GERKLES UŽDEGIMAS GERKLES UŽDEGIMAS

SIMPTOMAI

 

Sausumo ir deginimo pojūtis gerklėje bei ryklėje.

 

Sunku kalbėti ir ryti.

 

Sukėlėjai

 

Gerklės uždegimas — tai nelabai tikslus ryklės gleivinės uždegimo, dažniausiai sukeliamo virusų, pavadinimas. Virusams "padeda" šie faktoriai:

 

• jau sergama gripu ar peršalimu, 1 ilgas, garsus kalbėjimas ar riksmas (stadione, per futbolo rungtynes ar mokytojo — mokykloje), intensyvus rūkymas, alkoholio vartojimas, drėgnas oras.

 

Organinės priežastys

 

Tik nesumanykite gerklės uždegimo gydyti likučiais antibiotikų, kuriuos vartojote kažkada sirgdami bronchitu, nes tik tonzilių uždegimą (ir tik 50% jo atvejų) sukelia antibiotikams jautrios bakterijos. Ryklės gleivinės uždegimą, atvirkščiai, sukelia virusai (90% atvejų), dažniausiai visiškai nejautrūs antibiotikams.

 

Psichologinės priežastys

 

Ryklės gleivinė suerzinama ne tik garsiai, bet ir įtemptai kalbant. "Įtemptai" reiškia: žodžiai ne laisvai sklinda iš burnos, bet "išspaudžiami", stipriai įtempiant raumenis: atrodo, kad kalbėtojas ir nori pabrėžti jų reikšmę, ir tuo pat metu, lyg negalėdamas prognozuoti jų poveikio, — susigrąžinti. Medikų nuomone, toks kalbėjimo stilius — viena didžiausių šiuolaikinio žmogaus bėdų; jis išduoda nepasitikėjimą savimi bei nesėkmės baimę.

 

Seniai išbandytos priemonės

 

Tausokite gerklę!

Vartokite skystus maisto produktus; bus geriausia, jei gersite daug vaisių (bet ne citrusinių) sulčių ar negazuoto mineralinio vandens.

 

Šalti kompresai gerklei

Kompresai slopina uždegiminį procesą. Sulankstykite 20x60 cm lininio audinio atraižą ir sudrėkinkite šaltu vandentiekio vandeniu. Leiskite vandeniui nuvarvėti ir neverž-dami apsukite kaklą. Dar apvyniokite sausu rankšluosčiu — nesušlaps drabužiai. Po 15 — 20 min. kompresas sušils — vėl sudrėkinkite jį šaltame vandenyje. Procedūrą kartokite 2 kartus per dieną.

 

Inhaliacijos su ramunėlėmis, čiobreliu ar oregonu.

Jos slopina uždegiminį procesą ir ramina sudirgintą gleivinę.

Receptas: lygiomis dalimis sumaišykite ramunėles, čiobrelį ir oregoną. 2 valgomuosius šaukštus šio mišinio įberkite į dubenį ir užplikykite 1 1 verdančio vandens. Galvą, viršutinę kūno dalį bei dubenį su plikiniu apdenkite dideliu rankšluosčiu ir kvėpuokite garais pakaitomis pro nosį ir pro burną. Kvėpuojant neturi skaudėti — nepasilenkite per arti skysčio! Procedūros trukmė — 8 — 10 min.; ją kartokite 2 kartus per dieną.

 

Inhaliacijos su šalaviju

Šalavijas turi baktericidinių savybių.

Receptas: į dubenį įberkite 2 valgomuosius šaukštus šalavijo ir užplikykite 1 1 verdančio vandens. Galvą, viršutinę kūno dalį ir dubenį su plikiniu uždenkite dideliu rankšluosčiu ir kvėpuokite garais pakaitomis pro nosį ir pro burną. Kvėpuojant neturi skaudėti! Procedūros trukmė — 10 — 15 min. Ją galima atlikti daug kartų per dieną: šalavijas, priešingai nei ramunėlės, neišdžiovina gleivinių.

 

Skalavimas jonažolės nuoviru

Jis stabdo uždegiminį procesą ir skatina ryklės gleivinės regeneraciją.

Receptas: 2 arbatinius šaukštelius jonažolės užvirinti 1/4 1 vandens, nukelti nuo ugnies ir leisti 10 min. pritraukti. Nu-košti ir ataušinti iki kūno temperatūros. Šiuo nuoviru skalaukite gerklę kas valandą.

 

Homeopatinės priemonės

Jas parenkant būtina tiksliai žinoti negalavimo priežastis bei simptomus.

Belladonna D6 padės, kai ryklė labai raudona ir sausa, kai skauda ryjant bei pabrinkę tonzilės.

Dozė: po 2 tabletes 3 kartus per dieną.

 

Apis D6 vartojamas, kai negelbsti Belladonna, bet savijauta neblogėja.

Dozė: po 2 tabletes 3 kartus per dieną.

 

Phytolacca D6 vartojama, jei labai skauda ryklę, ji labai raudona, o skausmas išplinta į ausis bei veržia gerklę.

Dozė: po 2 tabletes 3 kartus per dieną.

 

Lachesis D12 padės, jei gerklė labai jautri prisilietimams ir, ką nors nurijus, atrodo, kad gerkle nuteka šiltas skystis.

Dozė: po 1 tabletę 2 kartus per dieną.

 

Aconitum D6 tiks, jei gerklę ėmė skaudėti dėl sauso šalto oro ar skersvėjo, pvz., važiuojant automobiliu. ŠĮ preparatą reikėtų vartoti tik profilaktiškai ar pačioje susirgimo pradžioje.

Dozė: po 2 tabletes 3 kartus per dieną.

 

Akupresūra

Tai itin veiksminga priemonė gerklės uždegimui gydyti, nes, masažuojant biologiškai aktyvius odos taškus, gleivinėms daromas labai stiprus poveikis.

Skaudant gerklę masažuojamas "Slėnio" taškas. Jis yra viršutinėje plaštakos pusėje. Nuo riešo kairiojo krašto kitos rankos rodomuoju pirštu braukite liniją įdubos tarp nykščio ir rodomojo piršto link. 1 — 2 cm prieš įdubą baigiasi kaulas, pirštas pajus įdubimą — tai "Slėnis", Masažuokite šį tašką sukamaisiais judesiais, stipriai paspausdami 5 min., po to tą patį atlikite su kita ranka. Masažuokite rytais ir vakarais.

 

Nauja ir švelnu

 

Skalavimas arbatmedžio aliejumi

Jis malšina gerklės uždegimą.

Receptas: j šilto vandens stiklinę įlašinkite 5 — 10 lašų arbatmedžio aliejaus ir gerai išmaišykite. Paskalaukite gerklę ir išspjaukite — arbatmedžio aliejaus negalima ryti.

 

PROFILAKTIKA

 

Patikrinkite oro drėgnumą gyvenamosiose ir darbo patalpose. Jei jis mažesnis nei 45%, Jūsų gleivinės gali išdžiūti ir greičiau kils jų uždegimas. Patalpų orą būtina drėkinti. Užvirinkite vandenį ir leiskite jam garuoti arba padžiaukite keletą drėgnų rankšluosčių.

 

Meskite rūkyti. Rūkant prastėja gleivinių kraujotaka ir slopinami viršutinių kvėpavimo takų apsauginiai mechanizmai.

 

Kvėpuokite pro nosį; oras nueina ilgesnį kelią. Nosies gleivinė bei jos plaukeliai sugaudo didesnę dalį mikroorganizmų —jie nepatenka į ryklę.

 

Kalbėdami atsipalaiduokite. Žodžiai turi sklisti laisvai iš Jūsų lūpų, neįtempkite raumenų. Kalbėkite, judindami lūpas, laisvai tarkite garsus, "neprarykite" jų.

 

Stiprinkite imunitetą! Sportuokite gryname ore!

 

Jei patiriate didelį fizinį ar psichinį krūvį, stiprinkite organizmą echinacėjos preparatais — jų galima įsigyti vaistinėje.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!