Legionierių pneumonija Legionierių pneumonija

 

1976 m. Filadelfijoje atsirado liga, kurios pagrindinis simptomas - plaučių pažeidimas. Ja susirgo 221 iš 4 400 JAV karo veteranų organizacijos „Amerikos legionas" kongreso dalyvių. Mirštamumas siekė 15%. Iš plaučių audinio išskirta gramneigiama lazdelė, kuri pavadinta Legionella pneumophila.

 

Epiedemiologija. Užsikrečiama oro lašiniu būdu arba įkvėpus legionelėmis užkrėsto skysčio dalelių. Legionelia pneumophila gali užkrėsti vandenyje ir dirvoje esančius pirmuonis, juose daugintis ir išgyventi aplinkoje.

 

Klinika. Legionelia pneumophila yra ligos sukėlėjas 4,5-15% suaugusiųjų ir 2,4-2,6% vaikų, sergančių pneumonija. Aprašomos ir kitos legionelių rūšys.

Liga dažnesnė tarp 50-60 m. amžiaus žmonių, bet pasitaiko ir mažiems vaikams, net naujagimiams.

Pradžia ūmi: negalavimas, raumenų ir galvos skausmai, sausas kosulys, hipertermija. 3-4 dieną padidėja dusulys, sustiprėja kosulys, plaučiuose girdimi krepituojantys ir smulkūs drėgni karkalai. Kai kuriems ligoniams būna dispepsijos reiškinių, vėmimas, pilvo skausmai. Būdinga masyvi infiltracija plaučiuose. Suaugusiems skiriamos 2 formos - vienpusė pleuropneumonija ir abipusė židininė infiltracinė pneumonija. Daugiausia pažeidžiamos apatinės plaučių dalys, ypač dešinioji. Pleuros reakcija neryški. Kartais būna plaučių destrukcija, lydima pleuros komplikacijų.

 

Diagnostika. Tiksli diagnozė nustatoma:

1. Auginant specialioje terpėje. Legionelia pneumophila auga iš lėto dirbtinėse terpėse su acisteino ir tirpaus geležies pirofosfato priedu.

2. Serologinėmis reakcijomis. Daromas tiesioginis fluorescencinis antikūnų tyrimas, bet šiam tyrimui reikalingi du serumo mėginiai: vienas, paimtas ūmioje ligos fazėje, kitas - ligoniui sveikstant. Antikūnų titras: 1:256 (padidėjimas titro poriniuose serumuose 1:128 ir daugiau). Kai antikūnių titras - 1:256, laikoma, kad buvo infekuota praeityje.

3. Tiriant antigeną šlapime, nustatant sukėlėjo DNR.

 

Gydymas. Veiksmingi antibiotikai - eritromicinas, kurio vartojimas sumažina mirštamumą nuo 15-19% iki 4-5%. Taip pat skiriami klaritromicinas, azitromicinas, tetraciklino grupės preparatai. Legionelia veikia rifampicinas, cefuroksimas ir fluorochinolono grupės preparatai.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!