• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • femoston femoston Vaistai →   Pagrindinis →  

  1. KAS YRA FEMOSTON 1/10 IR NUO KO JIS VARTOJAMAS

  Farmakoterapinė grupė: pakeičiamoji hormonų terapija (estradiolo ir didrogesterono deriniai)

  Terapinės indikacijos Pakeičiamoji hormonų terapija (PHT) esant estrogenų nepakankamumo simptomams moterims po menopauzės.

  Osteoporozės profilaktikai moterims po menopauzės, kurioms yra padidėjusi kaulų lūžių rizika ateityje, kurios netoleruoja arba kurioms negalima vartoti kitų vaistų osteoporozės profilaktikai.

  Patirtis, gydant vyresnes kaip 65 metų moteris, yra nedidelė.

  Kaip femoston 1/10 veikia? Estradiolis Veiklioji medžiaga estradiolis chemiškai ir biologiškai yra identiškas endogeniniam žmogaus estradioliui ir todėl klasifikuojamas kaip žmogaus estrogenas. Estradiolis yra pirminis estrogenas ir aktyviausias iš visų kiaušidžių hormonų. Endogeniniai estrogenai dalyvauja tam tikrose gimdos ir kitų organų funkcijose, įskaitant endometrijaus proliferaciją ir periodiškus pokyčius gimdos kaklelyje ir makštyje.

  Žinoma, kad estrogenaituri didelę reikšmę kaulų ir riebalų metabolizmui. Be to, estrogenai taip pat veikia autonominę nervų sistemą ir gali turėti netiesioginį teigiamą psichotropinį poveikį.

  Didrogesteronas Didrogesteronas yra geriamas aktyvus progestogenas, pagal savo veiksmingumą panašus į parenteraliai skiriamą progesteroną.

  PHT didrogesteronas estrogenų paruoštoje gimdoje užbaigia paruošti pilnai sekretuojantį endometriumą, tokiu būdu apsaugodamas nuo estrogenų sukelto padidintos endometriumo hiperplazijos pavojaus ir/ar vėžio išsivystymo, nesukeldamas šalutinio androgeninio poveikio. Kadangi estrogenai paskatina endometriumo augimą, jei jiems nėra priešpriešos, jie padidina endometriumo hiperplazijos ir vėžio pavojų. Kartu vartojant progestogeną labai sumažėja estrogenų sukelta endometriumo hiperplazijos rizika moterims, kurioms nėra pašalinta gimda.

  Informacija apie klinikinius tyrimus Estrogenų nepakankamumo sukeltų simptomų sumažėjimas ir kraujavimas Menopauzės sukelti simptomai sumažėja per pirmąsias gydymo savaites. Nuolatinis kraujavimas, atsirandantis nutraukus Femoston 2/10 vartojimą, pasireiškia maždaug 90 % moterų ir trunka 5 dienas. Šis kraujavimas paprastai atsiranda, išgėrus paskutinę progestogeno fazės tabletę. Kraujavimas ir (ar) teplių išskyrų ne mėnesinių metu atsiranda vidutiniškai 10 % moterų. Amenorėja (kraujavimo ar teplių išskyrų nebuvimas) pirmaisiais gydymo metais ciklo metu atsiranda 5–15 % moterų. Gydant femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, 75–80 % moterų atsiranda nuolatinis kraujavimas. Jo pradžia, trukmė ir moterų, kurioms atsiranda kartas nuo karto pasireiškiantis kraujavimas, skaičius buvo toks pat kaip ir Femoston 2/10 mg plėvele dengtų tablečių vartojančių pacienčių, bet buvo daugiau moterų, kurios ciklo metu nekraujavo visiškai (10–25 %). Osteoporozės profilaktika Estrogenų nepakankamumas menopauzės metu atsiranda dėl pagreitėjusios kaulų medžiagų apykaitos ir kaulų masės sumažėjimo. Estrogenų poveikis kaulų mineralų tankiui priklauso nuo dozės. Apsauginis poveikis išlieka tiek, kiek trunka gydymas. Nutraukus PHT, kaulų masė mažėja tokiu pačiu greičiu, kaip ir negydytų moterų. WHI ir metaanalizės tyrimų duomenys rodo, kad tuo metu taikoma PHT (viena ar kartu su progestogenu), skiriama daugiausia sveikoms moterims, mažina šlaunikaulio, slankstelių ar kitų dėl osteoporozės atsirandančių kaulų lūžių riziką. Yra nedaug duomenų, kad PHT taip pat saugo nuo lūžių moteris, kurios turėjo mažą kaulų masę ir (ar) kurioms buvo nustatyta osteoporozė. Po dviejų gydymo Femoston 2/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis metų juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 6,7 % ± 3,9 % (maždaug  standartinis nuokrypis). Moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats arba padidėjo, buvo 94,5 %. Gydant femoston 1/10 mg plėvele dengtomis tabletėmis, juosmeninės stuburo dalies kaulų mineralų tankis (KMT) padidėjo 5,2 % ± 3,8 % (vidutiniškai  standartinis nuokrypis), o moterų, kurių KMT juosmeninėje dalyje išliko toks pats ar padidėjo, buvo 93,0 %. femoston 1/10 mg plėvele dengtos tabletės taip pat darė teigiamą poveikį šlaunikaulio KMT. Gydant 2 metus 1 mg estradioliu, ties šlaunikaulio kakleliu jis padidėjo 2,7 % ± 4,2 % (maždaug ± standartinis nuokrypis), ties gumburu – 3,5 % ± 5,0 % (maždaug ± standartinis nuokrypis) ir ties Ward‘o raktikaulio trikampiu – 2,7 % ± 6,7 % (maždaug ± standartinis nuokrypis). Po 2 metų gydymo 2 mg estradioliu šie skaičiai atitinkamai padidėjo 2,6 % ± 5,0 %; 4,6 % ± 5,0 % ir 4,1 % ± 7,4 %. Moterų, kurioms KMT šiose trijose šlaunikaulio srityse išliko toks pats arba padidėjo, gydant 1 mg estradiolio buvo 67–78 %, o gydant 2 mg estradioliu – 71–88 %.

  Farmakokinetinės savybės Estradiolis Išgertas mikronizuotas estradiolis lengvai absorbuojamas, tačiau labai stipriai metabolizuojamas. Jo svarbiausi nekonjuguoti ir konjuguoti metabolitai yra estronas bei estrono sulfatas. Šie metabolitai estrogenų sukeliamą poveikį gali stiprinti arba tiesiogiai, arba pavirtę estradioliu. Estrono sulfato gali patekti į enterohepatinę kraujotaką. Šlapime susidarę pagrindiniai junginiai yra estrono ir estradiolio gliukuronidai. Estrogenų patenka į žindyvės pieną.

  Didrogesteronas Išgėrus žymėto didrogesterono, maždaug 63  jo dozės išsiskiriama su šlapimu. Visa vaisto dozė iš organizmo pasišalina per 72 val. Žmogaus organizmas didrogesteroną visiškai metabolizuoja.

  Pagrindinis jo metabolitas yra 20 α–dihidrodidrogesteronas (DHD). Jo būna šlapime, dažniausiai junginių su gliukurono rūgštimi formos. Bendra visų metabolitų savybė yra ta, kad lieka pirminio junginio 4,6-diene-3-one struktūra, tačiau šių junginių molekulės 17α padėtyje nebūna hidroksilo radikalo. Dėl šio pokyčio išnyksta didrogesterono estrogeninis bei androgeninis poveikis. Išgėrus didrogesterono, jo metabolito DHD koncentracija kraujo plazmoje būna žymiai didesnė nei paties medikamento. DHD AUC bei Cmax santykis su didrogesterono AUC bei Cmax yra atitinkamai 40 ir 25. Didrogesteronas rezorbuojamas greitai. Tmax didrogesterono bei DHD yra 0,5–2,5 val. Didrogesterono bei DHD pusinės eliminacijos laiko vidurkis yra atitinkamai 5–7 val. bei 14–17 val.

  Didrogesteronas, skirtingai nei progesteronas, nešalinamas su šlapimu pregnandiolio forma, todėl dar galima atlikti endogeninio progesterono sintezės tyrimą, pagrįstą pregnandiolio išskyrimu su šlapimu.

  2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT FEMOSTON 1/10

  femoston 1/10 vartoti negalima, jei Jums yra kuri nors iš šių būklių: Esate alergiška (yra padidėjęs jautrumas) estradioliui ar didrogesteronui ar bet kuriai kitai femoston 1/10 medžiagai; nustatytas anksčiau arba dabar įtariamas krūties vėžys; nustatytas arba įtariamas nuo estrogenų priklausomas piktybinis navikas (pvz., gimdos gleivinės vėžys); neaiškios kilmės kraujavimas iš lyties organų; negydyta gimdos gleivinės hiperplazija; buvusi savaiminė arba šiuo metu esanti venų tromboembolinė liga (giliųjų venų trombozė, plaučių arterijos embolija); šiuo metu esanti ar neseniai buvusi arterijų tromboembolinė liga (pvz., krūtinės angina, miokardo infarktas); ūminė ar anksčiau buvusi kepenų liga (kol kepenų funkcijos rodmenys nesunormalėja); padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai; porfirino susitelkimas audiniuose (porfirija). Kai yra indikacijų moterims ne tik po menopauzės Nustatytas arba įtariamas nėštumas.

  Specialios atsargumo priemonės vartojant femoston 1/10 Simptomus, atsiradusius po menopauzės, gydyti PHT reikėtų pradėti tik tuo atveju, jei simptomai neigiamai veikia gyvenimo kokybę. Visais atvejais ne rečiau kaip kartą per metus reikėtų kruopščiai apsvarstyti šio gydymo galimą riziką ir laukiamą naudą. PHT turėtų būti tęsiama tik tuo atveju, jei nauda viršija riziką.

  Medicininė apžiūra (stebėjimas) Prieš pradedant ar atnaujinant PHT, reikėtų turėti duomenų apie pacientę ir jos šeimą. Remiantis šiais duomenimis bei atsižvelgiant į kontraindikacijas ir įspėjimus, atliekama medicininė apžiūra (įskaitant dubens organų bei krūtų).

  Gydymo metu rekomenduojamos periodinė apžiūra, kurios dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai pacientei individualiai. Moterims reikia paaiškinti apie kokius krūtų pokyčius reikia pranešti savo gydytojui arba slaugytojai. Tyrimus, įskaitant mamografiją, reikėtų atlikti pagal šiuolaikinę bendrąją atrankos praktiką, atsižvelgiant į klinikinį poreikį kiekvienai pacientei.

  Būklės, kurias būtina stebėti Jei šiuo metu yra, ankščiau pasireiškė ir (ar) nėštumo ar ankstesnio gydymo hormonais metu buvo paūmėjusi bent viena iš toliau nurodytų būklių, pacientę reikėtų prižiūrėti labai atidžiai. Reikėtų atsižvelgti, kad, gydant Femoston, gali pasikartoti ar paūmėti šios būklės:

  navikas iš lygiųjų raumenų (lejomioma), gimdos skaidulinis navikas (fibroidas) ar gimdos gleivinės išvešėjimas (endometriozė); buvusios tromboembolinės ligos ar šių ligų rizikos veiksniai (žr. toliau); nuo estrogenų priklausomų navikų rizikos veiksniai, pvz., pirmos eilės krūties vėžio paveldėjimas; padidėjęs kraujospūdis (hipertenzija); kepenų ligos (pvz., kepenų adenoma); cukrinis diabetas (su kraujagyslių pažeidimu arba be jo); tulžies latakų akmenligė; migrena ar stiprus galvos skausmas; sisteminė raudonoji vilkligė; buvęs per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija) (žr. toliau); nuomaris (epilepsija); bronchinė astma; ausies sklerozė (otosklerozė).

  Priežastys, dėl kurių būtina nutraukti gydymą nedelsiant Gydymą reikia nutraukti, jei nustatoma būklė, dėl kurios vaisto negalima vartoti, taip pat jei yra šios būklės: gelta arba kepenų funkcijos blogėjimas; žymus kraujo spaudimo padidėjimas; naujai atsiradęs migreninis galvos skausmas; nėštumas.

  Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje (hiperplazija) Per didelis ląstelių dauginimasis gimdos gleivinėje ar vėžio rizika padidėja, skiriant vien estrogenų ilgą laiką (žr. sk. „Galimas šalutinis poveikis“). Papildomai skiriant progestogeno ne mažiau kaip 12 dienų per ciklą moterims, kurių gimda nėra pašalinta, rizika žymiai sumažėja.

  Kraujavimas Pasikartojantis kraujavimas ar teplios išskyros gali kartais atsirasti per pirmąjį gydymo šiuo vaistu mėnesį. Jei šis kraujavimas ar teplios išskyros atsiranda gydymo metu po kurio laiko ar tęsiasi nutraukus gydymą, būtina ištirti (gali reikėti atlikti gimdos gleivinės biopsiją), ar nėra gimdos gleivinės piktybinių auglių.

  Krūties vėžys Remiantis placebu kontroliuojamo tyrimo WHI (angl. The Women‘s Health Iniative Study) ir epidemiologinių atsitiktinių imčių tyrimų, įskaitant ir MWS (angl. The Million Women Study), duomenimis, nustatyta, kad moterims, keletą metų PHT metu vartojančioms estrogenų, estrogenų kartu su progestogenu arba tibolono, padidėja krūties vėžio rizika (žr. 4 skyrių). Visų PHT atvejais padidėjusi rizika išryškėja per keletą preparato vartojimo metų ir didėja, priklausomai nuo vaisto vartojimo trukmės, tačiau nutraukus gydymą, per keletą metų (ne ilgiau kaip per penkis) ji vėl tampa tokia pati. MWS tyrimo metu santykinė krūties vėžio rizika buvo didesnė, kai kartu su konjuguotu arklio estrogenu (KAE) ar estradioliu (E2) buvo skiriama progestogeno, nepriklausomai ar nuosekliai, ar nuolat ir nepriklausomai nuo progestogeno tipo. Ar yra rizikos skirtumai priklausantys nuo skirtingų vartojimo metodo – duomenų nėra. WHI tyrimo metu nustatyta, kad nuolat vartojant konjuguoto arklių estrogeno kartu su medroksiprogesterono acetatu (KAE + MPA) didėja krūties vėžio rizika. Lyginant su placebu, ši rizika buvo didesnė ir dažniau pasitaikė metastazių į tam tikrų vietų limfmazgius.

  PHT, ypač kai gydoma estrogenu kartu su progestogenu, didėja mamografinio vaizdo tankumas, todėl gali būti sunku nustatyti krūties vėžį radiologiniu būdu.

  Venų tromboembolizacija (trombo ir embolo, t.y. kraujo srovės atnešto kraujagyslę užkemšančio darinio, susidarymas) Dėl PHT didėja santykinė venų tromboembolizacijos (VTE), t.y. giliųjų venų trombozės ir plaučių arterijos embolijos, rizika. Vieno atsitiktinių imčių epidemiologinio tyrimo metu preparato vartojusioms pacientėms, lyginant su vaisto nevartojančiomis pacientėmis, buvo nustatyta 2–3 kartus didesnė šios ligos rizika. Apskaičiuota, kad per 5 metus preparato nevartojusioms 50–59 metų moterims gali būti 3 VTE atvejai iš 1000, o 60–69 metų moterims – 8 iš 1000. Taip pat apskaičiuota, kad 50–59 metų sveikoms moterims, kurioms 5 metus buvo taikyta PHT, gali būti 2–6 papildomi VTE atvejai (maždaug 4) iš 1000, o 60–69 metų sveikoms moterims – 5–15 (maždaug 9) atvejai iš 1000. VTE atsiradimas labiau tikėtinas per pirmuosius PHT metus nei vėliau. Bendrai pripažinti VTE rizikos veiksniai yra, jei pacientė ar jos šeimos nariai sirgo šia liga, sunkaus laipsnio nutukimas (kūno svorio indeksas > 30 kg/m2 kūno paviršiaus ploto) ir sisteminė raudonoji vilkligė (SRV). Nėra bendros nuomonės, ar mazginis venų išsiplėtimas (varikozė) turi įtakos VTE atsiradimui. Pacientėms, kurioms buvo VTE ar yra diagnozuota trombofilinė būklė, yra didesnė VTE rizika. PHT gali ją didinti. Jei pacientės ar jos šeimos nariams yra buvę tromboembolizacijos atvejų arba pasikartojančių savaiminių persileidimų, būtina pacientę ištirti, siekiant nustatyti trombofilijos riziką. Tol, kol nebus kruopščiai ištirti polinkio į trombozę (trombofilijos) veiksniai ar nepradėtas gydymas kraujo krešėjimą mažinančiais vaistais (antikoaguliantais), tokioms pacientėms skirti PHT yra draudžiama. Toms moterims, kurioms jau yra paskirta antikoaguliantų, reikia atidžiai apsvarstyti laukiamą PHT vartojimo naudą ir galimą riziką. VTE rizika gali laikinai padidėti, esant ilgaalaikiai imobilizacijai (nejudrumo sudarymui), sunkiai traumai ar operacijai. Kaip ir gydant kitus pacientus po operacijos, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas profilaktinėms priemonėms, siekiant VTE po operacijos išvengti. Jei numatoma ilgalaikė imobilizacijai po pasirinktinės chirurgijos, ypač pilvo organų ir ortopedinės(apatinių galūnių) operacijos, reikėtų apsvarstyti, ar tikslinga prieš 4–6 savaites laikinai nutraukti PHT preparatų vartojimą (jei įmanoma). Gydymą reikėtų atnaujinti tik tada, kai moteris taps visiškai judri. Jei venų tromboembolizacija atsiranda pradėjus gydymą, vaistų vartojimą reikia nutraukti. Pacientams reikėtų patarti nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei jiems atsiranda galimų tromboembolijos simptomų (pvz., skausmingas kojų patinimas, staigus skausmas krūtinėje, dusulys).

  Koronarinė širdies liga (KŠL) Atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, įrodymų, kad ilgalaikis konjuguoto estrogeno vartojimas kartu su medroksiprogesterono acetatu (MPA) yra veiksmingas gydant širdies ir kraujagyslių ligą, negauta. Dviejų didelių tyrimų metu (WHI ir HERS, t.y. Heart and Estrogen/progestin Replacement Study) nustatyta, kad pirmaisiais preparatų vartojimo metais gali padidėti sergamumo širdies ir kraujagyslių liga rizika ir nenustatyta jokio naudingo poveikio. Apie kitus PHT preparatus duomenų, atlikus atsitiktinių imčių kontroliuojamą tyrimą, kurio metu buvo tiriamas šių preparatų poveikis pacientų sergamumui ir mirtingumui nuo širdies ir kraujagyslių ligos, yra nedaug. Todėl neaišku, ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams.

  Insultas Vieno didelio atsitiktinių imčių klinikinio tyrimo (WHI tyrimas) metu nustatytas antrinis rezultatas – padidėjusi išeminio (atsiradusio dėl vietinės mažakraujystės) insulto rizika sveikoms moterims, ilgą laiką gydytoms konjuguotu estrogenu kartu su MPA. Moterims, nevartojančioms PHT preparatų, apskaičiuotas insultų, kurie išsivystys per 5 metus, skaičius yra 3 atvejai iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 11 – iš 1000 (60–69 metų moterų). Apskaičiuota, kad moterims, vartojančioms konjuguoto estrogeno kartu su MPA 5 metus, gali būti 0–3 (maždaug 1) iš 1000 (50–59 metų moterų) ir 1–9 (maždaug 4) iš 1000 (60–69 metų moterų) papildomų insulto atvejų. Ar šie duomenys tinka ir kitiems PHT preparatams, neaišku.

  Kiaušidžių vėžys Kai kurių epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad ilgalaikė (mažiausiai 5–10 metų trunkanti) PHT tik estrogenų turinčiais preparatais moterims, kurioms buvo pašalinta gimda, didėja kiaušidžių vėžio rizika. Neaišku, ar PHT metu vartojant kelis preparatus, ši rizika yra kitokia nei vartojant vien estrogenų preparatų.

  Kitos būklės Vartojant estrogenų gali susilaikyti skysčiai, todėl pacientes, kurioms yra širdies ar inkstų funkcijos nepakankamumas, būtina atidžiau stebėti. Pacientes, kurioms yra galutinis inkstų funkcijos nepakankamumas, reikėtų atidžiai stebėti, kadangi cirkuliuojančios femoston 1/10 veikliųjų medžiagų kiekis gali būti padidėjęs. Pakeičiamosios estrogenų ar hormonų terapijos metu moteris, kurioms jau yra hipertrigliceridemija, reikėtų stebėti atidžiau, nes šio būklės metu gydant estrogenais, pasitaikė retų atvejų, kai labai padaugėjo plazmos trigliceridų, sukėlusių pankreatitą. Estrogenai didina skydliaukės hormonus sujungiančio globulino (TBG) kiekį, dėl to padaugėti cirkuliuojančio bendrojo skydliaukės hormono, nustatyto baltymus jungiančiu jodu (PBI), tiroksino (T4), nustatyto stulpelio arba radioimuniniu metodu, ar trijodtironino (T3), nustatyto radioimuniniu metodu. T3 dervų jungimasis mažėja, tą rodo padidėjęs TBG kiekis. Laisvųjų T4 ir T3 koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų jungiamųjų baltymų serume, t.y. kortikosteroidus jungiančio globulino (CBG), lytinius hormonus jungiančio globulino (SHBG). Dėl ko atitinkamai daugėja cirkuliuojančių kortikosteroidų ir lytinių steroidų. Laisvųjų ar biologiškai aktyvių hormonų koncentracija nekinta. Gali padaugėti kitų plazmos baltymų (angiotenzinogeno ir (arba) renino substrato, alfa-I-antitripsino, ceruloplazmino). Nėra galutinai įrodyta, ar pagerėja pažintinės funkcijos. Yra nedaug duomenų iš WHI tyrimo apie padidėjusią galimos demensijos riziką moterims, kurios KAE kartu su MPA pradėjo vartoti būdamos vyresnės kaip 65 metų ir šių preparatų vartojo ilgai. Neaišku, ar šiuos duomenis galima taikyti jaunesnėms moterims po menopauzės ar skiriant kitų PHT preparatų. Pacientėms, sergančioms retu įgimtu galaktozės netoleravimo sindromu, Lapp laktazės nepakankamumu ar gliukozės-galaktozės absorbcijos sutrikimu šio vaisto vartoti negalima.

  Tada, kai indikacijų yra ne tik moterims po menopauzės: šis gydymas estrogenu kartu su progestogenu nėra kontraceptinė priemonė. Perimenopauzinio laikotarpio pacientėms reikia patarti naudoti nehormonines kontraceptines priemones.

  Kitų vaistų vartojimas Estrogenų metabolizmas gali padidėti kartu vartojant tokias medžiagas, kurios sužadina vaistus metabolizuojančius fermentus, ypač P450 fermentus. Tai vaistai nuo traukulių (pvz., fenobarbitalis, fenitoinas, karbamazepinas) ir vaistai nuo infekcinių ligų (pvz., rifampicinas, rifabutinas, nevirapinas, efavirenzas). Ritonaviras ir nelfinaviras, nors yra stiprūs inhibitoriai, vartojami kartu su steroidiniais hormonais, priešingai, veikia sustiprinančiai pastarųjų metabolizmą. Vaistažolių preparatų, kuriuose yra jonažolių (Hypericum perforatum), gali sustiprinti estrogenų ir progestagenų metabolizmą. Padidėjęs estrogenų ir progestagenų metabolizmas gali sumažinti jų poveikį ir gali pakisti kraujavimo iš gimdos pobūdis.

  Nėra žinoma vaistų poveikio didrogesteronui.

  Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui

  femoston 1/10 vartojimas su maistu ir gėrimais femoston 1/10 galima vartoti nepriklausomai nuo valgio.

  Nėštumas ir žindymo laikotarpis femoston 1/10 nėštumo metu vartoti negalima. Jei femoston 1/10 vartojimo metu moteris pastoja, vaisto vartojimą būtina tuoj pat nutraukti.

  Remiantis gausiais duomenimis apie moteris, kurios nėštumo laikotarpiu vartojo didrogesterono, jokio nepageidaujamo poveikio vaisiui nebuvo pastebėta. Daugelio epidemiologinių tyrimų, nustatančių netyčia pavartoto estrogeno kartu su kitais progestagenais poveikį vaisiui, rezultatai neparodė jokio teratogeninio ar toksinio poveikio vaisiui.

  Žindymo laikotarpiu femoston 1/10 vartoti negalima (taip pat žr. 1 skyrių).

  Vairavimas ir mechanizmų valdymas femoston 1/10 gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.

  Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines femoston 1/10 medžiagas Laktozės monohidratas. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokio nors cukraus, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šio vaisto.

   

  3. KAIP VARTOTI FEMOSTON 1/10

  . Pirmąsias 28 dienų ciklo 14 dienų per parą reikia gerti po 1 tabletę, kurioje yra 1 mg estradiolio, kitas 14 dienų – po vieną tabletę, kurioje yra 1 mg estradiolio bei 10 mg didrogesterono. Iš karto po šio ciklo, t.y. 28 dienų, reikia pradėti kitą vaisto vartojimo ciklą. Per parą reikia gerti po 1 tabletę taip, kaip nurodyta ant pakuotės. Preparato reikia vartoti be pertraukos.

  Pradedant ir tęsiant simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymą, reikia vartoti mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią laiką (taip pat žr. 2 skyrių).

  1, Simptomų, atsiradusių po menopauzės, gydymas Paprastai gydyti reikia pradėti femoston 1/10. Vėliau preparato dozę gydytojas gali parinkti kiekvienai pacientei, atsižvelgdamas į jos klinikinę reakciją. Jei nusiskundimų, atsiradusių dėl estrogenų nepakankamumo, nemažėja, dozę galima didinti, vartojant femoston 2/10.

  2. Osteoporozės profilaktika Pakeičiamojo gydymo hormonais osteoporozės profilaktikai po menopauzės metu turi būti atsižvelgta į nuo dozės priklausantį laukiamą vaisto poveikį kaulų masei (žr. 1 skyrių) ir į pacientės toleranciją preparatui.

  Pavartojus per didelę femoston 1/10 dozę Estradiolis ir didrogesteronas yra mažai toksiškos medžiagos. Teoriškai perdozavus vaisto gali atsirasti tokių simptomų: pykinimas, vėmimas, mieguistumas ir svaigulys. Mažai tikėtina, kad reikės kokio nors specifinio šių simptomų gydymo. Tas pats taikytina ir vaikams.

  Pamiršus pavartoti femoston 1/10 Negalima vartoti dvigubos dozės (2 tablečių) norint kompensuoti praleistą tabletę.

  Nustojus vartoti femoston 1/10 Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

  4. GALIMAS ŠALUTINIS FEMOSTON 1/10 POVEIKIS

  femoston1/10, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

  Nepageidaujamas poveikis, nustatytas klinikinių tyrimų metu ir vaistą atidavus į rinką buvo toks:

  Dažnas (dažnis 1–10 %) Galvos skausmas, migrena, pykinimas, pilvo skausmas, pilvo išsipūtimas (meteorizmas), kojų mėšlungis, krūtų skausmingumas (jautrumas), pasikartojantis kraujavimas ir teplios išskyros, dubens skausmas, bendras silpnumas (astenija), kūno svorio padidėjimas ar sumažėjimas.

  Nedažnas (dažnis < 1 %) Makšties kandidamikozė, lejomiomos padidėjimas, depresija, lytinio potraukio pasikeitimas, nervingumas, svaigulys, venų tromboembolija (žr. toliau), tulžies pūslės liga, alerginė odos reakcija, išbėrimas, dilgėlinė, niežulys, nugaros skausmas, gimdos kaklelio erozijų pokytis, gimdos kaklelio išskyrų pokytis, mėnesinių sutrikimas, periferinis pabrinkimas.

  Retas (dažnis < 0,1 %) Kontaktinių lęšių netoleravimas, ragenos išlinkimo padidėjimas, kepenų funkcijos pokyčiai, kartais kartu su bendru silpnumu (astenija) ir negalia, gelta ir pilvo skausmu, krūtų padidėjimas, į priešmenstruacinį panašus sindromas.

  Labai retas (dažnis <0,01 %), įskaitant pavienius atvejus Hemolizinė anemija, chorėja, miokardo infarktas, insultas, vėmimas, ribota pigmentinė dėmė (chloazma) ar tamsios dėmės (melasma), kurios gali išlikti nutraukus vaisto vartojimą, daugiaformė raudonė (eritema), mazginė raudonė, kraujagyslinė purpura (rožinis išbėrimas), angioedema, porfirijos paūmėjimas.

  Kiekvienoje dažnio grupėje nepageidaujamas poveikis pateiktas pagal sunkumą mažėjančia eile.

  Krūties vėžys Remiantis daugeliu epidemiologinių tyrimų ir vieno atsitiktinių imčių, placebu kontroliuojamo tyrimo – WHI (angl. The Women‘s Health Initiative study) – duomenimis, bendra krūties vėžio rizika didėja, ilgėjant PHT taikymo laikui, tuo metu preparato vartojančioms arba neseniai jo vartojusioms moterims.

  PHT tik estrogenais santykinė rizika (SR), kartotinės analizės būdu apskaičiuota pagal pirminius 51 epidemiologinio tyrimo (kurio metu > 80 % moterų PHT terapijos metu vartojo tik estrogenų) ir epidemiologinio MWS (Million Women Study) tyrimo duomenis, yra panaši ir lygi atitinkamai 1,35 (95 %, PI 1,21–1,49) ir 1,30 (95 %, PI 1,21–1,40).

  Kelių epidemiologinių tyrimų duomenimis, PHT metu gydant estrogenu kartu su progestogenu, bendra krūties vėžio rizika yra didesnė nei gydant tik estrogenais.

  MWS tyrimo duomenimis, pacientėms, PHT metu vartojusioms įvairių estrogeno kartu su progestogenu tipų, krūties vėžio rizika buvo didesnė (SR = 2,00, 95 %, PI 1,88–2,12) nei pacientėms, vartojusioms tik estrogenų (SR=1,30, 95 %, PI 1,21–1,40) ar tibolono (SR=1,45, 95 %, PI 1,25–1,68), lyginant su niekada šių preparatų nevartojusiomis moterimis.

  WHI tyrimo duomenimis, praėjus 5,6 metų po estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA) PHT metu vartojimo, visoms pacientėms, lyginant su placebo vartojusiomis moterimis, šios ligos rizika yra 1,24 (95 %, PI 1,01–1,54).

  Toliau pateikiami absoliutaus nepageidaujamo poveikio dažnio duomenys, gauti atlikus MWS ir WHI tyrimus.

  Pagal žinomą vidutinį krūties vėžio dažnį išsivysčiusiose šalyse MWS tyrimo metu apskaičiuota, kad: maždaug 32 iš 1000 50–64 metų amžiaus moterims, nevartojančioms PHT preparatų, gali atsirasti krūties vėžys; 1000 moterų, tuo metu vartojančių ar neseniai vartojusių PHT preparatų, papildomų atvejų skaičius per atitinkamą laikotarpį bus: PHT metu vartojančioms tik estrogenų: 0–3 (maždaug 1,5) geriant 5 metus, 3–7 (maždaug 5) geriant 10 metų; PHT metu vartojančioms estrogeno kartu su progestogenu: 5–7 (maždaug 6) geriant 5 metus, 18–20 (maždaug 19) geriant 10 metų. WHI tyrimo metu apskaičiuota, kad po 5,6 metų stebėjimo 50–79 metų moterims, PHT metu vartojusioms estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MPA), būtų 8 papildomi pradinio krūties vėžio atvejai per 10000 moterų metų. Pagal tyrimo duomenis apskaičiuota, kad: 1000 moterų, kurios vartojo placebo, per 5 metus būtų diagnozuota apie 16 pradinio krūties vėžio atvejų; 1000 moterų, kurios PHT metu vartojo estrogeno kartu su progestogenu (KAE+MAP), per 5 preparato vartojimo metus šios ligos papildomų atvejų skaičius būtų 0–9 (maždaug 4).

  Papildomų krūties vėžio atvejų skaičius moterims, vartojančioms PHT preparatų, yra apytikriai panašus kaip ir toms pacientėms, kurios pradeda PHT nepriklausomai nuo amžiaus (45–65 metų) (žr. 2 skyrių).

  Kitoks nepageidaujamas poveikis, galintis atsirasti vartojant estrogeno kartu su progestogenu, yra: gerybiniai ir piktybiniai dėl estrogenų vartojimo atsiradę augliai, pvz., gimdos gleivinės vėžys**; venų tromboembolizacija, t.y, giliųjų kojų ir dubens venų trombozė bei plaučių arterijos embolija, yra dažnesnė moterims, kurioms taikoma PHT, nei nevartojančioms PHT preparatų moterims. Daugiau informacijos žr. 2 skyriuje. galimai demencija (žr. 2 skyrių)

  **Gimdos gleivinės vėžys Moterų, kurių gimda nepakitusi, gimdos gleivinės hiperplazijos ir gimdos gleivinės vėžio rizika didėja, ilgėjant estrogenų vartojimo laikui. Remiantis epidemiologinių tyrimų duomenimis, apskaičiuota apytikrė rizika rodo, kad maždaug 5 iš 1000 moterų, nevartojančių PHT preparatų, sulaukus 50–65 metų, gali atsirasti gimdos gleivinės vėžys. Priklausomai nuo gydymo trukmės ir estrogenų dozės, gimdos gleivinės vėžio rizika estrogenų vartojančioms moterims nevienoda ir yra 2–12 kartų didesnė nei jų nevartojančioms. Progestogeno skyrimas kartu su estrogenais labai mažina šią padidėjusią riziką.

  Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

  5. KAIP LAIKYTI FEMOSTON 1/10

  Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

  Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 C temperatūroje. Laikyti gamintojo pakuotėje,.

  Ant dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, femoston 1/10 vartoti negalima.

  6. KITA INFORMACIJA

  femoston 1/10 sudėtis Veikliosios medžiagos yra estradiolis (=17β-estradiolis hemihidrato pavidalu) ir didrogesteronas.

  femoston 1/10 vienoje tabletėje, skirtoje vartoti pirmąsias 14 ciklo dienų (baltos tabletės) yra 1 mg estradiolio ir pilkose tabletėse, skirtose vartoti 28 dienų ciklo likusiomis 14 dienų, vienoje tabletėje yra 1 mg estradiolio ir 10 mg didrogesterono. Pagalbinės medžiagos yra: laktozės monohidratas, hipromeliozė, kukurūzų krakmolas, bevandenis koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas balta tabletė: Opadry Y-1-7000 (titano dioksidas (E171), hipromeliozė, makrogolis 400 . pilka tabletė: Opadry II pilkasis 85F27664: titano dioksidas (E171), juodasis geležies oksidas (E172) polivinilo alkoholis, makrogolis 3350, talkas

  femoston 1/10 išvaizda ir kiekis pakuotėje Estradiolio 1 mg tabletė yra balta, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta geriama tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.

  Estradiolio/didrogesterono 1 mg/10 mg tabletė yra pilka, apvali, abipus išgaubta, plėvele dengta tabletė, kurios vienoje pusėje įspausta „S“, o kitoje – „379“.

  Tabletės yra lizdinėje plokštelėje po 28 ar 84 (3x28) tabletes. Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

  Lizdinės plokštelės, pagamintos iš PVC/ PVDC arba PVC plėvelės padengtos aliuminio folija. Ant lizdinės plokštelės esančių sutrumpinimų vertimas: MON- pirmadienis, TUE - antradienis, WED - trečiadienis, THU - ketvirtadienis, FRI – penktadienis, SAT – šeštadienis, SUN – sekmadienis.

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!