LUNATIZMAS LUNATIZMAS

SIMPTOMAI

 

Lunatikai naktį pakyla iš patalo, vaikštinėja.

 

 • Kai kurie iš jų vaikšto atmerktomis akimis, perstum-do daiktus, paklausti, ką veikią — prasmingai atsakinėja, tačiau ryte negali nieko prisiminti.

 

Sukėlėjai

 

Paveldimas polinkis turi didelę įtaką lunatizmui atsirasti. Jei abu tėvai serga lunatizmu, 60% tikimybė, kad ir jų vaikas vaikščios naktimis. Psichiką varginančios situacijos taip pat skatina lunatizmą — tačiau manoma, kad jos šio negalavimo nesukelia, bet tik jį sustiprina.

 

Neurologinės priežastys

 

Lunatikų miegas sutrikęs. Skirtingai nei normaliai miegantys, lunatikai ne pamažu, bet staiga iš gilaus miego fazės pereina į vadinamąją REM fazę (REM = rapid eye mo-vements = greiti akių judesiai(angl.)); ši fazė mažiau intensyvi, daugiau sapnuojama. Šie staigūs pokyčiai smegenis užklumpa netikėtai. Jiems tenka kurti sapnų "veiksmo scenas" ir kartu laikyti užblokuotą judėjimo centrą. Tai pernelyg išvargina. Pasekmė — judėjimo centras nepakankamai užblokuojamas ir siunčia į raumenis nervinius impulsus: miegantysis ima vaikščioti.

 

Turi įtakos ir Mėnulis

 

Nemaža lunatikų leidžiasi kelionėn tik per pilnatį, kitomis naktimis — ramiai miega. Dar nėra ištirta, kaip šis Žemės palydovas priverčia vaikščioti miegančius žmones. Jo šviesa neturi jokio poveikio. Tačiau jau įrodyta, kad magnetinio lauko pokyčiai, kylantys dėl meteorologinių sąlygų, elektromagnetizmas bei Žemės magnetinio lauko pokyčiai tikrai turi įtakos žmogaus miegui.

 

Padėkite patys sau ir savo mažyliui

 

Pririškite!

Pririškite prie lovos mažojo lunatiko rankutę ar kojytę. Nesupraskite klaidingai: tai ne žiaurumas, bet būdas apsaugoti mažylį nuo galimų nelaimingų atsitikimų. Paaiškinkite vaikui, ką Jūs darote ir kodėl tai darote. Visa tai galite paversti žaidimu: naudokite elastingą virvutę ar ilgą siaurą šalį, tik jokiu būdu neleiskite pačiam lunatikui užmegzti mazgo! Vaikas žinos, kaip sumegztas mazgas ir, prieš leisdamasis į naktinę ekskursiją, mokės jį atmegzti.

 

Aromaterapija

Miegamajame sukurkite ramų, malonų mikroklimatą — tam tiks kvapieji snapučio, ramunėlės, melisos, sandalme-džio ar ylang-ylang kvapai.

Eterinius aliejus galima naudoti kiekvieną atskirai ar sudaryti jų mišinį ir išpurkšti miegamajame (5 — 8 lašai — į distiliuotą vandenį) ar įlašinti į specialią lemputę.

 

Migdomoji arbata

Miego ciklą stabilizuoja melisa, valerijonas ir levanda.

Receptas: į didelį puodelį įberti po 1 arbatinį šaukštelį kiekvienos žolės ir užplikyti 1/2 1 verdančio vandens, leisti 10 min. pritraukti, nukošti.

Arbata geriama prieš miegą. Vaikai ją turėtų gerti 1 vai. prieš miegą ir prieš pat eidami gulti dar apsilankyti tualete, kad nereikėtų keltis naktį.

 

PROFILAKTIKA

 

• Vakare su vaiku visuomet pasikalbėkite. Taip atmintyje užsifiksuos svarbiausieji dienos įvykiai. Jei vaikas tądien ką nors gerai padarė, pagirkite; kuo mažiau priekaištaukite. Pokalbį užbaikite bendra dainele ar malda. Nereikia jokių pasakų ar nuotykių istorijų! Jei vaikas skundžiasi miego sutrikimais, netiks ir tekstų skaitymas — tai gali įjautrinti smegenis ir duoti dingstį naktinėms "išvykoms".

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!