• PERŠALIMAS

  SIMPTOMAI   • Čiaudulys, varvanti nosis, paburkusios gleivinės.   • Nestiprus gerklės ir ryklės skausmas, kai kada — nestiprus...

  skaityti
 • KIRMĖLĖS

  SIMPTOMAI   • Chroniškas viduriavimas, nepaaiškinami ūmūs alkio priepuoliai, svorio kritimas (juostinės kirmėlės).   • Įšangės niežulys,...

  skaityti
 • KARŠČIAVIMAS

  SIMPTOMAI   • Aukštesnė nei +38° C kūno temperatūra.   • Prakaitavimas, paraudęs veidas.   • Sunkesniais atvejais krečia...

  skaityti
 • Akių nudegimas Akių nudegimas Lygos ir sindromai →   Pagrindinis →  

  Ligos apibūdinimas

  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Ligos priežąstys ir rizikos veiksniai

  Ligos simptomai ir požymiai

  Ligos diagnostika

  Ligos gydymas


  Akių nudegimai


  Ligos apibūdinimas

  Akių nudegimai – tai vokų, junginės, ragenos, odenos nudegimai. Jie gali būti sukelti cheminių ( rūgščių, šarmų) ar radiacinių ( karščio, UV spindulių) veiksnių. Pažeidžiamas organas ar kūno dalis Pažeidžiami išorinės akies dalys ( ragena, odena, junginė) ir šalia esantys organai bei audiniai ( vokai ). Pažeidimas paprastai apima epitelį ir rečiau žūsta gilesni audiniai, įvyksta akies obuolio perforacija (atsivėrimas).


  Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

  Akių traumos sudaro 5% visų traumų, iš jų 15% sudaro nudegimai, iš pastarųjų 80% – – cheminiai nudegimai. Apie 20% pacientų su veido nudegimais patiria ir akių nudegimą. Daugiausiai cheminius nudegimus sukelia šarmai. Norvegijoje 15% visų cheminių nudegimų sukelia žuvų tulžis. Terminiai akių nudegimai sukelia regos aštrumo pablogėjimą ir kosmetinį defektą, laimei akies netenkama retai. Cheminiai nudegimai labai greitai sukelia aklumą, beveik visi nudegę turi mažesnį ar didesnį neįgalumo laipsnį. Daugiau serga vyrai, matyt dėl jų dominavimo tokiose specialybėse kaip statybos ar kalnų pramonėje. Pažeidžiami yra įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai susižeidžia jauni, vidurkis 36 metai.


  Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

  Akies pažeidimo sunkumas priklauso nuo sukeliančio veiksnio trukmės. Cheminio nudegimo sunkumas priklauso nuo veikiančios medžiagos pH, veikimo trukmės, tirpalo kiekio ir prasiskverbiamumo. Nudegimai pažeidžia audinius pirmiausiai koaguliuodami baltymus, vėliau dėl kraujotakos nepakankamumo pažeistuose audiniuose. Pažeidimas priklauso nuo poveikio gylio ( ar pažeidžiamas tik epitelis ar daugiau, esant gilesniems pažeidimams ragena neatsistato ). Terminius nudegimus sukelia karšti skysčiai ( pvz sproginėjantys riebalai keptuvėje ar mikrobanginėje krosnelėje), dujos ir įkaitę metalai ( pvz plaukų suktukai), atvira liepsna, cigaretės. Paprastai pažeidžiamas tik epitelis. Ultravioletinių spindulių nudegimas – sukelia taškinį keratitą, jie yra išskirtinai skausmingi. Tai sukelia salulės spinduliai ypač jei atsispindi nuo sniego ar betono. Rizikos grupėje yra slidinėtojai ir virintojai dirbantys be apsauginių akinių. Nudegimai sukelti šarmų, pasižymi tuo, kad šarmai tirpsta riebaluose, todėl labai greit prasiskverbia įaudinius, ir sukelia ląstelių mirtį koaguliuodamas baltymus, sukeldamas uždegiminę reakciją, aktyvuodamas fermentus.. Patekęs ant ragenos per 15 min pasiekia lešiuką, stiklakūnį ir pH esant >11 sukelia negrįžtamus pakitimus. Dažniausi šarmai sukeliantys nudegimus yra amonio, kalio, natrio, magnio, kalcio hidroksidas ( randami amoniake, šarmuose, cemente, citrinose, automobilų oro pagalvėse, šaltosiose ugnelėse) Rūgštys koaguliuoja ragenos epitelio baltymus ir tai neleidžia rūgštims daugiau prasiskverbti, taigi šie nudegimai yra neprogresuojantys ir paviršiniai. Tai sieros rūgštis (dažniausiai nusideginama sprogus mašinų akumuliatoriui, tai dažniausias nudegimas rūgštimi), druskos rūgštis, azoto rūgštis, acto rūgštis ir vandens fluorido rūgštis. Tik vandens fluorido rūgštis (randama rūdžių nuėmėjuose, aliminio, indų šveitikliuose; pramonėje naudojama plytų valymui, stiklo ėsdinimui, poliravimui, odų rauginimui, alaus fermentacijai )skverbiasi labai giliai, nes yra neutrali audinių atžvilgiu ir sukelia nervų, širdies sutrikimus nes skatina kalcio išsiskyrimą. Taip pat nudegimą gali sukelti cheminis ginklas, pvz garstyčių dujos.


  Ligos simptomai ir požymiai

  Terminiai nudegimai – kontakto buvimas su karštu daiktu, net jei pažeidžiamas didelis plotas tai paviršiniai nudegimai, ašarojimas, šviesos baimė, svetimkūnio pojūtis. Ragenos nudegimai įvyksta kai žmogus nori pasprukti iš degimo zonos ir yra pramerkęs akis. Cheminiai nudegimai – paprastai šios medžiagos patenka į akį purškiant ar trykštant; šarmai sukelia dažniau, ir stipriai pažeidžia. UV – būdinga ašarojančios, skausmingos akys.


  Ligos diagnostika

  Pirmiausiai apžiūrint nustatomas regos aštrumas ir akies pH. Po gausaus akies drėkinimo akis ištiriama visiškai. Regos aštrumas būna sumažėjęs, ph pokyčiai būdingi nudegimams cheminėmis medžiagomis. Nustatoma gausi junginės, odenos injekcija (kraujagyslių išryškėjimas), odenos blyškumas, ragenos defektai, neskaidrumas; uždegiminė reakcija akyje, glaukoma, akies obuolio perforacija. Fluorescencinis apšvietimas nurodo tikslią pažeidimo vietą. Esant UV sukeltam nudegimui nustatomas taškinis keratitas ( ragenos uždegimas). Iš laboratorinių tyrimų atliekama tik pH nustatytmas ( sumažėjęs būdingas nudegimams rūgštimis, padidėjęs - šarmais).


  Ligos gydymas

  Pirma pagalba terminiams nudegimams – akį gausiai drėkinti šaltu vandeniu ( po srove ), idealiu atveju su su balansuotu druskų tirpalu. Reikėtų stengtis kuo greičiau praverti vokus ir drėkinti su nuskausminančiais lašais. Ligoninėje toliau drėkinamos akys, naudojami vietiniai antibiotikai (tobramicinas, ciprofloksacinas), nuskausminamieji (diklofenakas) ir skiepijama nuo stabligės, pašalinami žalojantys veiksniai ( pvz žuvę audiniai), dedami druskų tirpalų kompresai. Esant cheminiam nudegimui svarbiausia gausiai drėkinti akį, tačiau su osmosiniais druskų tirpalais ( ringerio laktato, amfotericino ( difoterine ) ), nes grynas vanduo tik paspartins cheminių agentų skverbimasi į audinius. Drėkinti reikėtų ne mažiau 30 min, būtinai praverti vokus ir drėkinti rageną, švaria marle pašalinami svetimkuniai ( jei nudegimo priežastis kalcio oksidas galime sudrėkinti su 1% EDTA). Taip pat antibiotikai, nuskausminantys, plečiantys vyzdį (hamatropine, atropinas) ir atpalaiduojantys akies raumenis (skopalaminas) suteikiant akiai ramybę, jei paidėja akispūdis – jį mažinantys vaistai. Kad akių vokai nesuliptų, naudojami lubrikantai. Magnio turintys preparatai naudojami vandenilio fluorido sukeltam nudegimui gydyti. Vitaminas C skatina kolageno susidarymą ir mažina cheminių medžiagų plitimą. Esant giliems nudegimams chirurgiškai pašalinami žuvę audiniai (kartais ir visa akis). Prognozė priklauso nuo nudegimo laipsnio, 3 – 4 laipsnio prognozė bloga ( esant ryškiems ragenos pažeidimams), 1 – 2 ( paviršiniams pažeidimams) prognozė nebloga. UV nudegimai turi gerą prognozę, o nudegimais šaramais neretai sukelia neįgalumą. Svarbu dėvėti apsauginius akinius, akinius nuo saulės, žinoti pirmosios pagalbos principus. Pgrindinės komplikacijos yra regėjimo sutrikimas ir randai.  

  Sveikatos katalogas
  Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
  Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!