• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Foradil Foradil Vaistai →   Pagrindinis →  

    1. KAS YRA FORADIL IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

    Foradil yra bronchus plečiantis vaistas. Jis vartojamas sergant bronchine astma ar kitomis kvėpavimo takų ligomis, pvz., lėtiniu bronchitu ir emfizema, kurie gali būti vadinami lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kvėpavimo sutrikimui gydyti. Vaistas lengvina kvėpavimą, atverdamas smulkius plaučių oro kanalus, ir padeda jiems išlikti atsipalaidavusiems bei atviriems maždaug 12 valandų. Vartojant Foradil taip, kaip nurodė gydytojas, simptomų neturėtų būti nei dieną, nei naktį.

    2. Kas žinotina prieš vartojant FORADIL

    Būtina tiksliai laikytis gydytojo ar vaistininko nurodymų, net jei jie skiriasi nuo šio informacinio lapelio nurodymų.

    Foradil vartoti draudžiama: jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) formoteroliui arba bet kurioms pagalbinėms Foradil medžiagoms, išvardytoms informacinio lapelio pradžioje.

    Specialių atsargumo priemonių reikia, jeigu: jeigu Jus sergate bet kokia širdies liga; jeigu Jums yra padidėjęs skydliaukės aktyvumas; jeigu Jus sergate cukriniu diabetu. Jeigu Jums aktuali bet kuri minėta būklė, prieš vartojant Foradil reikia pasakyti gydytojui. Jeigu manote, kad Foradil veikia per stipriai arba per silpnai, ar jaučiate, kad vartojant Foradil pasunkėjo kvėpavimas, nedelsiant pasakykite gydytojui. Foradil priklauso vaistų grupei, kuri vadinama ilgo veikimo beta2-agonistais (LABA). Didelis kito LABA (salmeterolio) tyrimas parodė mirties dėl astmos rizikos padidėjimą. Nebuvo atliktas joks tyrimas, siekiant sužinoti ar Foradil irgi pasižymi tokiu poveikiu. Pasikalbėkite su savo gydytoju apie minėtą riziką ir naudą, gydant Jūsų astmą Foradil. Jei Jūs sergate astma, turite visada vartoti Foradil kartu su priešuždegiminiais vaistais astmai gydyti (tokiais kaip inhaliaciniai kortikosteroidai). Vartodami Foradil, nevartokite kitų vaistų, kurių sudėtyje yra ilgo veikimo beta2 agonistų, tokių kaip salmeterolis. Nevartokite Foradil, jeigu: Jūsų astma gerai kontroliuojama kitu vaistu, tokiu kaip inhaliacinis kortikosteroidas, vartojamas mažomis arba vidutinėmis dozėmis; Jums tik kartais reikia trumpo veikimo beta2 agonistų. Keliuose klinikiniuose tyrimuose, atliktuose su Foradil, buvo stebėti sunkūs astmos priepuoliai (žr. 4 skyrių Galimas šalutinis poveikis). Nepradėkite vartoti Foradil arba nedidinkite jo dozės, rekomenduotos Jūsų gydytojo, kol Jums pasireiškia astmos priepuolis. Jeigu sergate astma, nevartokite Foradil staiga atsiradusiam švokštimui sumažinti. Visada turėkite su savimi trumpo veikimo beta2 agonistą (gelbstintį inhaliatorių, tokį kaip salbutamolis) staiga atsiradusiems astmos simptomams gydyti. Gydymas Foradil gali sukelti kalio kiekio sumažėjimą kraujyje. Tai gali padidinti Jūsų polinkį į širdies ritmo sutrikimus. Todėl gydytojas galbūt stebės Jūsų, ypač sergant sunkia astma, kalio kiekį kraujyje.

    Foradil sudėtyje yra laktozės. Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas-Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.

    Foradil vartojimas pagyvenusiems žmonėms Foradil tinka pagyvenusiems žmonėms.

    Foradil vartojimas vaikams Foradil tinka vyresniems kaip 5 metų vaikams. Jo gali vartoti tik vaikai, kurie sugeba taisyklingai naudotis inhaliatoriumi (žr. “Kaip vartoti kapsules Jūsų inhaliatoriumi”). Jie turi naudotis inhaliatoriumi tik padedami suaugusio žmogaus.

    Nėštumas Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Jei moteris nėščia ar ketina pastoti, reikia pasakyti gydytojui. Nėštumo metu Foradil galima vartoti tik gydytojo nurodymu. Jis pacientei paaiškins apie galima Foradil vartojimo nėštumo metu riziką.

    Žindymo laikotarpis Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Moterims, kurios gydomos Foradil, žindyti negalima.

    Vairavimas ir mechanizmų valdymas Pastebėta, kad kai kuriems pacientams Foradil sukelia galvos svaigimą. Jei pacientas jaučia svaigimą, reikia atsisakyti vairuoti, valdyti mechanizmus ar dirbti bet kokį susikaupimo reikalaujantį darbą.

    Kitų vaistų vartojimas Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Labai svarbu gydytojui pasakyti, jeigu Jūs vartojate toliau išvardytų medikamentų: monoaminooksidazės inhibitorių ar triciklių antidepresantų grupės vaistų, kurie vartojami depresijai ir blogai nuotaikai gydyti; simpatikomimetinių medžiagų, t. y. į adrenaliną panašių vaistų, vartojamų bronchinei astmai ar nosies užgulimui gydyti; antihistamininių preparatų, t. y. įprastinių vaistų nuo alergijos, vartojamų svarbesniems alerginės reakcijos simptomas lengvinti ar jų profilaktikai; steroidų, kurių dažnai vartojama astmai ir kitoms uždegimo sukeltoms ligoms gydyti; diuretikų, t. y. šlapimo išsiskyrimą skatinančių preparatų, vartojamų edemai (vandens susikaupimui), širdies nepakankamumui ir per dideliam kraujo spaudimui mažinti; beta adrenoreceptorių blokatorių, t. y. vaistų, vartojamų per dideliam kraujo spaudimui, širdies veiklos nepakankamumui, krūtinės anginai, nerimui, širdies ritmo sutrikimui gydyti (kai kurių lašų nuo per didelio akispūdžio sudėtyje gali būti beta adrenoreceptorių blokatorių); chinidino, dizopiramido ir prokainamido, t. y. vaistų, vartojamų širdies ritmo sutrikimui šalinti; fenotiazino darinių, t. y. vaistų, kuriais kontroliuojamas psichikos sutrikimas, pvz.,šizofrenija, manija, psichozė ir nerimas, grupės preparatų; rusmenės darinių, kurie vartojami širdies veiklos nepakankamumui ir ritmo sutrikimui šalinti; ksantino darinių, t. y. vaistų, kuriais gydoma bronchinė astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Gydytojas gali liepti pakeisti dozę ar net nutraukti vieno iš medikamentų vartojimą. Jūsų plaučių būklei palaikyti gydytojas gali būti paskyręs reguliariai vartoti kitų vaistų. Jeigu taip, yra svarbu reguliariai jų vartoti toliau. Negalima nutraukti ar sumažinti dozės, net jei Jūsų savijauta labai pagerėja.

    3. Kaip vartoti FORADIL

    Būtina rūpestingai laikytis gydytojo instrukcijos. Negalima viršyti rekomenduojamos dozės.

    Kokia yra įprastinė dozė? Priklausomai nuo jūsų būklės gydytojas nurodys, kiek ir kaip dažnai vartoti Foradil. Astmai gydyti suaugusiems žmonėms reikia reguliariai vartoti 2 kartus per parą po 1 ar 2 kapsules. Didžiausia rekomenduojama paros dozė suaugusiems – 4 kapsulės. Kartu su įprastine doze, tačiau tik prireikus, įprastiniams simptomams lengvinti per parą papildomai galima vartoti dar 1 ar 2 kapsules. Jeigu papildomų kapsulių reikia dažniau negu 2 dienas per savaitę, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes toks pokytis gali būti paciento sveikatos būklės blogėjimo požymis. Visada turėkite su savimi trumpo veikimo beta2 agonistą (gelbstintį inhaliatorių, tokį kaip salbutamolis) staiga atsiradusiems astmos simptomams gydyti. 5 metų ar vyresniems vaikams rekomenduojama vartoti du kartus per parą po 1 kapsulę. Didžiausia rekomenduojama paros dozė vaikams – 2 kapsulės. Fizinio krūvio, šalčio ar ko nors, kam esate alergiškas, sukeliamo astmos priepuolio profilaktikai 15 minučių prieš fizinį krūvį ar alergeno ekspoziciją reikia suvartoti 1 kapsulę. Šią dozę rekomenduojama vartoti suaugusiesiems ir 5 metų ar vyresniems vaikams. Kartais, jei esate suaugęs, Jūsų gydytojas gali patarti vartoti 2 kapsules, kad išvengtumėte švokštimo ir bronchų spazmo. Jei yra lėtinė obstrukcinė plaučių liga, reguliari palaikomoji dozė suaugusiam žmogui yra 1 – 2 kapsulės. Ją reikia vartoti inhaliatoriumi, kaip nurodyta toliau, du kartus per parą.

    Kaip vartoti kapsules inhaliatoriumi Toliau išspausdinta iliustruota instrukcija padės išmokti, kaip vartoti Foradil kapsules Aerolizer inhaliatoriumi. Vartoti Foradil kapsulių galima tik inhaliatoriumi, kuris yra pakuotėje. Aerolizer yra specialiai sukurtas vartoti Foradil kapsulėms. Kapsulė iš folijos paketėlio reikia išimti prieš pat vartojimą. Reikia pasirūpinti, kad pirštai būtų visiškai sausi, kadangi kapsulė turi nesudrėgti. Kapsulę nuryti draudžiama. Joje esančius miltelius galima tik inhaliuoti. Aerolizer susideda iš tokių dalių:

    1. Melsvas apsauginis inhaliatoriaus kandiklio gaubtelis. 2. Inhaliatorius, kuriame medikamentas tinkamai atpalaiduojamas iš kapsulės. Inhaliatorių sudaro: 3. Kandiklis. 4. Kapsulės kamera. 5. Iš kiekvienos pusės po melsvąjį mygtuką su ribotuvais (išsikišusiomis šoninėmis dalimis) ir smeigtukais. 6. Oro įtraukimo kanalas.

    Taisyklingo vartojimo instrukcija

     

    1.Nuimkite gaubtelį.

     

    2.Atverkite kapsulės kamerą Tvirtai laikydami inhaliatoriaus korpusą pasukite kandiklį rodyklės kryptimi.

     

    3.Įsitikinkite, kad Jūsų pirštai visiškai sausi. Kapsulę išimkite iš folijos paketėlio prieš pat vartojimą ir padėkite ją tiksliai ant kapsulės kameros dugno. SVARBU. Kapsulę dėti į kandiklį draudžiama

     

    4.Užverkite kapsulės kamerą sukant kandiklį atgal tol, kol išgirsite spragtelėjimą.

     

    5.Miltelių atpalaidavimas iš kapsulės Laikykite Aerolizer vertikaliai, kandiklis turi būti nukreiptas į viršų. Stipriai spaudžiant iš karto abu mygtukus persmeikite kapsulę, po to paleiskite mygtukus. Taip daryti galima tik vieną kartą. Žinotina. Po šio veiksmo kapsulė gali sutrupėti ir mažų želatinos dalelių gali patekti į burną ar gerklę. Želatina yra valgomoji, todėl nekenksminga.

    6.Visiškai iškvėpkite.

     

    7.Kad medikamentas patektų giliai į Jūsų kvėpavimo takus: Įkiškite kandiklį į burną ir šiek tiek atloškite galvą. Kandiklį stipriai suspauskite lūpomis. Greitai, bet tolygiai, ir kiek įmanoma giliau įkvėpkite. Žinotina. Jūs turite išgirsti dūzgimą, kadangi kapsulė sukasi virš jos kameros esančioje ertmėje. Jei šio garso neišgirdote, atverkite kapsulės kamerą ir patikrinkite, ar kapsulė laisvai guli savo kameroje. Po to pakartokite 7 veiksmą. Nemėginkite kapsulę laisvinti kartotinai spaudžiant mygtukus.

     

    8.Įkvėpus per Aerolizer, sulaikykite kvėpavimą tol, kol patogu, ir tuo metu ištraukite Aerolizer iš burnos. Po to per nosį iškvėpkite. Atverkite kapsulės kamerą ir patikrinkite, ar kapsulėje neliko miltelių. Jei jų liko, kartokite 6-8 veiksmus.

    9.Suvartoję visus miltelius, atverkite kapsulės kamerą (žr. 2 veiksmą). Išimkite tuščią kapsulę ir sausu audiniu ar minkštu šepetėliu pašalinkite inhaliatoriaus viduje esančius miltelių likučius.

    10.Užsukite kandiklį ir uždėkite gaubtelį

    Klausimai / Kaip išvengti sunkumų 1. Ką daryti, kad kapsulė nesuskiltų į smulkias dalis? Jums spaudžiant melsvuosius mygtukus (5 veiksmas) kapsulė gali suskilti ir jos smulkios dalelės inhaliavimo metu gali patekti į burną. Jūs galite padėti tam užkirsti kelią, jei: mygtukus spausite tik vieną kartą; prieš vartojimą kapsules laikysite gamintojo pakuotėje (lizdinėje plokštelėje); kapsules laikysite ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje; kapsules apsaugosite nuo drėgmės. 2. Ar kapsulės dalelės kenksmingos? Nekenksmingos. Kapsulė pagaminta iš valgomosios želatinos, kuri yra nekenksminga. Bet kokia želatininė dalelė, patekusi į burną ar gerklę, yra nuryjama. 3. Kaip išlaisvinti įstrigusią kapsulės kameroje kapsulę? Atverkite Aerolizer, nukreipkite jo viršutinę dalį žemyn ir švelniai taukštelėkite į dugną. 4. Ką daryti, jei įstrigo melsvieji mygtukai? Ribotuvų pagalba melsvuosius mygtukus reikia švelniai atitraukti į pradinę padėtį. 5. Kaip galiu žinoti, kad dozę iš tikrųjų suvartojau? Įkvėpimo per Aerolizer metu Jūs išgirsite dūzgimą. Burnoje pajusite laktozės sukeltą saldų skonį. Be to, Jūs galite pajusti, kad užpakalinėje gerklės dalyje yra miltelių. Tai yra normalu. Kapsulė bus tuščia. Kaip pašalinti miltelius iš Aerolizer vidaus? Naudokite sausą audinį ar minkštą šepetėlį. Atsiminkite, kad Aerolizer niekada negalima plauti.

    Pamiršus pavartoti Foradil Praleidus dozę, ją reikia suvartoti iš karto prisiminus. Jeigu artėja kitos dozės vartojimo laikas, praleistos dozės kompensacijai dvigubos dozės vartoti negalima. Toliau vaistą reikia dozuoti taip, kaip paskirta.

    Pavartojus per didelę Foradil dozę Jei Jūs atsitiktinai suvartojote daug daugiau Foradil negu paskyrė gydytojas, gali pasireikšti pykinimas ar vėmimas, atsirasti drebulys, galvos skausmas, padažnėti širdies susitraukimai arba mieguistumas. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją arba artimiausios ligoninės neatidėliotinos pagalbos skyrių, kadangi gali prireikti medikų pagalbos.

    4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

    Foradil, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį. Keliuose klinikiniuose tyrimuose, atliktuose su Foradil, stebėti sunkūs astmos priepuoliai (ūminis dusulio padidėjimas, kosulys, švokštimas arba spaudimo jausmas krūtinėje, dėl kurių gali būti reikalinga hospitalizacija).

    Galimas sunkus šalutinis poveikis Bronchų spazmas, kurio metu atsiranda švokštimas ar kosulys ir pasunkėja kvėpavimas. Alerginė reakcija, pasireiškianti bloga savijauta, silpnumu (dėl sumažėjusio kraujo spaudimo), išbėrimu, niežuliu ar veido patinimu. Pirmasis minėtas sunkus šalutinis poveikis yra nedažnas (galimas mažiau negu 1 iš 100 pacientų). Antrasis šalutinis poveikis yra labai retas (galimas mažiau negu 1 iš 10000 pacientų). Jei prasideda bet kuris minėtas šalutinis poveikis, reikia nedelsiant pasakyti gydytojui.

    Dažnas šalutinis poveikis Galimas mažiau negu 10, bet daugiau negu 1 iš 100 pacientų Galvos skausmas. Drebulys. Širdies plakimas.

    Nedažnas šalutinis poveikis Galimas mažiau negu 1 iš 100 pacientų Sujaudinimas. Nerimas. Nervingumas. Miego sutrikimas. Galvos svaigimas. Širdies susitraukimų padažnėjimas. Gerklės dirginimas. Mėšlungis Raumenų skausmas.

    Labai retas šalutinis poveikis Galimas mažiau negu 1 iš 10000 pacientų Pykinimas. Skonio iškrypimas. Rankų, kulkšnių ar pėdų patinimas.

    Jei bet kuris minėtas reiškinys yra sunkus, kaip įmanoma greičiau reikia pasakyti gydytojui. Įpratus vartoti medikamento, kai kuris šalutinis poveikis gali išnykti savaime. Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Vartojant kitų Foradil preparatų pastebėtas kosulys ir išbėrimas.

    5. FORADIL laikymo sąlygos

    Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.

    Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 C temperatūroje. Kapsules laikyti gamintojo pakuotėje (lizdinėse plokštelėse) kartu su inhaliatoriumi, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės. Reikia visada išmesti senąjį Aerolizer ir naudoti naująjį, kuris yra naujoje vaisto pakuotėje.

    Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

     

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!