• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Stuburo iškrypimas Stuburo iškrypimas Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

    Ligos apibūdinimas

    Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

    Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Ligos pagal kilmę stuburo iškrypimas gali būti:

    Ligos simptomai ir požymiai

    Ligos gydymas

    Ligos prevencija

    Ligos esmė


    Stuburo iškrypimas


    Ligos apibūdinimas

    Stuburo iškrypimas – tai pastovi stuburo deformacija bent pagal vieną iš ašių.


    Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

    Taisyklinga laikysena – įprastinė padėtis, kai žmogus, ypatingai neįtempdamas raumenų, sugeba tiesiai lakyti liemenį ir galvą (pečiai, menčių kampai, klubai viename aukštyje). Laikysena formuojasi vaikui augant. Pradėjus kūdikiui laikyti galvą, susidaro kaklinės stuburo dalies linkis į priekį (kaklo lordozė), sėdint – krūtininės dalies linkis atgal (krūtinės kifozė), ėmus vaikščioti – juosmeninės dalies linkis į priekį (juosmens lordozė). Netaisyklinga (ydinga) laikysena yra nenuolatinė – gulinčiam ji savaime išnyksta, o prašomas žmogus ir stovėdamas gali ištiesinti stuburą. Ydingai laikysenai priskiriama: - apvali nugara, kupra (natūralios krūtinės kifozės paryškėjimas); - apvaliai įgaubta nugara (visų linkių paryškėjimas); - plokščia nugara (visų linkių sumažėjimas). Stuburo iškrypimo atveju, jo deformacija yra pastovi. Skiriamas iškrypimas į priekį (patologinė lordozė), atgal (patologinė kifozė) ir į šoną (skoliozė). Dėl sutrikusios veikiančių jėgų pusiausvyros varginami raumenys, spaudžiami vidaus organai.


    Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

    Stuburo iškrypimai būna pirminiai arba vystosi esant netaisyklingai laikysenai, taip pat sergant įvairiomis kaulų, raumenų ar nervų ligomis. Stuburo iškrypimas paprastai prasideda dar vaikystėje ir daugiau ar mažiau progresuoja iki skeleto brandos (maždaug 20-22 amžiaus metų). Vėliau stuburo iškrypimai savotiškai stabilizuojasi. Senatvėje susidariusi kupra – grėsmingas toli pažengusios osteoporozės (kaulų išretėjimo) ir įvykusių slankstelių lūžių požymis.


    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Pagrindinės netaisyklingos laikysenos priežastys yra silpnas nugaros raumenynas ir įvairūs neigiami veiksniai : - gulėjimas minkštoje lovoje; - aukštos pagalvės naudojimas; - vaikystėje - nešiojimas ant vienos rankos; - neatitinkantys ūgio baldai; - sunkaus portfelio, kito svorio nešimas vienoje rankoje; - aukštakulnių batelių avėjimas; - ilgas ir nepatogus stovėjimas ar sėdėjimas.


    Ligos pagal kilmę stuburo iškrypimas gali būti:

    - įgimtas (dėl papildomų ar tinkamai neišsivysčiusių stuburo slankstelių); - įgytas: o dėl įsisenėjusios netaisyklingos laikysenos; o dėl sutrikusio šonkaulių, slankstelių vystymosi (pvz., sergant rachitu); o dėl sutrikusios raumenų inervacijos (pvz., sergant poliomielitu, progresuojančia raumenų distrofija); o dėl kitų priežasčių – potrauminis, randinis, kt.


    Ligos simptomai ir požymiai

    Esant netaisyklingai laikysenai ar nedidelio laipsnio stuburo iškrypimui žmogus gali niekuo nesiskųsti, o susidariusios deformacijos net nepastebėti. Ilgainiui ima varginti nugaros skausmai, progresuojant iškrypimui jis tampa aiškiai matomu. Dėl vidaus organų suspaudimo gali pasunkėti kvėpavimas, širdies, virškinamojo trakto darbas. Gydytojas ligą diagnozuoja kruopščiai ištyręs pacientą. Apžiūrint matoma nesimetriška pečių, menčių, klubų padėtis. Stuburo šoninis iškrypimas, nevienodas greta jo esančių raumenų vystymasis išryškėja pasilenkus. Diagnozę patvirtina dviejų krypčių pakenktos stuburo dalies rentgenogramos (spondilogramos), atliktos stovinčiam žmogui. Rentgeno nuotraukose matuojamas iškrypimo kampas ir nustatomas deformacijos laipsnis.


    Ligos gydymas

    Netaisyklinga laikysena ištaisoma gydomąja mankšta, masažu, sportu (ypač plaukimu). Stuburo iškrypimo gydymas priklauso nuo jo kilmės, laipsnio, ligos progresavimo greičio. Pradiniuose ligos etapuose gydymui taikomos tos pačios konservatyvios priemonės, kaip ir esant ydingai laikysenai, gali būti naudojami specialūs korsetai. Įgimtas, progresuojantis ar toli pažengęs stuburo iškrypimas gydomas chirurgiškai. Gydymo tikslas – iš karto ar etapais ištaisyti stuburo deformaciją ir stabilizuoti stuburą esamoje padėtyje, neleisti jam krypti labiau.


    Ligos prevencija

    Norint išvengti stuburo iškrypimo, labai svarbu laiku koreguoti netaisyklingą laikyseną, diagnozuoti ir tinkamai gydyti kaulų, raumenų, nervų ligas.


    Ligos esmė

    1. Stuburo deformacija bent pagal vieną iš ašių. 2. Nesimetriška pečių, menčių, klubų padėtis. 3. Stuburo iškrypimo išryškėjimas pasilenkus. 4. Nugaros skausmai. 5. Vidaus organų funkcijos sutrikimai.

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!