6-8 valandų, jei per tolesnes 24 valandas gydytojo pagalbos sulaukti nesitikima. Daugiau negu 60 kg sveriantiems žmonėms dar vieną tabletę reikia gerti praėjus 6-8 valandoms nuo antrosios dozės vartojimo. Mažiau negu 45 kg sveriantiems žmonėms gydytojo skyrimu reikia gerti mažesnę dozę. Po tokio galimos maliarijos gydymo būtina kiek galima greičiau kreiptis į gydytoją net ir tuo atveju, jeigu savijauta yra gera.

    4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

    Mephaquin, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

    Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

    Mephaquin gydant maliariją, šalutinis poveikis pasireiškia dažniau ir būna sunkesnis, negu vartojant jo ligos profilaktikai.

    Vartojant Mephaquin, gali atsirasti galvos svaigimas ir skausmas, pykinimas, vėmimas, apetito stoka, viduriavimas, skrandžio skausmas, nuovargis, miego sutrikimas, nakties košmarai, stingulys. Retais atvejais pasireiškia palpitacija, prakaitavimas, virškinimo sutrikimas, niežulys, odos išbėrimas, regos ir klausos sutrikimas, krūtinės skausmas, spengimas ausyse, raumenų skausmas ir silpnumas, drebulys, traukuliai, psichikos sutrikimas (pvz.,depresija, konfūzija), nuotaikos kaita ar nerimas, pasunkėja kvėpavimas, slenka plaukai, pulsas tampa nereguliarus ar lėtas. Kadangi daugumas iš išvardytų simptomų yra būdingi maliarijos priepuoliui, todėl nustatyti, ar jie yra maliarijos požymis, ar šalutinis Mephaquin poveikis, gana sunku.

    Profilaktinį gydymą Mephaquin būtina tuoj pat nutraukti ir kreiptis į gydytoją, jeigu:  staiga pasireiškia nerimas, depresija, neramumas, epilepsijos priepuolis ar konfūzija;  atsiranda kitoks poveikis, pvz., išbėrimas.

    Būtina prisiminti, kad šalutinis Mephaquin poveikis gali atsirasti arba neišnykti net kelias savaites nuo paskutinės Mephaquin dozės vartojimo. Jei Mephaquin vartojant maliarijos profilaktikai atsiranda išbėrimas, prieš kitos dozės vartojimą būtina kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų, ar galima šiuo medikamentu gydytis toliau.

    Papildoma informacija Gydytojas išrašo tiek Mephaquin, kiek reikia pasiimti ir vartoti kelionės metu, kadangi kitoje šalyje gali būti sunku jo įsigyti.

    5. KAIP LAIKYTI MEPHAQUIN

    Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

    Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.

    Ant dėžutės po ,,Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Mephaquin vartoti negalima.

    Gydymą baigus, preparato likučius reikia grąžinti vaistininkui arba gydytojui, kad jie juos sunaikintų.

    6. KITA INFORMACIJA

    Mephaquin sudėtis

    Veiklioji medžiaga: vienoje plėvele dengtoje Mephaquin tabletėje yra 250 mg veikliosios medžiagos meflochino bazės (meflochino hidrochlorido pavidalu) Pagalbinės medžiagos yra: natrio laurilsulfatas, karmeliozės natrio druska, mikrokristalinė celiuliozė, laktozė, koloidinis silicio dioksidas, hipromeliozė, gelifikuotas krakmolas, makrogolis 6000, magnio stearatas, talkas, titano dioksidas.

    Mephaquin išvaizda ir kiekis pakuotėje

    Dėžutėje yra 6 baltos, apvalios, išgaubtos, plėvele dengtos tabletės su kryžmine vagele abiejose pusėse.  

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!