UŽMARŠUMAS UŽMARŠUMAS

SIMPTOMAI

 

Pablogėjusi atmintis.

 

Vis dažniau pasitaiko, kad kai kurie gyvenimo laikotarpiai "iškrinta" iš atminties.

 

Sukėlėjai

 

Užmaršumas atsiranda dėl 3 priežasčių:

 

blogas smegenų aprūpinimas deguonimi ir maisto medžiagomis — dažniausiai dėl streso ar nepilnavertės mitybos;

 

sutrikęs mąstymas — dėl vidinių konfliktų ar klaidingų mąstymo stereotipų;

 

ligonis ne viską mato ir girdi, nes aplinka, sąmoningai ar nesąmoningai, jo nedomina.

 

Organinės priežastys

 

Mūsų smegenys visuomet aktyvios, net kai esame susikaupę, sportuojame ar miegame. Dėl to jos turi būti pakankamai aprūpinamos maisto medžiagomis. Svarbiausioji iš jų — cholinas, iš kurio organizme susidaro svarbi nervų sistemos aktyvumą palaikanti medžiaga — acetilcholinas. Šios medžiagos dėka perduodami nerviniai impulsai šimte milijardų smegenų ląstelių.

 

Psichologinės priežastys

 

Informaciją įsimename tuo geriau, kuo ji mums aktualesnė ir kuo labiau siejasi su jau turima.

Telefono numerį, pvz., 135246 šiaip jau nėra lengva įsiminti, bet jei jį padalinsime į 2 skaičių — nelyginių 1-3-5 ir lyginių 2-4-6 — didėjimo tvarka išdėstytas grupes, įsiminsime daug lengviau. Psichologai tai vadina bloko sudarymu: surandame prasminį ryšį tarp atskirų elementų, ir mūsų atminčiai užduotis palengvėja.

 

Seniai išbandytos priemonės

 

Cholino gausus maistas

Cholino daug neapdorotų grūdų produktuose, ruduose ryžiuose, daigintuose kviečiuose, sėlenose, kepenėlėse (kepeninėje dešroje) bei kiaušiniuose. Vakare, įsitaisydami prieš televizorių, vietoj šokolado ar bulvių traškučių šalia pasidėkite dubenėlį su riešutais ar saulėgrąžų, moliūgų sėklomis.

 

Mažiau sėdėkite prieš televizorių

Pasyvus sėdėjimas prieš televizorių, psichologų nuomone, labai silpnina atmintį. Televizoriaus ekrane mirgantys vaizdai keičiasi per greitai. Mūsų atmintis jų negali įsiminti ilgesniam laikui. Be to, gaunama informacija mums asmeniškai neturi jokios reikšmės, o tai, kas nereikšminga, tuoj pat pamirštama. Taigi žiūrėkite tik tas laidas, kurios Jums iš tikrųjų įdomios; atsisakykite laidų, kurios yra tik garsinis fonas ar kurias žiūrite, vien norėdami prasiblaškyti.

 

Aromaterapija

Atmintį gerina rozmarino, baziliko, lauro, mirtos ir pipirmėtės kvapai.

Į specialią aromatinę lemputę ar tiesiog į dubenėlį įlašinkite kurio nors (ar keleto) šių eterinių aliejų — ir sugebėjimas atsiminti pagerės.

 

PROFILAKTIKA

 

• Kalbėdamiesi negalvokite vien apie tai, ką įdomaus Jūs norite pasakyti, bet įdėmiai klausykite pašnekovo. Jei ko nors nesupratote (tarimo ar turinio), nesivaržykite paklausti.

 

• Niekada nesimokykite, jei Jus apėmė stresas! Tuo momentu organizme gaminasi atmintį blokuojantys hormonai. Pirma atsipalaiduokite, po to mokykitės. Mokymuisi skirkite pakankamai laiko: "kalimas" kur nors tarpduryje ar transporto priemonėje duos mažai naudos, atvirkščiai, jis tik nualins smegenis.

 

• Vienu metu galvokite tik apie vieną dalyką, vienu metu atlikite tik vieną veiksmą! Jei tuo pat metu mokotės kalbą, kurią teks sakyti susirinkime, valgote sumuštinį, vairuojate automobilį ir dar mobiliu telefonu su savo sekretore aptarinėjate būsimų susitikimų terminus, — nieko nuostabaus, jei atsistoję kalbėti susirinkime, prisiminsite tik susitikimų terminus ar tai, kas buvo uždėta ant sumuštinio, o pačios kalbos - ne.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!