• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Humulin R Humulin R Vaistai →   Pagrindinis →  

    HUMULIN® (Insulinum humanum)

    Cilindrinės ampulės

     

    Ką Jūs turite žinoti apie Humulin cilindrines ampules

    Prieš pradėdami vartoti insuliną, atidžiai perskaitykite šį lapelį. Čia nėra visos informacijos apie insuliną, kurios Jums gali prireikti, todėl, jei kiltų klausimų, klauskite gydytojo, vaistininko ar sergančiųjų diabetu slaugos specialisto. Šis lapelis tinka tik Humulin cilindrinėms ampulėms.

    Kas sudaro Jūsų insuliną

    Jūsų vaistas vadinamas Humulin. Tai yra žmogaus insulino prekinis pavadinimas. Jo stiprumas - 100 tarptautinių vienetų mililitre (100 TV/ml). Kiekvienoje cilindrinėje ampulėje yra 3 ml (300 tarptautinių vienetų) insulino. Jūs galite įsigyti 3 rūšių insulino cilindrinėse ampulėse. Jų sudėtyje yra skirtingų medžiagų.

    Humulin R - tai sterilus, skaidrus, bespalvis žmogaus insulino vandeninis tirpalas, kurio pH 7,0-7,8. Humulin R sudėtyje taip pat yra m-krezolio ir glicerolio. Humulin N - tai žmogaus insulino izofano baltų kristalų sterili suspensija izotoniniame fosfato tirpale, kurios pH 6,9-7,5. Humulin M3 (30/70) - tai žmogaus insulino sterili suspensija, kurios sudėtyje yra 30% tirpiojo insulino ir 70% izofano.

    Humulin N ir M3 (30/70) sudėtyje taip pat yra m-krezolio, fenolio, protamino sulfato, glicerolio, cinko oksido, dinatrio fosfato ir injekcinio vandens.

    Vartokite tą Humulin, kurį paskyrė gydytojas. Patys nekeiskite insulino, nebent tai padaryti patartų gydytojas, o ir tada būkite labai atsargūs. Kiekvienos rūšies insulino pakuotė ir cilindrinės ampulės etiketė yra žymimos skirtingomis spalvomis ir simboliais, todėl juos nesunku atskirti.

    Visada patikrinkite vaistinėje įsigyto insulino pavadinimą ir rūšį, užrašytą ant pakuotės ir cilindrinės ampulės etiketėje. Įsitikinkite, kad Jūs tikrai įsigijote to tipo Humulin, kurį paskyrė gydytojas.

    Žmogaus insulinas - tai natūralus kasos gaminamas hormonas. Humulin pagamintas laboratorijoje rekombinacinės DNR technologijos būdu ir yra tokios pat struktūros kaip ir natūralus hormonas. Jis skiriasi nuo gyvulinio insulino.

    Humulin gamintojas yra: Lilly France S.A.S., Rue du Colonel Lilly, 67640 Fegersheim, Prancūzija. Vaisto prekybos leidimas priklauso: Eli Lilly Holdings Limited, Kingsclere Road, Basingstoke, Hampshire, RG21 6XA, Jungtinė Karalystė.

    Kodėl turiu vartoti Humulin?

    Diabetu susergama tada, kai kasa gamina nepakankamai insulino gliukozės kiekiui kraujyje reguliuoti. Humulin yra Jūsų insulino pakaitalas.

    Prieš švirkšdami insuliną

    Įsitikinkite, ar Jums saugu vartoti Humulin.

    JEIGU JŪS manote, KAD JUMS PRASIDEDA HIPOGLIKEMIJA (per mažaI GLIUKOZĖS KRAUJyJE), nešvirkškite insulino. Nevairuokite. Dėl hipoglikemijos Jūsų gebėjimas susikaupti ar reaguoti gali susilpnėti. Tai prisiminkite visada, kai gali kilti pavojus savo ar kitų saugumui (pvz., vairuojant automobilį arba valdant įrenginius). Klauskite gydytojo patarimo apie vairavimą, jei: Jus dažnai ištinka hipoglikemija, ankstyvųjų hipoglikemijos simptomų nėra arba jie neryškūs. Toliau bus rašoma, ką daryti, kai ištinka nesunki hipoglikemija.

    Jei Jums kada nors, vartojant Humulin, buvo alerginė reakcija (žr. D dalį), praneškite apie tai gydytojui, vaistininkui ar diabeto slaugos specialistui. Jei diabetu sergate daugiau negu vienerius ar dvejus metus, ankstyvųjų hipoglikemijos simptomų galite ir nepajusti (žr. A dalį). Turite atidžiai pagalvoti, kada valgyti, kada ir kiek mankštintis. Taip pat turite dažnai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Keletas gyvulinį insuliną vartojusių ligonių, patyrusių hipoglikemiją po to, kai pradėjo vartoti žmogaus insuliną, pastebėjo, kad ankstyvieji hipoglikemijos simptomai buvo mažiau ryškūs arba kitokie. Jei Jus dažnai ištinka hipoglikemija arba sunku atpažinti pirmuosius jos simptomus, pasitarkite su gydytoju.

    Jei atsakote TAIP į kurį nors iš šių klausimų, pasakykite apie tai gydytojui, vaistininkui ar diabeto slaugos specialistui. Ar neseniai susirgote? Ar vartojate kitus vaistus? Insulino poreikis gali pakisti, jei vartojate kontracepcinius vaistus, steroidus, pakaitinę skydliaukės hormonų terapiją, danazolį, geriamuosius hipoglikeminius vaistus, aspiriną, sulfonamidus,  adrenoblokatorius, oktreotidą, kaptoprilį, enalaprilį, 2 adrenomimetikus (pvz., ritodriną, salbutamolį ar terbutaliną), kai kuriuos antidepresantus, pvz., monoaminooksidazės inhibitorius (MAOI). Ar sukelia rūpesčių inkstų, kepenų, antinksčių, hipofizės, skydliaukės veikla? Ar sportuojate daugiau negu įprasta arba pakeitėte dietą? Ar esate nėščia, planuojate pastoti arba žindote kūdikį? Paprastai insulino poreikis pirmuosius tris nėštumo mėnesius sumažėja, o kitus - padidėja. Jei žindote kūdikį, Jums gali tekti pakeisti vartojamo insulino dozę ar dietą. Insulino poreikis taip pat gali kisti, vartojant alkoholį. Jei planuojate išvykti į užsienį, apie tai taip pat pasakykite gydytojui, vaistininkui arba diabeto slaugos specialistui. Dėl šalių laiko skirtumo gali tekti keisti injekcijų ir valgymo laiką.

    Insulino vartojimas

    Dozavimas

    Gydytojas nurodė, kokį insuliną ir kiek jo vartoti, kada ir kaip dažnai jį švirkšti. Tai skirta tik Jums. Tiksliai laikykitės gydytojo nurodymų ir reguliariai lankykitės diabeto klinikoje. Jei pakeitėte vartojamo insulino rūšį (gyvulinį insuliną į žmogaus), Jums gali reikėti didesnės arba mažesnės dozės negu anksčiau. Galima keisti iš karto pirmąją dozę arba laipsniškai tai padaryti per kelias savaites. Humulin švirkškite į poodį. Į raumenis galima švirkšti tik tada, jei taip nurodė gydytojas. Humulin R galima švirkšti kelis kartus per parą. Humulin N dažniausiai švirkščiama 1-2 kartus per parą, Humulin M3 (30/70) paprastai švirkščiama 2 kartus per parą. Dauguma žmonių 2/3 paros dozės vartoja rytą ir 1/3 vakare.

    Insulino paruošimas

    Humulin R yra ištirpdytas vandenyje, todėl jo maišyti nereikia. Tačiau galima vartoti tik Humulin R insuliną, atrodantį kaip vanduo. Jis turi būti skaidrus, bespalvis, jame neturi matytis kietų dalelių. Visas kitas cilindrinėse ampulėse esančias Humulin rūšis kiekvieną kartą prieš vartojant reikia sumaišyti. Tam reikia 10 kartų cilindrinę ampulę paridenti tarp delnų, tada 10 kartų pavartyti aukštyn žemyn. Tai reikia daryti lėtai, kad stiklinis rutuliukas nuriedėtų per visą cilindrinę ampulę. Prieš įdėdami cilindrinę ampulę į injektorių, patikrinkite, kaip atrodo insulinas. Sumaišyti Humulin N ir M3 (30/70) turi būti tolygiai drumsti ir panašūs į pieną. Jei taip nėra, maišykite dar kartą. Insulino nevartokite, jei sumaišius cilindrinės ampulės dugne lieka balta medžiaga. Cilidrinių ampulių taip pat nenaudokite, jei sumaišius insulinas yra sulipęs į gabalus arba kietos baltos dalelės prilipusios prie cilindrinės ampulės dugno bei šonų ir ji atrodo kaip apšalusi.

    Injektoriaus paruošimas

    Nusiplaukite rankas. Dezinfekuokite cilindrinės ampulės guminę membraną. Humulin cilindrines ampules naudokite tik su tinkamais CE pažymėtais injektoriais. Įsitikinkite, kad injektoriaus naudojimo instrukcijoje nurodytos Humulin ar Lilly cilindrinės ampulės. 3 ml cilindrinės ampulės tinka tik 3 ml injektoriams. Laikykitės injektoriaus naudojimo instrukcijos nurodymų. Įdėkite cilindrinę ampulę į injektorių. Nustatykite 1 ar 2 vienetų dozę. Laikykite injektorių adata į viršų ir patapšnokite injektoriaus šoną, kad visi burbuliukai susirinktų viršuje. Laikydami injektorių adata į viršų, spauskite injekcijos mygtuką. Tai kartokite, kol adatos gale pasirodys insulino lašas. Injektoriuje gali likti smulkių oro burbuliukų, jie nekenkia, bet didesni burbuliukai gali pakeisti insulino dozę.

    Insulino švirkštimas

    Prieš švirkšdami dar kartą sumaišykite insuliną, 10 kartų paridendami injektorių tarp delnų ir pavartydami aukštyn žemyn. Prieš švirkšdami nuvalykite odą spiritu. Švirkškite į poodį, taip kaip Jus mokė. Negalima švirkšti į veną. Sušvirkštę vaistą adatos neištraukite dar penkias sekundes, kad įsitikintumėte, jog sušvirkštėte visą dozę. Ploto, į kurį švirkštėte, netrinkite. Įsitikinkite, kad sušvirkštėte bent 1 cm toliau nuo prieš tai buvusios injekcijos vietos ir keičiate injekcijos vietas taip, kaip Jus mokė.

    Po švirkštimo

    Tuojau pat po injekcijos nusukite injektoriaus adatą. Taip insulinas bus sterilus ir netekės, taip pat į injektorių nepateks oro ir adata neužsikimš. Savo adatų ir injektoriaus neduokite kitiems. Uždėkite injektoriaus dangtelį.

    Tolesnės injekcijos

    Kiekvieną kartą, naudodami cilindrinę ampulę, insuliną sumaišykite, bet cilindrinės ampulės iš injektoriaus neišimkite. Prieš kiekvieną injekciją nustatykite 1 ar 2 vienetus ir, laikydami injektorių adata į viršų, spauskite injekcijos mygtuką, kol adatos gale pasirodys insulino lašas. Kiek liko insulino, galite nustatyti, žiūrėdami į skalę ant cilindrinės ampulės šono. Atstumas tarp dviejų skalės padalų yra apie 20 vienetų 3 ml cilindrinėje ampulėje. Jei Jūsų dozei insulino nepakanka, keiskite cilindrinę ampulę.

    Kito insulino cilindrinėje ampulėje maišyti negalima. Ištuštėjusios cilindrinės ampulės kartotinai nenaudokite.

    Pavojingos būklės ir perdozavimas

    Jei gliukozės kraujyje yra per mažai, suvalgykite gliukozės tabletę ar cukraus, tada vaisių ar sausainių ir pailsėkite. Tai padės, jei hipoglikemija nesunki ar perdozuota nedaug insulino. Jei Jūsų būklė blogėja, kvėpavimas tampa paviršutiniškas, oda pabąla, nedelsdami praneškite gydytojui. Įsitikinkite, kad Jūsų draugai ir šeimos nariai moka atpažinti hipoglikemijos požymius ir žino, ką daryti. Gliukagono injekcija gali išgydyti vidutinio sunkumo hipoglikemiją. Po šios injekcijos suvalgykite gliukozės ar cukraus. Jei gliukagonas nepadeda, Jus reikia gydyti ligoninėje. Paprašykite gydytojo papasakoti apie gliukagoną.

    Negydyta hipoglikemija ar hiperglikemija (žr. A ir B) gali būti labai sunki ir sukelti pykinimą, vėmimą, dehidraciją, sąmonės praradimą, komą ar net mirtį.

    Visada su savimi turėkite atsarginį injektorių ir Humulin cilindrinę ampulę, jei kartais juos pamestumėte arba jie sugestų. Visada su savimi turėkite dokumentą, kuriame nurodyta, kad sergate cukriniu diabetu. Visada su savimi turėkite cukraus.

    Galimas nepageidaujamas insulino poveikis

    Dažnos su diabetu susijusios problemos

    A.Hipoglikemija

    Hipoglikemija („hipo” - mažas gliukozės kiekis kraujyje) reiškia, kad kraujyje gliukozės yra nepakankamai. Ji gali būti dėl to, kad: susišvirkštėte per daug insulino, nevalgėte arba valgėte per vėlai arba pakeitėte dietą, prieš valgymą sunkiai mankštinotės ar dirbote, sergate infekcine ar kita liga (ypač jei viduriuojate ir vemiate), pasikeitė organizmo insulino poreikis, sergate antinksčių, hipofizės, skydliaukės, inkstų ar kepenų ligomis ir šios ligos pablogėjo.

    Alkoholis ir kai kurie vaistai gali paveikti gliukozės kiekį kraujyje.

    Pirmieji nepakankamo gliukozės kiekio kraujyje simptomai išryškėja greitai. Tai: nuovargis, nervingumas ar drebulys, galvos skausmas, greitas širdies plakimas, pykinimas, šaltas prakaitas.

    B.Hiperglikemija ir diabetinė ketoacidozė

    Hiperglikemija („hiper” - gliukozės kraujyje per daug) reiškia, kad insulino kraujyje nepakanka. Hiperglikemija gali atsirasti dėl to, kad: nesusišvirkštėte insulino, susišvirkštėte mažiau insulino negu gydytojas Jums paskyrė, valgote gerokai daugiau ir nesilaikote dietos, karščiuojate, sergate infekcine liga ar patyrėte emocinį stresą.

    Hiperglikemija gali būti diabetinės ketoacidozės priežastis. Pirmieji simptomai išryškėja pamažu, per kelias valandas ar dienas. Tai: mieguistumas, paraudęs veidas, troškulys, išnykęs apetitas, salsvas iškvepiamo oro kvapas, pykinimas ar vėmimas.

    Pasunkėjęs kvėpavimas ir greitas pulsas - tai sunkios būklės simptomai. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

    C.Liga

    Jei sergate, ypač jei pykina ar vemiate, insulino poreikis gali pakisti. Net jei nevalgote, Jums vis tiek reikia insulino. Tikrinkite gliukozės kiekį šlapime ar kraujyje, laikykitės nurodymų, kaip elgtis susirgus, nedelsdami praneškite gydytojui.

    D.Alergija insulinui

    Vietinė alergija. Kai kuriems žmonėms injekcijos vieta parausta, patinsta ir niežti. Tai dažniausiai praeina savaime per kelias dienas ar savaites. Jei taip atsitiktų, kreipkitės į gydytoją.

    Sisteminė alergija. Ši alergija insulinui pasitaiko retai. Jos simptomai:

    viso kūno bėrimas, pasunkėjęs kvėpavimas, švokštimas, sumažėjęs kraujospūdis (būdingas svaigulys ar alpimas), dažnesnis širdies plakimas, prakaitavimas.

    Jei manote, kad Jums atsirado tokia alergija insulinui, nedelsdami praneškite gydytojui.

    E.Lipodistrofija

    Jei injekcijos vietoje oda sustorėja arba įdumba, kreipkitės į gydytoją.

    Jei Jums atsirado šių ar kitų nepageidaujamų reakcijų, pasakykite apie tai gydytojui.

    Kaip laikyti insuliną

    Nevartojamą Humulin reikia laikyti šaldytuve, 2-8 ºC temperatūroje, gamintojo pakuotėje. Saugokite nuo karščio ir tiesioginių saulės spindulių. Humulin neužšaldykite. Jei nėra galimybės laikyti šaldytuve bei pradėtą naudoti cilindrinę ampulę laikykite žemesnėje nei 30 ºC kambario temperatūroje iki 28 parų. Naudojamos cilindrinės ampulės šaldytuve nelaikykite. Vaistą laikykite vaikams neprieinamoje vietoje. Nevartokite vaisto, praėjus „Tinka iki” datai.

    Atminkite. Šis vaistas skirtas tik Jums. Niekada neduokite jo kitiems. Jis gali jiems pakenkti, net jei jų simptomai yra tokie pat kaip Jūsų.  

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!