• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • Kasos vėžys Kasos vėžys Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

  Ligos apibūdinimas

  Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Ligos priežąstys ir rizikos veiksniai

  Ligos simptomai ir požymiai

  Ligą gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

  Ligos esmė


  Kasos vėžys


  Ligos apibūdinimas

  Tai kasos ląstelių piktybinis dauginimasis.


  Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

  Kasa yra viena stambiausių ir bene pati svarbiausia virškinimo liauka, bei endokrininis organas. Tai pailgas organas, esantis viršutiniame kairiajame pilvo kvadrante, pritvirtintas pilvaplėvės prie pat nugarinės pilvo ertmės sienos. Ji sudaryta iš egzokrininės dalies gaminančios virškinimo fermentus skaidančius baltymus, angliavandenius ir riebalus ir endokrininės dalies, kurią sudaro beta ląstelės gaminančios insuliną. Dažniausiai supiktybėja kasos latakėlių ląstelės (histologiškai adenokarcinoma), tačiau gali supiktybėti ir ląstelės gaminančios insuliną (šis auglys vadinamas insulinoma).


  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Sergamumas kasos vėžiu nežymiai didėja. Per metus suserga 12,6 iš 100000 gyventojų, kiek dažniau serga vyrai, vyresni žmonės.


  Ligos priežąstys ir rizikos veiksniai

  Pripažintas rizikos veiksnys, siejamas su kasos vėžiu, yra cigarečių rūkymas. Kiek mažesnę reikšmę turi riebaus maisto, didelis kavos, alkoholio kiekio vartojimas, darbas su organiniais tirpikliais.


  Ligos simptomai ir požymiai

  Pagrindiniai kasos vėžio simptomai yra skausmas, kūno masės mažėjimas ir gelta. Dažniausiai skauda po duobute, šonus, kiek palengvėja susirietus ar susilenkus. Skausmas dažniau stiprus, įvairaus pobūdžio, plitimas į stuburą nurodo išplitimą į nervus. Gelta atsiranda navikui užspaudus bendrą tulžies lataką, ar esant metastazėms (vėžio išplitimas į kepenis), ji yra cholestazinė, su niežėjimu. Kūno masės mažėjimas yra beveik nuolatinis kasos vėžio simptomas, atsirandantis dėl apetito nebuvimo, cholestazės, skausmo baimės. Taip pat gali būti nuovargis, bendras silpnumas, žarnų nepraeinamumo simptomai – pykinimas, vėmimas; taip pat kraujavimas iš skrandžio, cukrinis diabetas. Simptomai atsirandalabai pamažu, ir visi pasidaro išreikšti jau esant pažengusiai ligai, be to labai nespecifiniai. Jei esti kasos galvos vėžys tai gelta pasireiškia labai greitai, jei kūno ir uodegos tai simptomai vėlyvi, gelta būna tik dėl metastazių į kepenis, esant išplitimui. Adenokarcinoma plinta labai greitai, limfa į limfmazgius, krauju į kepenis, plaučius, todėl gali atsirasti jų pažeidimo simptomų.


  Ligą gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

  Atliekamas pilvo ištyrimas – galima apčiuopti naviką viršutinėje pilvo dalyje, padidėjusias kepenis, blužnį, ascitą ( skysčio susikaupimą pilve ), išsitempusią ir neskausmingą tulžies pūslę. Šios ligos simptomai yra labai nespecifiški todėl reikėtų atkreipti dėmesį į nepaiškinamą masės mažejimą, cukrinį diabetą, beprižastines pankreatito atakas, neaiškios kilmės geltą, juosiančius pilvo skausmus. Laboratoriniai tyrimai: periferinio kraujo tyrimas (anemija, padidėjęs ENG), cholestazę rodantys tyrimai (padidėję šarminė fosfatazė, gama gliutamil transpeptidazė, tiesioginis bilirubinas), amilazės, lipazės kiekis kraujyje dėl pankreatito, gliukozės kiekio svyravimai. Instrumentiniai tyrimai: echoskopinis pilvo tyrimas (hipoechogeniškas darinys, išplėsti tulžies latakai, kepenų metastazės), endoskopinė retrogradinė choledochopankreatografija (nustatoma viena bendro tulžies latako striktūra būdinga kasos vežiui), bene informatyviausias tyrimas kompiuterinė tomograma su intraveniniu kontrastavimu (nustato naviko ryšį su aplinkiniais audiniais, išplitimą, metastazes), endoskopinė echoskopija (leidžia įvertinti ryšį su aplinkinėmis stambiomis kraujagyslėmis), aspiracinė biopsija citologiniam tyrimui. Histologiniam ištyrimui medžiagos paėmimas atliekamas operacijos metu, kai kartu šalinamas navikas. Yra ir kasos vėžio markeris, tiesa labiau tinka gydymo įvertinimui nei diagnostikai. Gydymas Deja radikalu gydymas tik operacinis ir neišplitus navikui. Išplitus navikui daromos paliatyvios operacijos, kad nebutų žarnų nepraeinamumo požymių. Chemoterapija yra neefektyvi. Prognozė bloga: 5metus išgyvena <1% ligonių, po radikalios operacijos <10% ligonių, vidutinis išgyvenamumas 4 – 8 mėnesiai. Svarbiausia yra mesti rūkyti, nes rizika susirgti padidėja du kartus.


  Ligos esmė

  Skausmas pilve. Gelta. Kūno niežulys. Svorio kritimas. Cukrinis diabetas. Steatorėja.  

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!