ALERGIJA NAMŲ DULKĖMS ALERGIJA NAMŲ DULKĖMS

SIMPTOMAI

 

Sloga, odos bėrimai (dilgėlinė), astmos priepuoliai ir gleivinių uždegimai.

 

Medžiagų apykaitos sutrikimai (priklauso nuo alergijos sunkumo).

 

Simptomai pasireiškia dažniau ir stipriau, kai ligonis kontaktuoja su namų dulkėmis — naudojantis dulkių siurbliu, šluostant dulkes, liečiant naminius gyvūnus, dulkinant kilimus ir t. t.

 

Sukėlėjai

 

Namų dulkėse besiveisianti erkė nėra pagrindinė alerginių susirgimų sukėlėja, kaip buvo manoma iki šiol. Ji sukelia tik 8% visų alergijų; 31% sukelia pelėsiai, kurių taip pat nemažai yra namų dulkėse. Klaidinga ir dar viena gan plačiai paplitusi nuomonė, kad erkė dažniausiai parazituoja patalynėje. Naujausių tyrimų duomenimis, 98% mūsų antklodžių ir 78% pagalvių nebuvo rasta nė vienos erkės. Sis mažas padarėlis daug puikiau jaučiasi kiliminėje grindų dangoje ir čiužiniuose.

 

Imuninės priežastys

 

Alergija namų dulkėms dažnesnė šiltuoju metų laiku, nors, pasibaigus šildymo sezonui, mūsų patalpose erkių ir pelėsių labai sumažėja: šiltuoju metų laiku dažnesnė šien-ligė, kuri taip išderina mūsų imuninę sistemą, kad kyla alerginė reakcija, taip pat ir namų dulkėms. Taigi gydyti būtina tik šienligę — tikrąją visų mūsų alergijų motiną.

 

Psichologinės priežastys

 

Alergijos dažniausiai vargina žmones, patiriančius dideli stresą — jis silpnina imuninę sistemą.

Kai kuriems ligoniams buvo diagnozuota alergija namų dulkėms. Jos simptomai išryškėjo netgi tada, kai aplinkoje visiškai nebuvo erkių bei pelėsių. Iškalbingas pavyzdys: moteris, alergiška namų dulkėms, sėdi plytelėmis išklotoje patalpoje, jokių alergijos simptomų nėra. Įnešamas jos gyvenamojo kambario kilimas, iš kurio prieš tai pašalinamos visos erkės ir pelėsiai, ir vėl atsiranda ryškūs alergijos požymiai. Priežastį nustatė psichoanalitikas: kilimas anksčiau priklausė ligonės seseriai, kuriai alergijos kamuojama moteris jautė didžiulę neapykantą. Alerginį poveikį turi ne tik medžiaga, iš kurios pagamintas daiktas, ar jame esantys parazitai, bet ir šio daikto simbolinė reikšmė. Gali būti, kad alergišku namų dulkėms bus palaikytas asmuo, kuris, tiesą sakant, alergiškas tik šiltoms, drėgnoms, minkštais, pūkuotais kilimais išklotoms patalpoms: nors čia ir puikios sąlygos erkėms ir pelėsiams veistis, tačiau alergiko organizmas bus įjautrintas tik tada, kai jis nesąmoningai prisimins savo slogią vaikystę, prabėgusią miesčioniškuose tėvų namuose.

 

Seniai išbandytos priemonės

 

Vietoj kilimų — šiurkštūs austi takeliai. 

Išklokite savo namus šiurkščiais austais takeliais — erkės ir pelėsiai jų nemėgsta.

 

Naujus čiužinius aptraukite plastikine plėvele.

Tada į čiužinį nepateks odos dalelytės, kuriomis minta erkės; jei čiužinyje nebus sąlygų erkėms veistis — į Jūsų organizmą nepateks ir erkių išmatos, veikiančios kaip alergenai.

 

Dėmesio — pliušiniai žaislai!

Plaukite pliušinius žaislus ar visiškai jų atsisakykite — jie surenka labai daug dulkių.

 

Įsigykite oda aptrauktus baldus

Oda aptraukti baldai sukaupia daug mažiau dulkių nei aptraukti audiniu. Jei esate alergiškas, pagalvokite apie tai, kai pirksite naujus baldus.

 

Sintetika

Pakeiskite pūkinę patalynę sintetine, nes sintetinį kamšalą daug lengviau plauti. Dažnai vėdinkite pūkines antklodes, džiovinkite jas ant radiatorių — pūkai vėl taps purūs.

 

Neleiskite j miegamąjį naminių gyvūnų

Neleiskite į miegamąjį naminių gyvūnų — čia jiems tikrai ne vieta.

 

Dažnai vėdinkite patalpas.

Nevėdinamose patalpose palankesnės sąlygos įvairiai "gyvūnijai" veistis, bet pačios idealiausios sąlygos jai daugintis — šiltos ir drėgnos patalpos. Taigi vėdinkite dažnai ir ilgai!

 

Antihistamininiai preparatai

Šie medikamentai slopina alergines reakcijas, bet neretai sukelia nuovargio pojūtį. Naujieji preparatai — ter-fenadinas ir loratadinas — šio šalutinio poveikio nebeturi. Pigiausi iš preparatų, neturinčių šalutinio poveikio, yra šie: fomos, hisfedin, hismanal, lisino, teldane, terfemudin, ter-fenadin — rathiopharm.

 

Homeopatinės priemonės

Allium cepa D6 — iš svogūno pagamintas homeopatinis preparatas, gelbstintis čiaudint, sloguojant, paraudus ir ašarojant akims. Vartojimo būdas: 3 kartus per dieną po 10 — 20 žirneliu.

 

Musų patarimas — dezinfekuokite natūraliomis priemonėmis!

 

Arbatmedžio aliejus

Neįmanoma taip išvalyti buto, kad jame nebūtų nė vieno mikroorganizmo — taigi nesivarginkite. Daug geriau naudoti natūralią dezinfekuojančią priemonę — arbatmedžio aliejų. Be to, šis aliejus dar saugo ir nuo vabzdžių — uodai nemėgsta jo kvapo.

 

Grindims valyti į kibirą vandens įlašinkite apie 50 lašų arbatmedžio aliejaus ir gerai išmaišykite.

 

Skalbimui: į skystos skalbimo priemonės buteliuką įlašinkite 50 lašų arbatmedžio aliejaus. Skalbiant skalbimo mašina, žus visos į drabužius su dulkėmis patekusios erkės. Jei skalbiate rankomis, vėlgi į vandenį įlašinkite 50 lašų arbatmedžio aliejaus.

 

Kandims naikinti į rūbų spintą įdėkite keletą audinio gabalėlių, ant jų užlašinę keletą lašų arbatmedžio aliejaus; taip apsisaugosite nuo įkyrių įnamių.

 

Orui gaivinti į oro drėkintuvą ar kvapą skleidžiančią lemputę Įlašinkite keletą aliejaus lašų. Sis kvapas atbaidys ne tik vabzdžius, bet ir kitus parazitus.

 

PROFILAKTIKA

 

- Kuo dažniau vėdinkite patalpas, ypač tada, jei langai stiklo paketų.

 

- Jokių cigarečių! Rūkymas silpnina viršutinių kvėpavimo takų apsaugines funkcijas.

 

- Įrenkite savo butą taip. kad jis Jums būtų tikrai jaukus; nelaikykite jame baldų, kurių nemėgstate ar kurie Jus erzina: kartais dėl psichologinių priežasčių išsivysto alergija šiems daiktams, kuri klaidingai bus diagnozuota kaip alergija namų dulkėms.

 

- Jūsų maiste turi būti daug vitamino C! Tikrasis mūsų alergijų kaltininkas — histaminas, kuris pernelyg gausiai gaminasi alergiko organizme ir sukelia alergines reakcijas. Vitaminas C naikina histamino perteklių, paversdamas jį nekenksminga rūgštimi. Vitamino C šaltinis — šeivamedžio uogos, kivi, apelsinai, citrinos, greipfrutai, šaltalankio sultys ir pomidorai.

 
Sveikatos katalogas
Pasidalinkit savo sveikatingumo istorija!
Mes paskelbsime Jūsų istorija, o Jus gausite dovanų!