• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • Makulos degeneracija Makulos degeneracija Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

  Ligos apibūdinimas

  Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

  Ligos simptomai ir požymiai

  Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

  Ligos prevencija

  Ligos esmė

  Ligos


  Makulos degeneracija


  Ligos apibūdinimas

  Makulos degeneracija – tai geltonosios dėmės, atsakingos už centrinį ryškiausią ir spalvinį regėjimą, sunykimas.


  Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

  Mūsų bene svarbiausias jutimo organas akis, turi sudėtingą sandarą. Pati akis yra kiek suploto rutulio formos. Ji sudaryta iš daugelio dalių. Už regėjimą yra atsakinga tinklainė, kurioje yra sudėtingi receptoriai (kolbelės ir lazdelės). Šviesai juos paveikus susidaro regėjimo pojūtis. Tačiau ne visa tinklainė į šviesą reaguoja vienodai. Geltonojoje dėmėje kuri yra tinklainės centre yra išsidėsčiusios kolbelės atsakingos už ryškų ir spalvinį regėjimą. Kitoje tinklainės dalyje išsidėsčiusios lazdelės atsakingos už matymą prieblandoje.


  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Tai pagrindinė kaukazo regiono gyventojų savaiminio apakimo priežastis, trečdalis kaukazo gyventojų virš 75 metų amžiaus serga šia liga. Kitos rasės žmonės serga daug rečiau, skirtumo tarp vyrų ir moterų nepastebėta. Tai senyvų žmonių liga.


  Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

  Tiksli priežastis nėra žinoma. Manoma, jog didelę reikšmę turi paveldėjimas. Žinoma, jog ligą sukelia medžiagų sankaupų atsidėjimas tinklainėje. Rizikos veiksniai yra: amžius, toliaregystė, liga šeimoje, ultravioletinių (pvz. saulės) spindulių tiesioginis poveikis, rūkymas ir aukštas kraujospūdis.


  Ligos simptomai ir požymiai

  Pagrindinis simptomas yra progresuojantis aklumas, regos silpnumas ypač spalvoms, tačiau periferinis regėjimas išlieka. Taip pat išlieka ir matymas prieblandoje.


  Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

  Skiriamos dvi ligos formos: sausoji ir šlapioji makulos degeneracija. Sausoji degeneracija, laimei, sudaro apie 90%. Ji progresuoja lėtai ir galutinai neapankama. Šlapioji degeneracija vystosi iš sausosios degeneracijos ir susidaro dėl nežinomų priežasčių įaugant kraujagyslėms į tinklainę iš gyslainės. Iš kapiliarų išsisunkia skystis ir dėl to degeneracija vadinama šlapiąja. Šis susirgimas sukelia visišką centrinį aklumą, todėl svarbu laiku ją nustatyti ir sustabdyti. Sausoji degeneracija nustatoma radus centrinio ir spalvinio regėjimo sutrikimus, atlikus akių dugno apžiūrą. Šlapiajai degeneracijai nustatyti atliekamos flurescensuojanti ir indocianino žaliojo angiogramos, kuriomis nustatomas kapiliarų įaugimas. Gydymas Sausosios makulos dgeneracijos gydymo nėra. Tačiau yra gydymo būdų kaip panaikinti šlapiąją degeneraciją į sausąją. Tai lazeris koaguliuojantis kraujagysles, fotodinaminė terapija veikianti selektyviau įpasirinktas kraujagysles. Šiuo metu yra sukurtas naujas vaistas Makugenas, kuris slopina kraujagyslių augimo faktorių, taip naujas kraujagyslių įaugimas yra sustabdomas.


  Ligos prevencija

  Jau nuo jauno amžiaus reikia saugoti akis nuo UV spindulių, nešioti jų nepraleidžiančius akinius ar linzes. Kitas svarbus dalykas yra gausus skaidulinių, žalių daržovių vartojimas. Jose yra daug karotenoidų (karotino), kurie kaip antioksidantai neutralizuoja aktyvius radikalus ir neleidžia susikaupti medžiagoms geltonojoje dėmėje. Jei neįmanoma vartoti daugiau daržovių, patartina vartoti maisto papildus su vit A, E, C, cinku ir beta karotenu (Ocuvite extra, ocuvite lutein). Būtina mesti rūkyti, nes rūkymas šios ligos riziką padvigubina. Rūkaliams reikėtų vartoti padidintą vit A ir beta karoteno dozę. Stengtis palaikyti pastovų, normalų kraujospūdį.


  Ligos esmė

  Spalvinio ir centrinio regėjimo sutrikimas. Medžiagų atsidėjimas geltonojoje dėmėje.


  Ligos

   

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!