• PERŠALIMAS

    SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

    skaityti
  • KIRMĖLĖS

    SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

    skaityti
  • KARŠČIAVIMAS

    SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

    skaityti
  • Inkstų akmenligė Inkstų akmenligė Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

    Ligos

    Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Ligos simptomai ir požymiai

    Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

    Ligos gydymas

    Ligos esmė


    Inkstų akmenligė


    Ligos

    Apibūdinimas Inkstų akmenligė – tai liga, kurios metu susidaro akmenys šlapimo takuose . Pažeidžiamas organas ar kūno dalis Pažeidžiama šalinimo sistema, kurią sudaro inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė ir šlaplė, pro kurią išskiriame šlapimą į aplinką. Inkstai su šlapimu šalina kenksmingas medžiagas, susidariusias dėl medžiagų apykaitos. Inkstai yra pilvo ertmėje prie pat užpakalinės jos sienos, maždaug ties apatinių šonkaulių riba. Šlapimas iš jų surenkamas į inkstų geldeles, iš jų išeina šlapimtakiai ir leidžiasi į mažąjį dubenį. Ties įėjimu į šlapimo pūslę, šlapimtakiai susiaurėja ir čia akmenys dažniausiai užstringa. Iš šlapimo pūslės išeina šlaplė, kuri baigiasi vyro varpoje, moterų – makšties prieangyje.


    Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

    Inkstų akmenlige serga 12 %vyrų ir 7 % moterų. Žmonės dėl šios ligos dažnai kreipiasi į skubios pagalbos skyrių. Dažniau serga išsivysčiusių šalių gyventojai. 80% atvejų akmenys pasišalina patys, tačiau kartais gali sukelti sunkias, mirtinas būkles – inkstų nepakankamumą, urosepsį. Dažniausiai serga 50-75 metų žmonės, labiau serga baltosios rasės atstovai, vaikai serga labai retai.


    Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

    Akmenys dažniausiai susidaro inkstuose, esant labai didelei druskų koncentracijai šlapime, kurios kristalizuojasi ir susiformuoja akmenys. Simptomai atsiranda, kai akmenys užstringa šlapimtakyje ties įėjimu į šlapimo pūslę. Druskos gali būti sudarytos iš kalcio (dėl tiazidinių diuretikų, išplaunančių kalcį, prieskydinių liaukų veiklos padidėjimo atveju, padidėjus kalcio absorbcijai iš žarnų), iš šlapimo rūgšties (dėl rūgštaus šlapimo, vartojant daug mėsos, podagrą gydant alopurinoliu, sergant vėžiu), iš magnio (dėl šarminio šlapimo, dėl tam tikrų bakterijų veiklos padidėjimo, kurių produktai skatina gamintis akmenis), iš cistino (dėl strikusios cistino reabsorbcijos inkstuose). Kai kurie vaistai skatina akmenų susidarymą (indinaviras, triamterenas, sulfasalazinas, sulfadiazinas ir kt.).


    Ligos simptomai ir požymiai

    Simptomus sukelia akmens įstrigimas šlapimtakyje (šlapimtakis prieš susiliedamas su šlapimo pūsle kelis kartus lankstosi – ties perėjimu į dubenį, ties perėjimu į šlapimo pūslę). Būdingi priepuolinio tipo skausmai (kolika) apatinėje pilvo dalyje, giliai šone (ypač jei jis užstrigo ties perėjimu į dubenį), gali plisti į lytinius organus, kartu gali būti pykinimas, vėmimas bei sukelti skausmingą dažną šlapinimąsi. Neretai šlapimtakis atsipalaiduoja prisilenkus, atsigulus, todėl žmogus eina susilenkęs, nes tokioje pozicijoje sumažėja skausmas. Kai akmuo patenka į šlapimo pūslę, jis be simptomų pasišalina lauk.


    Ligos gydytojas diagnozuoja apklausęs ligonį, jį ištyręs, atlikęs reikiamus tyrimus

    Pacientai turi stiprius kolikos tipo skausmus, jie negali ramiai gulėti (pvz. kitaip nei peritonito atveju, kai ligonis stengiasi nejudėti). Atkreipti dėmesį jei pakilo temperatūra – vadinasi prisidėjo infekcija. Apžiūrint dažniausiai nustatomas šono jautrumas, apatinės pilvo dalies jautrumas, tačiau nėra įtempimo. Gali būti skausmingi lytiniai organai. Laboratoriniai tyrimai. Šlapimo tyrimas – randami eritrocitai šlapime (kraujo požymiai šlapime dėl šlapimtakio gleivinės pažeidimo). Gali būti leukocitų, bakterijų. Paimamas šlapimo, kraujo pasėlis bakterijoms nustatyti. Jei šlapino pH > 7 – būdinga magnio turintiems akmenims, jei pH < 5 – šlapimo rūgšties akmenims. Kraujyje gali būti padidėjęs kreatinino (nurodo mažėjančią inkstų funkciją) kiekis. Jei kraujyje yra mažai bikarbonatų ir kalio, tai nurodo, jog akmenys tikriausiai bus sudaryti iš kalcio. Instrumentiniai tyrimai. Tai diagnozę patvirtinantys tyrimai. Rentgenografija – galima pamatyti rengenokontrastinius kalcio ir magnio akmenis. Kartais daroma kompiuterinė tomograma. Ultragarsinis tyrimas gali nurodyti prasiplėtusius šlapimo sistemos takus, prasiplėtusias geldeles. Intraveninė pielograma – i veną suleidžiama kontrasto, šis skiriasi pro inkstus ir matome, ar yra susiaurėjimų, ar yra nesikontrastuojančių akmenų.


    Ligos gydymas

    Pirmiausiai yra malšinamas skausmas ir pykinimas. Skausmui malšinti vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (deksketoprofenas, diklofenakas), narkotikai (butorfanas), pykinimui (metaklopramidas). Vartojama daug skysčių, kad greičiau pasišalintų akmenys (manoma, kad padeda alus, šampanas). Akmens pasišalinimą skatinantys vaistai (alfa blokeriai, kalcio kanalų blokatoriai - nifedipinas). Jei yra infekcija, vartojami antibiotikai (ampicilinas, amoksicilinas). Jei esti šlapimo takų užsikimšimas, kuris gali sukelti inkstų nepakankamumą, daroma nefrostoma (vamzdelis tiesiai iš inkstų išvedamas į odos paviršių). Elektrošokinė litotripsija – ultragarso pagalba suskaldomi akmenys. Retai atliekam chirurginė procedūra (akmens pašalinimas, šlapimtakio atvėrimas). Norint, kad nepasikartotų priepoliai, gydyti sukėlusias ligas, laikytis dietos. Svarbiausias apsisaugojimo veiksnys – vartoti daug skysčių (8 stiklines po 200 ml per dieną). Yra duomenų, jog kasdieninis kavos, arbatos, vyno, alaus vartojimas, sumažina, o obuolių, greipfrutų sulčių vartojimas – padidina akmenų susidarymo riziką. Prognozė yra gera, 80 % akmenys pasišalina patys, 20 % atvejų gali išsivystyti tokios komplikacijos, kaip pielonefritas, inkstų funkcijos nepakankamumas, urosepsis.


    Ligos esmė

    Skausmingas dažnas šlapinimasis. Priepuoliniai pilvo skausmai. Pykinimas. Vėmimas.  

    Sveikatos katalogas
    Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
    Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!