NEGALĖJIMAS KALBĖTI SUSIJAUDINUS ("KAMUOLIUKAS GERKLĖJE") NEGALĖJIMAS KALBĖTI SUSIJAUDINUS ("KAMUOLIUKAS GERKLĖJE")

SIMPTOMAI

 

Pojūtis, kad kažkas drasko gerklę, ji sudirginta.

 

Pojūtis, lyg kažkas būtų įstrigęs gerklėje.

 

Neretai — noras atsikrenkšti.

 

Sukėlėjai

 

"Kamuoliuko gerklėje" pojūtis — tai hipofunkcinė dis-fonija. Itin dažnai tuo skundžiasi asmenys, kurių darbas susijęs su nuolatiniu kalbėjimu bei įtikinėjimu; ne tik daug kalbama, bet ir, siekiant padidinti įtikinimo efektą, dramatizuojama. Taip pertempiamas balso aparatas. Kalbantysis dirbtinai pažemina balsą ir išspaudžia garsus iš tarsi užvertos burnos, neleisdamas jiems laisvai "tekėti". Balso stygos nuvarginamos.

 

Organinės priežastys

 

Nuvargintos balso stygos — ne tik nepatogumai buityje bei darbe, bet ir medicininė problema. Jos jau nebegali pašalinti kalbant ant jų susirenkančių gleivių. Imama kosėti ar kosčioti — taip nuo balso klosčių pašalinamos gleivės; tai vyksta ir kalbant pašnibždomis. Jei vargina chroniškas užkimimas — būtina kreiptis į gydytoją. Tik taip bus užkirstas kelias gerklų susirgimams.

 

Psichologinės priežastys

 

Hipofunkcinė distonija sergantis asmuo pats blogina savo būklę. Pirmąkart pajutęs kutenimą gerklėje ir negalėdamas ištarti aukštesnių garsų, bando kaklo raumenimis priversti funkcionuoti balso stygas. Tai dar pablogina būklę, nes nuolatinė raumenų įtampa galų gale ir sukelia "kamuoliuko gerklėje" pojūtį.

 

Padėkite patys sau.

 

Atpalaiduokite balsą

Šie pratimai padeda išvengti vadinamojo kietojo prataro, skatinančio užkimti ir dažnai atsikrenkšti. Kietasis pra-taras — balso klosčių garsas, atsirandantis, formuojantis balsėms.

Atsisėskite ar atsistokite tiesiai, nuleiskite pečius ir garsiai ištarkite: "Jaaah, jaajaaajaaajaaaah". Leiskite garsui laisvai sklisti. Balsas turėtų būti sodrus. Gerklės įtampa išnyks, nes bet kokia įtampa "gadina" garso skambesį.

Po to sugalvokite sakinį, kuriame kuo daugiau žodžių prasidėtų garsu "h", padedančiu išvengti kietojo prataro.

 

Homeopatinės priemonės

Drignė reguliuoja balso stygų įtampą. Jos homeopatinis preparatas — Hyoscyamus niger D12.

Dozė: 4 savaites — po 2 tabeletes per dieną, po to 6 savaites — Hyocyamus niger D30 po 1 tabletę per dieną.

 

Jei per pirmąsias 3 — 5 dienas savijauta nepagerėja, vartokite Causticum D6.

Dozė: 4 savaitės po 3 tabletes per dieną, po to — Causticum D12, 6 savaites po 2 tabletes per dieną.

 

PROFILAKTIKA

 

Kalbėdami nesistenkite žodžių "išspausti", bet leiskite jiems laisvai sklisti iš Jūsų — pakankamai atvertos — burnos.

 

Nežiūrėkite taip rimtai į visa, ką kalbate. Akcentai daro įspūdį tik tada, kai naudojami taupiai. Jei kalbant akcentuojama per daug žodžių — nukenčia ne tik balsas, bet ir įtaigumas.

 

Jei jaučiate, kad kutena gerklėje, tausokite balsą, kalbėkite mažiau, stenkitės neįtempti kaklo raumenų. Kas, negalėdamas ištarti aukštų garsų, bando į pagalbą pasitelkti raumenis, po keleto minučių išvis negalės prakalbėti.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!