ARTROZĖ ARTROZĖ

SIMPTOMAI

 

Artrozė dažniausiai pažeidžia kelio ir klubo sąnarius; pirmieji jos požymiai — tempimo pojūtis ir sąnario girgždėjimas judant. Ligoniui susidaro įspūdis, kad sąnaryje yra svetimkūnis ar jame kažkas trinasi.

 

Vėliau sąnarį ima skaudėti, jis patinsta; paūmėjimo metu skausmas gali būti nepakeliamas. Ligoniui sunku bėgti, lipti laiptais, kelti sunkesnį krovinį. Skausmas stipresnis judesio pradžioje ar po ramybės pertraukėlės — vėliau judant jis mažėja.

 

Vėlesnėse artrozės stadijose deformuojasi sąnariai, jie tampa nebe tokie judrūs. Pacientas stengiasi tai kompensuoti iškreipdamas stuburą, o tai sukelia skausmingą įtampą nugaroje.

 

Sukėlėjai

 

Pagal kilmę artrozė skirstoma:

 

į pirminę artrozę — tai senėjimo ar sąnarių pertem pimo rezultatas (dėl antsvorio, sunkaus fizinio darbo ar intensyvaus sporto),

 

į antrinę artrozę, kuria susergama dėl įgimtų sąnarii pokyčių, kitų ligų (reumato ar cukraligės) ar nelaimingų atsitikimų.

 

Biologinės priežastys

 

Sąnario kremzlė nėra tiesiogiai aprūpinama krauju, ii kai kada jai sąnaryje ima trūkti "vidinio tepalo". Dėl tc pažeista kremzlė gyja sunkokai. Taigi, jei dėl artrozės są nario kremzlė jau yra stipriai pažeista, ligonis turi apsišar vuoti kantrybe — gydymo procesas bus ilgas.

 

Psichologinės priežastys

 

Artrozė — klastinga liga: jos simptomai ryškėja lėtai be to, jie pranyksta, sąnariui ilgiau judant. Dėl to profesionalūs sportininkai neretai pasiduoda pagundai ir treniruodamiesi stengiasi atsikratyti skausmo. Vėliau, kai jis tampa nepakeliamas ir susiruošiama pas gydytoją — paaiškėja, kad sąnario pakitimai negrįžtami.

 

Padėkite patys sau!

 

Žuvis

Sergant bet kuria reumatinės-uždegiminės kilmės liga, naudinga valgyti žuvį — joje yra medžiagų, slopinančių skausmą ir uždegiminį procesą. Skumbrė, lašiša ir silkė turi Omega-3 riebiųjų rūgščių, kurios stabdo skausmo mediatorių atsiradimą; skausmo mediatoriai — tai medžiagos, sukeliančios artrito pažeistų sąnarių skausmą bei patinimą. Beje, sergantiems artritu rekomenduojamos ne visų rūšių žuvys: ungurį reikėtų išbraukti iš valgiaraščio — jis turi labai daug arachidinės rūgšties, kuri, savo ruožtu skatina skausmo mediatorių susidarymą organizme.

 

Ibuprofen

Iš visų skausmą malšinančių vaistų artritikams labiausiai tinka Ibuprofen. Įtrynimams vartojama: Dolgit Cre-me, Ibutop Creme.

 

Glaudenės šaknis

Ši vaistažolė (jos preparatą Dolo-Arthrosetten galima įsigyti vaistinėje) malšina skausmą ir uždegiminį procesą, be to, beveik neturi pašalinio poveikio.

 

Keiskite mitybos įpročius

Sergantiems artroze reikia daugiau kalcio bei vitaminų C, E, Bl, B6 ir B12 — taigi vartokite kuo daugiau vaisių, sūrio ir neapdorotų grūdų produktų. Jautieną ir kiaulieną keiskite žuvimi ir paukštiena. Ir nepamirškite patiekalų pabarstyti alaus mielių milteliais. Jei turite antsvorio, būtinai jį numeskite. Kuo daugiau kilogramų slegia Jūsų sąnarius, tuo mažiau jie atsparūs uždegimams ir greičiau susidėvi.

 

Aromaterapija

Rozmarinas, mairūnas ir levanda skatina geresnį odos aprūpinimą krauju, šių augalų aliejus vartojam išoriškai; jei vartosime per nosį, t. y. juos uostysime —skausmas silpnės. Sumaišykite šių augalų aliejus lygiomis dalimis, 10 lašų šio mišinio užlašinkite ant karštu vandeniu sudrėkinto audinio gabalėlio ir dėkite kompresą ant pažeisto sąnario. Laikykite ne trumpiau kaip 10 min.; kompresą dėkite ne rečiau kaip kartą per dieną.

 

Keiskite sporto šaką!

 

Joga, alpinizmas ir futbolas stipriai vargina sąnarius, ypač kelių ir klubų, na, o tenisas ir badmintonas sporto medikų laikomi tikrais "sąnarių žudikais".

Jei sergate artroze ir Jums brangi sveikata, pasirinkite lengvesnes sporto šakas — vaikščiojimą pėsčiomis, plaukimą, vandens ir paprastą gimnastiką ar saikingai atliekamus jėgos pratimus. Kai pasveiksite, galite pabandyti grįžti prie senosios sporto šakos.

 

Gydymas šalčiu

Šalti kompresai labai tinka ligai paūmėjus; tai gali būti vėsi želė ar tiesiog i rankšluostį įvynioti ledo gabaliukai. Kompresą laikyti 15 — 20 min., nuimti, leisti odai įšilti 10 — 15 min., po to vėl uždėti.

 

Homeopatinės priemonės

Rhus toxicodendron D6 rekomenduojamas, kai neapleidžia jausmas, kad sąnaryje yra svetimkūnis. Preparatas atpalaiduoja šalia pažeisto sąnario esančius raumenis.

Dozė: po 1 tabletę 3 kartus per dieną.

Rūta D6 padeda, kai skausmai paūmėja, dėl drėgmės, šalčio ar ramybės būklėje — stovint, gulint.

Dozė: po 1 tabletę 3 kartus per dieną. (Pradinėje artro-zės stadijoje labai tinka Rhus toxicodendron D6 ir Ruta D6 derinys).

Calcium fluoratum D6 regeneruoja sąnarių kremzles. Jį taip pat būtina vartoti jau ligos pradžioje.

Dozė: po 1 tabletę 3 kartus per dieną.

Ledum oligoplex — kompleksinė priemonė, tinkanti ar-trozei paūmėjus.

Dozė: po 10 lašų kas valandą, kol praeis paūmėjimo požymiai.

Rhus Rheuma Gel N — vaistas nuo įtampos nugaroje, kuri kyla, kai sąnariai netolygiai apkrauti.

Dozė: 4 kartus per dieną įtrinkite skaudančios nugaros raumenis

 

PROFILAKTIKA

 

Numeskite antsvorį! Jei sveriate per daug — greičiau susidėvi sąnariai, be to, sumažėja jų regeneracijos galimybės.

 

Nuolat sportuokite (ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę) — taip sustiprinsite sąnarius; be to, stipresni raumenys perims dalį sąnariams tenkančio krūvio. Atsisakykite sporto šakų, kurioms būtinas greitis ar staigūs judesiai — pvz., teniso ir badmintono. Sportuodami lauke, rinkitės natūralų gruntą, o ne asfaltą. Ir sportuoti pradėkite, kai numesite antsvorį. Treniruotę užbaikite jėgos pratimais; būtų geriausia, jei patyrusio trenerio paprašytumėte parodyti, kokie pratimai labiausiai tinka sėdmenų, šlaunų ir pilvo raumenims stiprinti.

Mėgaukitės vandeniu — ne tik plaukimas, bet ir buvimas vandenyje leidžia sąnariams pailsėti.

 

• Profesionaliems sportininkams, ypač jei tarp giminių yra sergančių artritu ar artroze, vertėtų profilaktiškai vartoti Calcium fluoratum D6 (po 1 tabletę 3 kartus per dieną) — tai sustiprina kelio sąnario kremzlini audinį.

Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!